StoryEditor

RTVS spolupracuje na ďalšom projekte. Nakrúca film s hviezdnym obsadením

13.06.2017, 14:09
Autor:
hrnhrn
Adaptácia svetového bestselleru Pomaľované vtáča sa nakrúca v česko-ukrajinsko-slovensko-poľskej koprodukcii.

V štúdiách RTVS v Mlynskej doline nakrúca režisér Václav Marhoul niektoré scény z pripravovaného filmu Pomaľované vtáča s hviezdnym obsadením. Snímka bude po realizačnej stránke výnimočným filmom. Nakrúca sa totiž čiernobielo vo formáte Cinemascope, na 35 mm negatív a na nakrúcanie je naplánovaných až 105 dní.

Režisér, scenárista a producenta Václav Marhoul prináša na filmové plátno celosvetovo oceňovaný román Jerzyho Kosińského Pomaľované vtáča, ktorý pripravoval mnoho rokov. Hlavnú úlohu stvárni deväťročný Petr Kotlár z Českého Krumlova. Ponuku hrať vo filme už prijali Stellan Skarsgård (Prelomiť vlny, Dobrý Will Hunting, Piráti z Karibiku, Mamma Mia!) a Udo Kier (Epidemic, Armageddon, Blade, Virus 1.0), ktorý momentálne v Mlynskej doline aj nakrúca. Svoj záujem podieľať sa na filme potvrdil aj americký herec Harvey Keitel.

V hlavnej úlohe filmu Pomaľované vtáča sa predstaví deväťročný Petr Kotlár. Zdroj

​Pomaľované vtáča je dramatickým príbehom o bezprostrednom vzťahu medzi hrôzou a krutosťou na jednej strane a nevinnosťou a láskou na strane druhej. Hoci literárna predloha spôsobuje už od svojho prvého vydania v roku 1965 silné kontroverzie, získala svetový ohlas a mnoho prestížnych literárnych cien. Ide o prvý román jedného z najvýznamnejších a najvýraznejších spisovateľov minulého storočia Jerzyho Kosińského, autora románov Bol som pri tom a Pinball.

„Román Pomaľované vtáča ma - rovnako ako milióny čitateľov po celom svete - hlboko zasiahol a po dokončení svojho predchádzajúceho filmu Tobruk v roku 2008 som sa rozhodol, že spravím všetko pre to, aby som k predlohe získal filmové práva. Napokon sa mi to podarilo" zaspomínal na začiatok náročného projektu Václav Marhoul.

O Marhoulovom zámere sfilmovať slávnu knihu vedel dlho iba právnik, ktorý s držiteľmi práv rokoval. Prvá oficiálna informácia bola zverejnená až vo chvíli, kedy sa po mnohých peripetiách podarilo v roku 2010 licenciu podpísať. Nasledovalo trojročné martýrium písania postupne sedemnástich verzii scenára v spolupráci s ôsmimi dramaturgami.

„Boli chvíle, kedy ma prepadol pocit, že to nedokážem, že som si naložil viac ako unesiem," priznal Václav Marhoul v jednom z rozhovorov. Kľúčový impluz, potvrdenie kvality scenáristickej predlohy a motiváciu do ďalšej práce mu prinieslo Zvláštne uznanie poroty scenáristickej súťaže ScripTeast na festivale v Cannes 2013.

Vrámci príprav filmu, ktorá nasledovala, precestoval Václav Marhoul približne osem tisíc kilometrov po Poľsku, Ukrajine, Česku a Slovensku s cieľom nájsť vhodné lokácie. Vôbec najťažšie na celej príprave však bolo zabezpečenie financií na pokrytie rozpočtu filmu, ktorý predstavuje zhruba 5,8 milióna eur.

„Sme veľmi radi, že do projektu potvrdila svoj vstup RTVS. Vo verejnoprávnej televízii považujú projekt za kvalitne pripravený a najmä - rovnako ako my - za dôležitý." uvádza slovenská producentka filmu Zuzana Mistríková zo spoločnosti PubRes. „Film má výnimočné herecké obsadenie. Marhoulov zámer získať takto prestížnych hercov nie je v prípade Pomaľovaného vtáčaťa samoúčelný. Okrem skutočnosti, že príbeh svojou povahou vyžaduje silné herecké osobnosti, na ktorých sú postavené „epizódy", ktorými hlavný detský hrdina prechádza, je zámerom spraviť „až na dreň drsný" ale divácky príťažlivý film. Zámerom tvorcov je, aby ho videlo čo najväčšie množstvo divákov, pretože - žiaľ - látka je aktuálnejšia, akoby sme si želali."

