Aj v tomto ročníku veľkého IT testovania si záujemcovia mohli preveriť, ako sú na tom so svojimi digitálnymi zručnosťami, vedomosťami o internete, sociálnych sieťach či prácou s počítačovými a mobilnými aplikáciami. Novinkou tohto ročníka bolo testovanie v oblasti online marketingu.
6. ročník IT Fitness Testu prebiehal od apríla do júna 2017 a zapojiť sa doň mohol každý bez ohľadu na vek, skúsenosti s IT či profesijné zameranie. Hlavným cieľom testovania však bolo preverenie digitálnych kompetencií a zručností u študentov základných a stredných škôl a zároveň testovanie úrovne IT znalostí učiteľov. Test bol verejne dostupný aj pre iné vekove kategórie a celkový počet Slovákov, ktorí sa do testovania zapojili, predstavuje viac ako 26-tisíc. Boli použité dva typy testu, jeden pre cieľovú skupinu mladých ľudí od 15 do 30 rokov, druhý pre základne školy.
„Je jednou z mojich priorít, aby primeranú šancu na uplatnenie v digitálnej ekonomike dostal každý občan Slovenska. Preto spoločne s partnermi rozvíjame vzdelávacie projekty ako Digitálna koalícia a IT Akadémia,“ povedal na margo IT Fitness Testu 2017 podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.
„Chcem sa poďakovať za podporu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku a tiež všetkým partnerom z akademickej obce či súkromného sektora, ktorí sa spolu s IT Asociáciou Slovenska na realizácii testovania podieľali a podporili ho,“ uviedol k ukončeniu 6. ročníka IT Fitness Testu prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský. Ako ďalej skonštatoval, IT Fitness Test je vzorový príklad spolupráce v rámci Digitálnej koalície, kedy odborníci z akademickej sféry spolu so štátnymi orgánmi a IT firmami dokážu spojiť sily a spoločne realizovať veľmi užitočný projekt.
Podľa M. Lelovského môže byť IT Asociácia Slovenska právom hrdá, že okrem úspechu IT Fitness testu na Slovensku rastie záujem o túto kvalitnú formu testovania digitálnych zručností aj v zahraničí. „Ďalší ročník budeme pripravovať spolu s kolegami z Estónska, Českej republiky, rokujeme aj s ukrajinskými a ruskými partnermi,“ dodal M. Lelovský.
Zároveň však poukázal na klesajúcu úroveň výsledkov testovania. „Z aktuálnych výsledkov IT Fitness Testu vyplýva, že v porovnaní s rokom 2015 sme v teste pre respondentov starších ako 15 rokov zaznamenali pokles celkovej priemernej úspešnosti o približne 3 percentá, pokles je evidentný aj pri žiakoch základných škôl. Za nemenej závažný považujem aj fakt, že testovaná skupina sa nevie dostatočne orientovať v otázkach bezpečnosti na internete. Výsledky veľmi jasne ukazujú, že absolventi stredných škôl nie sú v oblasti informatiky dostatočne pripravení na prax a nemajú potrebné digitálne zručnosti, ktoré od nich budúci zamestnávatelia očakávajú. Prakticky každá pracovná pozícia dnes tieto vedomosti a zručnosti vyžaduje a bez nich budú absolventi pre pracovný trh a zamestnávateľov len akýmsi ´polotovarom´. Dáta získané z testovania preto musia učitelia správne uchopiť a nastaviť podľa nich vzdelávací proces nielen v informatických predmetoch, ale napríklad aj matematike, ktorá je základom pre analytické a praktické uvažovanie,“ uzavrel M. Lelovský.
Štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová ocenila dlhodobú činnosť IT Asociácie Slovenska a všetkých partnerov, ktorí sa na príprave a realizácii aktuálneho ročníka IT Fitness Testu podieľali. „Všetkým nám záleží na zlepšovaní digitálnych zručnosti u žiakov, študentov a pedagógov. Je evidentné, že digitálna gramotnosť je významným faktorom uplatnenia absolventov na trhu práce a práve IT Fitness Test je ukážkou dobrej a dlhodobo udržateľnej spolupráce rezortu školstva a zamestnávateľov. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa ako člen Digitálnej koalície zaviazalo podporiť IT Fitness Test i v roku 2018 v očakávaní zvýšeného počtu zapojených žiakov, učiteľov a najmä úspešných riešiteľov testu. IT Fitness Test je na najlepšej ceste, aby sa stal štandardným nástrojom overovania digitálnych zručností v školstve,“ dodala O. Nachtmannová.
„IT Fitness Test je neoceniteľným nástrojom na testovanie digitálnych zručností Slovákov a zároveň veľkou motiváciou na ich zlepšovanie. Je to dôležité v čase, kedy si takmer 90 percent všetkých pracovných miest v EÚ vyžaduje aspoň základný stupeň digitálnych zručností. Test hĺbkovo sleduje nielen vedomosti, ale aj samotnú prácu a vyhľadávanie na internete, či schopnosť posúdiť dôveryhodnosť zdroja. To má vplyv aj na postoj ľudí voči rôznym mýtom a fabuláciám. Preto je namieste zvyšovať povedomie o online dezinformačných kampaniach a falošných informáciách. Sú totiž ako smog – pokiaľ to nebudeme riešiť, bude neustále hustnúť a bude sa nám zle dýchať," skonštatoval k výsledkom IT Fitness Testu 2017 vedúci Zastúpenia Európskej komisie Dušan Chrenek.