Kedy ste sa o tomto príbehu dozvedeli a vedeli ste hneď, že ho chcete spracovať do dokumentu?
Príprava tohto dokumentu trvala viac ako dva roky. Vedela som, že chceme robiť veľký film na osemdesiate výročie Slovenského národného povstania, ale nebola som si úplne istá aký. Keď som sa dozvedela, že v Brezne na novom cintoríne je pomník, na ktorom je napísané, že je tam pochovaná mladá francúzska partizánka, ale má meno v slovenčine Alžbeta Blahová, začali sme po tom pátrať. Tlačový atašé Veľvyslanectva Francúzska na Slovensku Didier Rogasik ten hrob našiel a podarilo sa mu nájsť prvé informácie a skontaktovať sa s francúzskou časťou rodiny.
Celú rodinu, tú vo Francúzsku aj na Slovensku, sme obišli a zistili sme všetko, čo sa zistiť dalo. Lisettet mala 18 rokov, keď sa zapojila do Slovenského národného povstania, a bola zaradená do prieskumnej čaty partizánskej brigády Jánošík. To si vyžadovalo veľa odvahy, statočnosti, odhodlanosti, ale aj chladnokrvnosti. Líza mala zaujímavý príbeh. Ako sa nám nakoniec podarilo zistiť, jej rodina poznala úplne iný príbeh jej smrti. Do jej smrti bol zapletený niekto, kto si potom dal tú námahu, aby jej vyrobil falošný pomník v horách, kde údajne mala umrieť, a bol to pravdepodobne ten, kto ju buď priamo udal, alebo ju identifikoval gestapu a Hlinkovej garde.
Skutočný príheh Lisette Blaho si prečítajte tu:
V dokumente sa okrem historických faktov a fotiek objavujú aj zábery akoby z filmu...
V podstate všetky naše celovečerné dokumenty majú hrané scény práve kvôli tomu, aby si divák vedel lepšie predstaviť, čo sa vtedy odohrávalo. No musím sa priznať, že som v tomto dokumente prvýkrát točila scénu hromadnej popravy a naplánovať to, aby to sedelo aj s hist...
Zostáva vám 85% na dočítanie.