Počet novinárov, ktorí sú vo väzení, dosiahol rekord už druhý rok po sebe. V stredu vo výročnej správe to oznámil Výbor na ochranu novinárov (VON).
Podľa správy bolo 1. decembra tohto roka za mrežami 262 žurnalistov po celom svete - z dôvodov súvisiacich s ich prácou - v porovnaní s vlaňajšími 259 novinármi.
Turecko je znova vyhlásené za najhoršieho väzniteľa, keďže v tamojších väzniciach je za svoju prácu zatvorených 73 novinárov. Krajina totiž podniká tvrdé zásahy proti slobode tlače.
Druhou a treťou najhoršou krajinou sú Čína so 41 prípadmi a Egypt s 20, uvádza sa v štatistike VON. Tieto tri krajiny majú na svedomí niečo vyše polovice z celkového počtu zaznamenaných väznených žurnalistov.
"Krajiny, ktoré väznia novinárov za to, čo zverejňujú, porušujú medzinárodné právo a musia byť za to postavené pred spravodlivosť," uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ VON Joel Simon. "Skutočnosť, že potlačovateľské vlády nepykajú za to, že dávajú novinárov do väzenia, je zlyhaním medzinárodného spoločenstva," dodal.
Ďalšími poprednými väzniteľmi v roku 2017 sú režim Eritrey s 15 prípadmi a režimy Azerbajdžanu a Vietnamu s desiatimi prípadmi.
Sčítanie väznených novinárov ukázalo, že 74 percent žurnalistov je vo väzení pre obvinenia z protištátnej činnosti; mnohé obvinenia sa pritom opierajú o široko chápané alebo nekonkrétne protiteroristické zákony.
Najviac ohrození sú politickí spravodajcovia a komentátori - predstavujú 87 percent väznených žurnalistov a takmer všetci spomedzi uväznených žurnalistov sú miestni, informovala tlačová agentúra DPA.