Streamovacie spoločnosti ohrozuje nelegálne pirátstvo.
StoryEditor

Každý piaty obyvateľ Slovenska sa priznáva k pirátstvu

06.08.2024, 11:23
Autor:
redred

Títo čierni pasažieri sledujú obsah zadarmo na úkor platiacich divákov.

• 47 % ľudí na Slovensku používa aspoň jednu platenú platformu na sledovanie filmov, seriálov

či hudby.

• K nelegálnemu pozeraniu alebo sťahovaniu obsahu sa v prieskume priznalo 19,16  percent Slovákov a Sloveniek.

V posledných rokoch sme na Slovensku zaznamenali príchod viacerých významných hráčov v oblasti poskytovania audio a audiovizuálneho obsahu. Svoje streamovacie služby v tejto oblasti úspešne spustili aj slovenské komerčné televízie. Počet ľudí, ktorí si služby na vyžiadanie na našom území platia, tak postupne rastie, v tomto roku si aspoň jednu z nich platí 47 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky spoločnosti CreditCall, ktorý vypracovala agentúra Neuropea pre Asociáciu televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS). Prieskum sa realizoval formou telefonických rozhovorov na vzorke 1 000 respondentov.

Pirátstvo audiovizuálneho obsahu však stále zostáva na Slovensku veľkým problémom, pričom sa k nemu priznáva takmer 20 percent obyvateľov. Až 10,63 percent  respondentov sa v prieskume vyjadrilo, že obsah z internetu získavajú kombináciou oboch spôsobov (legálne aj pirátsky) a takmer 9 percent opýtaných zas potvrdilo, že filmy, seriály či hudbu získavajú výhradne z pirátskych zdrojov.

„Predpokladáme, že v realite môže byť toto číslo ešte vyššie, ľudia sa totižto k týmto aktivitám nie vždy priznávajú,“ vysvetľuje riaditeľka právneho oddelenia skupiny Markíza Lucia Tandlich. „Dostupnosť pirátskeho obsahu na internete zostáva stále problémom. Nielenže výrazne sťažuje prácu domácich tvorcov, ktorí už aj tak musia pri tvorbe bojovať s nedostatkom financií, ale toto vedomé porušovanie autorských práv následne aj zdražuje služby platiacim divákom a diváčkam.“

Z 56,17 percent obyvateľov Slovenska, ktorí podľa prieskumu pozerajú alebo sťahujú obsah z online platforiem, to až 48,39 percent z nich robí aspoň raz za týždeň a 23,21 percent dokonca denne. Ak sa to teda deje nelegálne, spoločnosti, ktoré na obsah majú zakúpené licencie alebo ho vyrábajú, tak prichádzajú o obrovské sumy peňazí.

Zamedzenie šírenia nelegálneho obsahu na internete je riešené aj v slovenskom autorskom zákone. Prispela k nemu transpozícia európskej smernice, ktorou došlo k zavedeniu zodpovednosti prevádzkovateľov online platforiem na zdieľanie obsahu online. 24. júla 2024 zároveň vstúpila do účinnosti aj novela zákona o mediálnych službách, ktorou sa Rada pre mediálne služby stala národným koordinátorom digitálnych služieb regulovaných európskym nariadením o digitálnych službách (známym pod skratkou DSA). Rada tak získala novú významnú kompetenciu súvisiacu so zabezpečením vymožiteľnosti práv a povinností v oblasti zamedzenia šírenia nelegálneho obsahu porušujúceho autorské právo.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
21. november 2024 14:05