Projekt 16Hz predstavili jeho autori v Bratislave, má charitatívnu myšlienku
StoryEditor

Chcete sa lepšie sústrediť na náročné texty? Pomôže vám unikátna skladba

14.02.2020, 16:35
Autor:
TSTS
Na svete je unikátna skladba, ktorej cieľom je zlepšiť sústredenosť. Vytvorili ju slovenskí hudobní producenti.

Slovenskí hudobní producenti vytvorili špeciálnu skladbu s binaurálnymi beatmi, ktoré pomáhajú zlepšovať koncentráciu, keď sa ľudia chcú učiť cudzí jazyk alebo sa lepšie sústrediť na náročné texty. Môže zlepšiť sústredenosť a jej zakúpením sa dá prispieť na pomoc ľuďom s poruchami sústredenia.

Projekt 16Hz predstavili jeho autori v spolupráci s umelcom Ašotom Haasom, ktorý vytvoril dielo na základe tejto skladby a doplnila ho laserová „hrajúca“ expozícia.

Dielo Ašota Haasa

Počúvanie hudby môže zlepšiť koncentráciu a tento moment využili hudobní producenti Adam A. Kuruc, Pjoni, This is Kevin, Bobsan a Stroon. Aktivita mozgu sa totiž dá ovplyvniť svetlom, magnetom alebo zvukom. Komunikácia neurónov vytvára mozgové vlny, ktoré sa dajú odmerať. Pri úplnom uvoľnení je to 10 Hz, pri nervozite aj 40 Hz. Ak sa mozog dobre sústredí, zodpovedá jeho aktivita práve 16 Hz.

Nastaviť mozog na rôzne frekvencie vedia zvuky, ktoré sa nazývajú binaurálne beaty. Tie vznikajú pri počúvaní dvoch tónov s odlišnými frekvenciami naraz cez slúchadlá. Výsledný tón spôsobený rozdielom frekvencií ovplyvňuje frekvenciu mozgových vĺn a vytvára neurónové naladenie.​

Umelec Ašot Haas vytvoril dielo na základe skladby a doplnil ho laserovou „hrajúcou“ expozíciou

​Laicky povedané, mozog sa „naladí" na správnu činnosť. Problémom zostávala užívateľská skúsenosť, čiže počúvateľnosť – či skôr nepočúvateľnosť beatov. Zvuková stopa má totiž podobu nepretržitého ruchu. Zároveň nie je príjemné, ak vám do každého ucha prúdia tóny v inej frekvencii, preto sa skladby chopili skúsení hudobní producenti.

„16 Hz je najmenší hudobný interval, s akým som kedy pracoval, no zároveň bol jednou z najväčších umeleckých výziev. Zaujímavou úlohou bolo umiestniť statický signál do pohyblivej hudby. Riešením bolo nájsť bod, v ktorom sa signál stal hudbou a hudba signálom,“ uvažuje Adam A. Kuruc, hudobný producent skladby.

K hudobným producentom, ktorí sa podpísali pod skladbu sa pripojila aj Adam A. Kuruc

„Skladba s binaurálnymi beatmi pomáha nielen samotným poslucháčom, ale aj nepriamo. Výťažok z predaja skladby venujeme Lige za duševné zdravie, čím podporíme projekty pre ľudí s poruchami koncentrácie. Takto si predstavujem inovatívnu kampaň, ktorá využíva vedecké poznatky, a zároveň zlepšuje kvalitu života ľudí,“ vysvetlil Róbert Slovák, kreatívny riaditeľ projektu 16Hz.

„Projekt 16Hz začal výskumom, ktorý dokázal nielen pozitívny efekt binaurálnych beatov na pozornosť, ale potvrdil ich vplyv aj po prekrytí hudobnou skladbou. Tieto výsledky nám umožnili priniesť vedecké poznatky aj medzi širšiu verejnosť a to pomocou špeciálnej skladby vytvorenej v spolupráci so súčasnými hudobnými producentmi,“ vysvetlila zámer svojho výskumu Romana Umrianová.

K autorom projektu patrí Róbert Slovák, výskum realizovala Romana Umrianová

​Výťažok z projektu 16Hz sa jeho autori rozhodli venovať Lige za duševné zdravie na pomoc ľuďom s poruchami sústredenia.
Unikátnu hudbu je možné zakúpiť si na stránke www.16hz.org.

menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 19:19