StoryEditor

Do kín mieri kontroverzný Miki. Prinášame trailer očakávaného slovenského filmu

08.07.2024, 10:49
Autor:
redred

Snímka vezme divákov do obdobia divokých ’90. rokov, keď sa k moci dostávali ľudia silou a keď mizli posledné zvyšky morálnych zábran. V politike i mimo nej. A v ktorom uspel i niekdajší boss slovenského podsvetia, ktorého príbehom je film inšpirovaný.

Milan Ondrík, Dušan Cinkota, Gregor Hološka a Michal Kubovčík. To sú mená hercov, ktorí si v novom filme režiséra Jakuba Kronera zahrali členov azda najznámejšej skupiny slovenského podvetia ’90. rokov. Milan Ondrík ako predstaviteľ hlavnej postavy filmu MIKI skonštatoval, že spolu s režisérom síce nekopírovali reálneho Mikuláša Černáka, ale snažili sa “zachovať niektoré charakteristické črty.”

image

Gregor Hološka a Milan Ondrík.

Anton Faraonov/PubRes
Jeho dvoch najbližších priateľov a partnerov si zahrali Dušan Cinkota a Gregor Hološka. “O príprave sa dá hovoriť ľahko, pretože všetci poznáme túto našu nedávnu históriu,” povedal Dušan Cinkota. “Ja som ju dokonca zažil, pretože ma revolúcia zastihla v 2. ročníku na vysokej škole a ešte aj pochádzam z Banskej Bystrice. Takže som bol v pomerne tesnej blízkosti týchto chalanov a chodil som aj na gymnázium do Brezna. Akurát ma to minulo tým, že som v 17 rokoch odišiel na vysokú školu do Bratislavy, takže som aj vďačný,” dodal herec. 

image

Martin Nahálka.

Joseph Marčinský/PubRes
Gregor Hološka nemal k Horehroniu tak blízko, práca na postave bola pre neho o to zaujímavejšia. “Je to nový a prekvapujúci žáner a som rád, že som sa mohol zúčastniť a vďaka tomuto filmu objavovať nové pole svojej hereckej pôsobnosti,” povedal. Vo filme MIKI budú mať diváci možnosť spoznať vynikajúcich slovenských hercov v nových a nečakaných polohách. Ukážku hereckého majstrovstva možno vidieť už v traileri.

MIKI príde do kín 15. augusta a už od ohlásenia začiatku nakrúcania bol najočakávanejším filmom roka 2024. “Ľudia už ten film vychválili, už ho aj odsúdili a neprečítali jednu jedinú stránku zo scenára,” povedal Milan Ondrík a dodáva: “Veľmi sa teším na konfrontáciu, ktorá príde, keď sa budeme stretávať naživo na premiérach, diskusiách a budeme o tom komunikovať.”

image

Pohreb.

Joseph Marčinský/PubRes
Realizácia filmu MIKI vyvolala veľké diskusie, najmä kvôli hlavnej postave, viacnásobnému vrahovi, ktorého predobraz vyvoláva v spoločnosti stále silné emócie - ako sa ukázalo aj pri aktuálne prebiehajúcom súdnom procese. Tvorcovia sú ale presvedčení, že porozprávať tento príbeh je mimoriadne dôležité, “pretože morálne rozloženie spoločnosti, ktoré nastalo v ’90. rokoch, má svoje dozvuky až do dnešných dní.”

image

Gregor Hološka a Dušan Cinkota.

Joseph Marčinský/PubRes
Na zásadný význam filmu má jasný názor aj herec Dušan Cinkota. “Odkaz tohto filmu je veľmi dôležitý,” povedal a dodáva: ”Najmä ten, aby to mladých ľudí neinšpirovalo k niečomu podobnému. Aby takéto partie vedeli, že majú krátku životnosť a že do tohto sveta sa to nehodí. Najmä, aby sa to nezopakovalo.”

image

Milan Ondrík, Dušan Cinkota a Martin Nahálka.

Joseph Marčinský/PubRes
Scenár mal v rukách mimoriadne uznávaný slovenský scenárista Miro Šifra, ktorý si pre potreby projektu musel naštudovať obrovské množstvo spisov, historických faktov, medializovaných informácií i osobných výpovedí. Veľký kus práce však urobili aj menej viditeľní členovia štábu. Napríklad umelecká maskérka Andrea Štrbová vedela určite ešte pred začiatkom filmovania, že sa pri maskách násilných činov “zapotí”.

image

Milan_Ondrík a Zuzana Porubjaková.

Anton Faraonov/PubRes
“Výzvou boli všetci tí mŕtvi, ktorých som počas nakrúcania robila, každej postave sme museli venovať veľkú pozornosť, masky boli pracné,” povedala a zároveň dodala, že na tomto filme bola náročná aj príprava, naštudovanie a následné vychádzanie z reálnych skutkov. Skvelú prácu odviedla aj  kostýmová výtvarníčka Sandra Žigová, ktorá pre potreby filmu pripravila viac ako 800 dobových a charakterotvorných kostýmov.

image

Záber z filmu MIKI.

Joseph Marčinský/PubRes
Vo filme účinkuje viac ako 100 hercov, diváci uvidia aj Annu Javorkovú, Martina Nahálku, Rebeku Polákovú a množstvo ďalších hereckých osobností.

image

S Milanom Ondríkom si zahrala aj Rebeka Poáková.

Joseph Marčinský/PubRes
Film MIKI vzniká v koprodukcii spoločností PubRes (SK – Učiteľka; Mečiar; MEKY, Ema a smrtihlav), Regia Civitas Productions (SK) a Europeana Production (CZ – Vianočný príbeh), a jeho vznik finančne podporil Audiovizuálny fond. Do kín ho prinesie distribučná spoločnosť CinemArt SK 15. augusta 2024.

image

Mafiánska debatka v bare.

Joseph Marčinský/PubRes
Krátka synopsa filmu:

Pravdu má ten, kto má moc. Bez ohľadu na to, ako ju získal…

MIKI je príbeh muža, ktorý sa vráti zo zahraničia naspäť do svojej rodnej dediny, do krajiny, ktorá sa rýchlo mení a v ktorej sa otvárajú nové veľké možnosti aj v oblasti organizovaného zločinu. Miki, pôvodným povolaním šofér autobusu, v sebe postupne objaví a aktivuje schopnosti na to, aby vybudoval jednu z najväčších a najobávanejších mafiánskych skupín v krajine.

image

Film MIKI príde do kín 15. augusta.

Hlavní tvorcovia filmu:

scenár: Miro Šifra

réžia: Jakub Kroner

kamera: Mário Ondriš

architekti: Erik Ivančík, Braňo Mihálik

kostýmová výtvarníčka: Sandra Žigová

umelecká maskérka: Andrea Štrbová

strih: Michal Kondrla

hudobný skladateľ: David Kollar

zvukový majster: Stanislav Kollár, Viktor Krivosudský

vizuálne efekty: Tibor Meliš

producenti filmu: Zuzana Mistríková, Radovan Gerek, David Blümel

hrajú: Milan Ondrík, Dušan Cinkota, Gregor Hološka, Michal Kubovčík, Rebeka Poláková, Anna Javorková, Martin Nahálka, Marek Fučík a ďalší

image

Záber z filmu MIKI:

Joseph Marčinský/PubRes
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. júl 2024 12:04