Kandidátov, ktorí maj najväčšiu šancu stať generálnym riaditeľom RTVS, sme sa spýtali aj to ako chcú garantovať politickú nezávislosť verejnoprávnej inštitúcie.
V čom dnes vidíte úlohu verejnoprávneho média a aké by malo byť jeho postavenie na trhu – aj v kontexte komerčných staníc?
Václav Mika: Jednoznačne líder v oblasti audiovízie.
Jaroslav Rezník: Osobne považujem zdravé verejnoprávne médiá za kľúčový faktor a základný prvok demokratickej spoločnosti, a nie za doplnok komerčných médií.
Michal Ruttkay: RTVS má úplne odlišné postavenie ako komerčné televízie. Verejnoprávne vysielanie ma iné princípy. Vysielanie má byť pre všetkých, bez rozdielu veku, pohlavia, viery, národnosti a podobne. RTVS je financovaná z verejných zdrojov. Má obmedzený objem reklamy a jej poslanie je hlavne šírenie kultúry a vzdelania. Nuž, a opakom verejnoprávnych inštitúcií sú komerčné stanice, ktorých primárnym cieľom je tvorba zisku.
Zuzana Ťapáková: Je to veľmi zodpovedná úloha. Rozdiel medzi komerčným a verejnoprávnym vysielateľom je v európskom duálnom systéme principiálny. Na rozdiel od komerčných staníc, ktoré vysielajú, aby zarábali, verejnoprávna televízia vysiela, aby plnila službu verejnosti. Asi najlepšie to stále vystihujú tri základné atribúty, ktoré si stanovila vo svojich začiatkoch britská BBC: informovať, vzdelávať a zabávať. Verejnoprávne médiá musia dávať dôraz aj na minoritné žánre, ako aj programy edukatívneho charakteru, pre deti a mládež, ako aj národnostné menšiny.
Ako veľmi je podľa vás dôležité garantovať politickú nezávislosť verejnoprávnej inštitúcie? V prípade, že je to jedna z vašich priorít, ako to plánujete garantovať?
Václav Mika: Ako doposiaľ, teda určite nie intuitívne, ale funkčným redakčným systémom a nezávislými riadiacimi mechanizmami v oblasti spravodajstva, publicistiky a programovej tvorby.
Jaroslav Rezník: Je to dôležité, samozrejme. A nevidím ako extra zložitý problém garantovať ju. Za prioritnú však považujem skutočnosť, že Rozhlas a televízia Slovenska je v prvom rade národná kultúrna inštitúcia, produkujúca aj programy nadčasovej hodnoty, ktoré sa stanú súčasťou zlatého fondu a ku ktorým sa budeme môcť o pár rokov radi vracať.
Michal Ruttkay: Politickú nezávislosť garantuje zákon. Moju moja vlastná integrita.
Zuzana Ťapáková: Garancia je o imidži a dôveryhodnosti celej inštitúcie. Ak RTVS nie je nezávislá, stráca svoju kvalitu a ľudia jej prestanú veriť. Zásadou je, aby v praxi a reálnom RTVS svete a živote neexistovali žiadne tendencie o uprednostňovaní „niekoho“ a aby nikomu ani len nenapadlo sa o to pokúšať. Garanciou toho by v podstate mali byť žurnalisti profesionáli, ktorí narábajú s overenými a objektívnymi faktmi. Ako aj zbavenie sa bulvarizácie.
Ako vnímate najnovšiu šou vlastnej tvorby Zem spieva – z hľadiska úspechu? Budete za to, aby sa televízia aj v budúcnosti púšťala do podobných projektov s vysokými nákladmi? Dali by ste príležitosť jej druhej sérii?
Václav Mika: Druhej sérii dávam veľkú šancu aj vo väzbe na to, že ide o náš vlastný pôvodný formát, pri ktorom sa investície do projektu vrátili už pri prvej sérii.
Jaroslav Rezník: Zem spieva bol úspech a tešil som sa z neho. Dal by som príležitosť aj druhej a tretej sérii, už aj preto, že náklady na ne bývajú rapídne nižšie ako na prvú sériu.
Michal Ruttkay: Zem spieva patrí medzi úspechy RTVS. Druhú sériu si viem predstaviť, ale rozhodnutia v budúcnosti nebudú závislé od pocitov, ale od presnej analýzy dát.
Zuzana Ťapáková: Myslím, že televízia určite nemôže rezignovať ani na posledný z atribútov (BBC), ktorým je zabávať. Určite potrebuje aj podobné programy, ktorými pritiahne divákov, ale sú aj finančne náročnejšie. Otázkou je, v akom množstve a v akom nasadení.