StoryEditor

Aktivita OZ Fórum Pi s rozumom Slovensko na 23. ročníku Pohody zaujala aj prezidentku

08.08.2019, 15:11
Autor:
TSTS
K festivalu Pohoda v Trenčíne neodmysliteľne patrí hudba, atraktívny multižánrový sprievodný program a zábava. Organizátori sa pritom snažia rôznymi formami a aktivitami odbúravať predsudky o nestriedmom požívaní alkoholu, ktoré sa s takýmito podujatiami zvyknú spájať. Aj na 23. ročníku nášho najväčšieho festivalu podporilo zodpovednú konzumáciu alkoholu občianske združenie Fórum Pi s rozumom Slovensko v spolupráci s trenčianskym policajným zborom.

Edukačné a preventívne opatrenia zamerali predovšetkým na najrizikovejšie skupiny – vodičov a neplnoletých návštevníkov. Tieto aktivity zaujali aj prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Zodpovedný prístup k predaju alkoholu preukázali už samotní organizátori najväčšieho slovenského festivalu: aby predajcovia na Pohode jednoznačne a poľahky rozlíšili, komu môžu alkohol predať a komu podľa zákona č. 219/1996 Z.z. ešte nie, dostávali juniori do 18 rokov farebne odlíšený festivalový náramok.

„Sme radi, že práve najväčší slovenský festival sa nebál prísť so zavedením takéhoto opatrenia, ktoré podporuje zodpovedný prístup k alkoholu. Tento rok sme úspešne nadviazali na vydarenú vlaňajšiu premiéru našich aktivít na Pohode,“ pochvaľuje si Erik Čížek z Fóra Pi s rozumom Slovensko (PSR), ktoré sa dlhodobo sústreďuje na prevenciu pitia alkoholu u neplnoletých, a dodáva: „Veríme, že táto aktivita nezostane iba na Pohode, ale postupne sa stane tradíciou aj na iných festivaloch.“

Namiesto pokutových bločkov letáky
Striktné dodržiavanie zákazu predaja alkoholu mladistvým však nebolo jediným opatrením na zabránenie vzniku neblahých následkov konzumácie. Po minuloročnej dobrej skúsenosti si aj počas 23. ročníka festivalu Pohoda mohli návštevníci nechať zmerať hladinu alkoholu v krvi.  Vyškolené hliadky dobrovoľníkov PSR v neprehliadnuteľných jednotných tričkách umožňovali každému záujemcovi bezplatne využiť kontrolu certifikovanými testermi. Do rozširovania povedomia o tejto možnosti sa aktívne zapájal aj trenčiansky policajný zbor.

„Predchádzajúci ročník ukázal, že o dychovú skúšku hladiny zostatkového alkoholu majú ľudia záujem. Vítame každú preventívnu aktivitu, ktorá môže zabrániť zbytočným úrazom a vyhasnutým životom na našich cestách,“ hovorí mjr. Mgr. Danka Adámiková, vedúca oddelenia komunikácie a prevencie KR PZ v Trenčíne, a konkretizuje: „Preto sme radi tento rok iniciatívne spolupracovali s OZ Pi s rozumom a naše hliadky rozdávali návštevníkom edukačno-informačné letáky ´Buď v pohode´, na ktorých bola uvedená možnosť dať sa zadarmo otestovať dobrovoľníkmi priamo v areáli festivalu.“ Pi s rozumom Zostatkový alkohol stále prekvapuje
O tom, že nasadenie dobrovoľníkov aj policajtov malo zmysel, svedčí veľký záujem „pohodárov“. Hladinu alkoholu si nechal zmerať približne každý šiesty z 30-tisíc návštevníkov festivalu, pričom každý tretí to urobil vyložene preto, aby si za volant sadol zodpovedne bez stopy alkoholu v krvi. Najčastejšie uvádzali, že sa im do nej dostal z požívania piva. Najviac záujemcov bolo z Bratislavského, Trenčianskeho a Prešovského kraja.

Zostatkový alkohol prekvapil až 60 % ľudí; iba štyridsať percent dokázalo správne odhadnúť, či ešte „nafúkajú“. „Málokto si uvedomuje, že jeden drink zvýši hladinu alkoholu o 0,2 promile, pričom za hodinu dokáže organizmus za ideálnych okolností odbúrať len 0,15 promile. Pritom pol litra piva má toľko alkoholu ako dva deci vína alebo 5 cl liehoviny,“ upozorňuje Erik Čížek na málo známe fakty.

Organizátor festivalu Michal Kaščák každoročne opakuje, že festival Pohoda má najlepších fanúšikov, a tvrdí to aj po skončení 23. ročníka: „Potvrdzuje to aj skutočnosť, že naši návštevníci ku kombinácii alkoholu a šoférovania po festivale pristupujú zodpovedne, vyhľadávajú hliadky Pi s rozumom a dávajú si otestovať hladinu alkoholu v krvi, aby si s ním nesadli za volant a neohrozili tým seba ani ostatných.“

V čase konania festivalu Pohoda 2019 sa v okrese Trenčín stala len 1 dopravná nehoda. Počas festivalu policajti okrem iného vykonávali kontrolu u vodičov na požitie alkoholických nápojov, pričom bolo zistené požitie alkoholických nápojov u 2 vodičov motorových vozidiel (z toho bol 1 priestupok a 1 trestný čin Ohrozenie pod vplyvom návykovej látky podľa § 289/1 Trestného zákona), uvádza sa v policajnej správe.

menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
24. jún 2024 10:53