StoryEditor

BILLA spustila test zálohovania plastových fliaš a plechoviek. Ružinovčanom prispeje na rozvoj mestskej časti

19.10.2021, 15:30
Autor:
TSTS

Zákazníci BILLA si môžu od 14. októbra vyskúšať, ako bude v praxi prebiehať výkup plastových fliaš a plechoviek. Spoločnosť zriadila pri svojich dvoch predajniach v Bratislave-Ružinove automaty na zber nápojových obalov z plastu a kovu. 

V rámci nového projektu „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“ podporí miestnu komunitu a vďaka každému vyzbieranému obalu prispeje k tomu, aby obyvatelia mestskej časti mohli tráviť svoj voľný čas ešte príjemnejšie.

Od 1. januára 2022 sa na Slovensku spúšťa zálohovací systém na nápojové plastové fľaše a plechovky, ktorého cieľom je znížiť množstvo odpadov a prispieť k ochrane planéty. Aby boli zákazníci na túto zmenu pripravení, spoločnosť BILLA otvorila testovaciu fázu zálohovania PET fliaš a plechoviek.

Zálohové automaty umiestnila k svojim dvom predajniam v bratislavskom Ružinove – na Bajkalskej a Záhradníckej ulici. Obidva automaty sú už v plnej prevádzke. Postup, akým spotrebitelia odovzdajú plastové fľaše a plechovky do automatu, je podobný tomu súčasnému s obalmi zo skla.

Billa

„Dôležité je, aby ľudia do automatu vkladali prázdne a nezdeformované PET fľaše či plechovky aj s čitateľnou etiketou. Automat následne nápojové obaly zlisuje a umiestni do zásobníkov, ktoré budeme pravidelne ekologicky likvidovať ,“ vysvetlil Tomáš Staňo, finančný riaditeľ BILLA. Od nového roka sa zálohové automaty budú nachádzať pri každej predajni BILLA na Slovensku.

„Ochrana životného prostredia je pre nás v BILLA veľmi dôležitá. K zelenšej planéte prispievame ekologickými rekonštrukciami našich predajní, podporou elektromobility a domácich výrobkov či zodpovedným nakladaním s odpadom. Rovnako sú však pre nás dôležití aj naši zákazníci a ich potreby i priority. Sme radi, že naším novým projektom motivujeme Ružinovčanov urobiť správnu vec – recyklovať, a zároveň veríme, že aj vďaka nám bude táto mestská časť ešte krajším miestom na život,“ zdôraznil Staňo.

Billa

Použitými obalmi za krajší Ružinov

Projekt „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“ víta Martin Chren, starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov: „Veľmi si vážime, ak sa spoločnosti, ktoré v Ružinove pôsobia, stávajú súčasťou komunity. Zodpovedné správanie voči životnému prostrediu môže znieť väčšine ľudí príliš abstraktne a vzdialene. Tento projekt je však presne ukážkou toho, keď ľudia vidia jeho výsledky priamo vo svojom okolí. Lavičky, ktoré sú miestom stretnutí, sú presne tým, čo nám dáva šancu zastaviť sa a nájsť si čas na susedov a priateľov. Lebo len vtedy, ak sa o zaujímame jeden o druhého, sa budeme spoločne starať aj o miesto, kde žijeme."

Testovacia fáza zálohovania plastových fliaš a plechoviek bude prebiehať do 15. decembra. Využívať zálohové automaty motivuje zákazníkov nový projekt „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“. Za každý plastový či plechový nápojový obal vhodený do automatu venuje BILLA 15 centov na podporu a rozvoj komunity v bratislavskej mestskej časti Ružinov.

„Pre miestnych obyvateľov zabezpečíme piknikové sedenie symbolicky vyrobené z recyklovaného plastu, ktoré skrášli okolie a vytvorí pohodové miesto na stretnutia s rodinou, susedmi a priateľmi,“ ozrejmil Staňo. O tom, do akej časti Ružinova bude piknikové sedenie umiestnené, rozhodnú obyvatelia na sociálnej sieti, s názvom udalosti „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“.

Billa

menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
27. máj 2023 18:47