#AllForJan
StoryEditor

V súťaži #AllForJan udelili prvý raz medzinárodnú novinársku cenu

22.01.2020, 11:13
Autor:
TSTS
Porota ocenila Tomasza a Mareka Sekielskych za video dokument Len nikomu nehovor.

Počas otváracieho ceremoniálu druhého ročníka Press Freedom Conference, ktorá sa koná v poľskom meste Gdańsk, získali novinári Tomasz a Marek Sekielski cenu #AllForJan Tá odkazuje na pamiatku zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka. Organizátormi Press Freedom Conference sú European Magazine Media Association a European Newspaper Publishers' Association.

Ocenenie #AllForJan sa udeľuje novinárom v strednej a východnej Európe, ktorí vo svojej profesionálnej práci zostávajú verní hodnotám ako otvorenosť, odvaha a nekompromisne informujú o spoločensky dôležitých témach.

Vo februári si pripomíname druhé výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak bol slovenský investigatívny novinár pracujúci pre Aktality.sk. Zameriaval sa najmä na vyšetrovanie daňových podvodov slovenských podnikateľov s väzbami na špičkových slovenských politikov. Spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou, bol zavraždený vo februári 2018.

V prvom ročníku súťaže #AllForJan sa porota, ktorej predsedal Peter Bárdy, šéfredaktor portálu Aktality.sk, rozhodla oceniť prácu Tomasza a Marek Sekielski za video dokument Len nikomu nehovor.

"Chceli sme oceniť bezprecedentný príspevok k súčasnej verejnej diskusii a pevné odhodlanie ukázať spoločensky dôležitú tému - autori filmu dali obetiam hlas, aby ich mohol počuť celý svet. Film bratov Sekielskych ukazuje silu novinárskeho workshopu, pripomína poslanie a dôležitosť tejto náročnej profesie, ktorá v súčasnosti prechádza evolučnými zmenami. Ukazuje tiež silu komunity, ktorá bola pripravená financovať projekt, ktorý skutočne mení realitu, v ktorej žijeme," povedal Peter Bárdy, predseda poroty a šéfredaktor Aktuality.sk.

Cena #AllForJan bola udelená pri príležitosti konania Press Freedom Conference 2020, ktorá sa koná v Európskom stredisku solidarity v Gdańsku. Celodenná konferencia je venovaná súčasným hrozbám pre slobodné a nezávislé médiá, ako sú politické tlaky, cenzúra, nenávistné prejavy a rozsiahla dezinformácia v digitálnej realite.

Organizátormi konferencie sú European Magazine Media Association (EMMA) a European Newspaper Publishers' Association (ENPA).
Partnermi podujatia sú Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických, Reuters Institute, Digital Media Campus a Ringier Axel Springer Media.

01 - Modified: 2020-12-16 13:52:47 - Feat.: - Title: #AllForJan Award otvára nový ročník súťaže. Európski novinári môžu predkladať svoje nominácie
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
10. jún 2023 09:46