O speváckej legende Karolovi Duchoňovi natočí režisér Peter Bebjak film.
StoryEditor

Oceňovaný režisér Peter Bebjak pracuje na filme o hudobnej legende Karolovi Duchoňovi

12.04.2024, 10:24
Autor:
redred

Príbeh jedného z najobľúbenejších spevákov 70-tych a 80-tych rokov v Československu – Karola Duchoňa – sa dostane na plátna kín budúci rok v lete.

V roku, keď si budeme pripomínať 75 rokov od narodenia Karola Duchoňa a zároveň 40 rokov od jeho smrti, prinesie DNA Production do kín dobový hudobný film o jednej z najvýraznejších osobností našej hudobnej scény - o spevákovi, ktorý je dnes obľúbený možno viac, ako bol za svojho života.

image

Počas natáčania vojnového filmu Správa.

Karol Duchoň nie je hudobníkom, ktorý patrí len do mladosti dnešných šesťdesiatnikov a sedemdesiatnikov, ale uchvátil všetky generácie. Jeho hudbu dnes počuť všade - od rádií, cez reklamy až po vypredané divadelné a koncertné sály.

image

Peter Bebjak počas natáčanía jeho filmu Správa.

„Keď som pred pár rokmi počul veľmi dobrú interpretáciu pesničky Mám ťa rád, ktorú spieval Adam Ďurica, vyhľadal som si štyridsať rokov starú verziu v podaní Karola Duchoňa. Hneď potom som si z nostalgie kúpil jeho výberové CD a odrazu mi v aute hrali všetky jeho staré - prebraté, ale aj pôvodné hity,“ spomína režisér Peter Bebjak na to, ako on sám našiel po rokoch cestu k jeho hudbe a začal sa zaujímať o život tohto československého Toma Jonesa plný úspechov, ale aj drám.

image

O speváckej legende Karolovi Duchoňovi natočia film.

Práce na filme trvali niekoľko rokov. Počas vývoja scenára režisér filmu a scenáristi úzko spolupracovali s rodinou Karola Duchoňa ako aj jeho najbližším spolupracovníkom Ľubošom Zemanom, vďaka čomu vznikol biograficky presný portrét, ktorý reálne zachytáva jeho život aj z menej známej stránky.

image

Peter Bebjak a Rasťo Šesták pri výrobe filmu Jozef Mak.

„Veľmi nám záleží na tom, aby obraz Karola Duchoňa, ktorý divákom ukážeme, bol pravdivý. Nik ho nepoznal lepšie, ako jeho rodina a najbližší spolupracovníci. Sú to oni, kto vie, aký bol, keď sa vypli kamery a keď zavrel dvere svojho bytu. A sú to oni, kto je súčasťou tohto príbehu. Karol Duchoň nepotrebuje ani hyperbolu, ani škandalizovanie. Jeho život je plný takých silných emócií a takej magnetizujúcej hudby, že aj sám dokáže pritiahnuť ako staršiu generáciu, tak aj mladých divákov,“ opisuje zákulisie príprav filmu producent Rasťo Šesták.

image

Český lev za Voyo originál Matematika zločinu.

„Duchoňov život je pre mňa jeden veľký klip. Intenzívny ako filmy Baza Luhrmanna, plné pozlátka, afektu, efektu, rýchlosti, zábavy, povrchného pocitu, ale zároveň veľmi sústredené a prítomné pri každom jednom dôležitom rozhodnutí, pri každom jednom dôležitom zaváhaní,“ hovorí Peter Bebjak o tom, ako vníma život tejto legendy.

image

Peter Bebjak natočil aj Tieňohru.

Film vzniká v koprodukcii s VOYO a distribúciu na Slovensku a v Českej republike zabezpečuje Continental film.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
22. máj 2024 04:19