Po dvojdňových predkrútkach v blízkosti Prahy padla prvá klapka hlavného nakrúcania 23. marca 2017 v ukrajinskej dedinke Svalovyči. Nakrúcanie pokračuje v šiestich etapách na Slovensku (od júna 2017) a v Čechách. Posledná fáza sa uskutoční v júni 2018 v poľskom meste Świebodzice. Svetová premiéra je naplánovaná na máj 2019, do slovenských a českých kín by sa malo Pomaľované vtáča dostať v septembri 2019.

Film vzniká v česko-ukrajinsko-slovensko-poľskej koprodukcii, nakrúca sa vo všetkých štyroch krajinách. Zdroj

O filme Pomaľované vtáča

V snahe uchrániť svoje dieťa pred vyhladzovaním Židov, posielajú ho rodičia k príbuznej na vidiek kdesi vo východnej Európe. Chlapcova teta však nečakane umiera a tak je dieťa nútené vydať sa na cestu a pretĺkať sa samo divokým a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery. Jeho snahu o doslova fyzické prežitie vystrieda však po vojne iný boj. Boj, ktorého si ani nie je vedomý - boj so sebou samým, boj o svoji dušu, o svoju budúcnosť...

Jerzy Kosiński (1933, Lodž, Poľsko – 1991 New York, USA) čerpal pre svoj prvý román inšpiráciu z vlastných skúseností a tráum – kvôli židovskému pôvodu sa cez vojnu skrýval na poľskom vidieku. Názov „Pomaľované vtáča“ si Kosiński vypožičal z ľudového prostredia. Slovné spojenie pochádza z kedysi obľúbeného dedinského zvyku - ľudia chytali vtáky a pomaľovávali im perie tými najkrikľavejšími farbami. Takto pomaľované vtáča potom vypustili medzi ostatné. Kŕdeľ však vtáča už medzi seba neprijal, vždy ho ostatné vtáky uďobali v presvedčení, že ide o cudzorodý prvok, o nepriateľa. Rovnako sa cíti aj hlavný hrdina románu, ktorý sa vždy a všade stretáva vďaka svojej zjavnej odlišnosti len so strachom, opovrhnutím a krutosťou. Je pomaľovaným vtáčaťom.

PubRes

​Pomaľované vtáča je tretím dlhometrážnym filmom, pod ktorým je Václav Marhoul (1960, Praha) podpísaný ako scenárista, producent a režisér. Predchádzajúce filmy Mazaný Filip (2003) a predovšetkým Tobruk (2008) získali celý rad domácich i medzinárodných ocenení vrátane Českých levov. Produkčne sa podieľal na filmoch Pražská pětka (1989) a Kouř (1990), ako producent na filme Postel (1998).

Václav Marhoul je absolventom FAMU, odbor produkcie, postupne pracoval pre Českú televíziu, Krátky film, vo Filmovom štúdiu AB Barrandov začínal ako asistent produkcie, aby sa nakoniec stal v rokoch 1990 -1997 jeho generálnym riaditeľom. V roku 1997 založil vlastnú producentskú spoločnosť Silver Screen.

Slovenským producentom filmu je PubRes (napr. Učiteľka, Vlna vs. breh), koproducentom filmu je Rozhlas a televízia Slovenska. Výrobu filmu zastrešuje česká spoločnosť Silver Screen, českými korpoducentmi sú Česká televízia, Eduard Kučera, Vladimír Mařík a Karel Kraus (Certicon), ukrajinským koproducentom Directory Films, poľským Film Produkcja.

01 - Modified: 2022-10-01 17:48:18 - Feat.: - Title: Veľký súboj o nedeľný večer. Tri televízie nasadili do prime timu svoje najdrahšie programy 02 - Modified: 2022-09-14 09:37:17 - Feat.: - Title: Z RTVS odchádza šéfka komunikácie. Vedením sekcie je poverená Zuzana Ťapáková 03 - Modified: 2022-09-13 12:36:04 - Feat.: - Title: Ďalšie zmeny v RTVS. Šport má nového šéfa 04 - Modified: 2022-08-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Dezinformácie, únosy aj politické procesy. RTVS ide do jesene s dokumentmi o ŠTB 05 - Modified: 2022-08-11 13:45:25 - Feat.: - Title: Ľuboš Machaj potvrdil ďalšie nové meno v RTVS
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. október 2022 02:55