76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. Divákov a poslucháčov RTVS čaká bohatý tematický program - dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.
„RTVS ako verejnoprávna, národná a kultúrna inštitúcia si vždy pripomína dôležité míľniky v slovenskej histórii naprieč televíznym aj rozhlasovým vysielaním. K 76. výročiu Slovenského národného povstania sme sa snažili vytvoriť žánrovo bohatý program, ktorý verím, že osloví všetky vekové kategórie našich divákov,“ hovorí Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS.
Jednotka
Jednotka tradične prinesie divákom priamy prenos z osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici 29. augusta o 10:45 h. a popoludní o 16:50 h. odvysiela slovenský vojnový film Vlčie diery režiséra Paľa Bielika z roku 1948. Dráma zachytáva osudy rodiny Svrčinovcov počas SNP od leta do zimy 1944.
Výročie SNP si vo vysielaní pripomenie aj v nedeľu 30. augusta o 15:55 h. filmom Kapitán Dabač. Ďalšia vojnová dráma režiséra Paľa Bielika z roku 1959 zachytáva osudy dôstojníka slovenskej armády počas druhej svetovej vojny, od bojov slovenskej armády na východnom fronte, cez vypuknutie Slovenského národného povstania, až po perzekúcie slovenského obyvateľstva.
Dvojka
Téma SNP bude na Dvojke rezonovať postupne už od 13. augusta. Každý pracovný deň podvečer o 17:00 h. ponúkne Dvojka všetkých 12 epizód z dvoch sérií filmových poviedok Moje povstanie.sk. Hrdinstvá obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania stvárňujú viaceré známe osobnosti ako Majk Spirit, Dominika Cibulková, Lukáš Latinák, Miroslav Šatan, Celeste Buckingham, Tomi Kid Kovács, Matej „Sajfa“ Cifra, Michal „Ego“ Straka, Katarína Knechtová, Daniel „Gogo“ Štrauch, Mária Čírová, Ján Koleník, Zuzana Kronerová, či Stanislav Štepka.
Silné príbehy sú spojené aj do dvoch celovečerných filmov Moje povstanie, ktoré Dvojka ponúkne neskôr večer v piatok 28. augusta a v sobotu 29. augusta.
Počas pracovných dní predpoludním môžu diváci Dvojky sledovať trojdielnu sériu Generácia (v pondelky 17., 24. a 31. augusta) a šesťdielny seriál V tieni vlkov (od utorka 25. do štvrtka 27. augusta) z roku 1971 v réžii Karola Spišáka. Hlavnú úlohu Heleny stvárnila Soňa Ulická, s ktorou sa v jednotlivých epizódach objavia aj hereckí velikáni ako Michal Dočolomanský, Juraj Slezáček, Zdena Grúberová, Ladislav Chudík a mnohí ďalší. Seriál rozpráva príbeh vojakov, ktorí počas druhej svetovej vojny bojujú na tajnom fronte na Slovensku proti hitlerovskému fašizmu.
Slovenskému národnému povstaniu bude venované aj večerné vysielanie vo štvrtok 27. augusta, kedy Dvojka o 21:40 h. uvedie film Demeterovci, v piatok 28. augusta prinesie divákom o 22:30 h. titul V páse zlomená a v sobotu 29. augusta o 20:45 h. odvysiela druhý televízny okruh priamy prenos z komponovaného programu Vlčia stráž, ktorý bude zaujímavý aj vizuálne, súčasťou podujatia bude video-mapping premietaný na Pamätník SNP.
Vo sviatočný deň výročia Slovenského národného povstania (29. augusta) predpoludním si budú môcť diváci pozrieť dokumenty z novšej tvorby RTVS v Banskej Bystrici a Košiciach – Hruda pamäti a Východoslovenská armáda. Popoludní o 13:45 h. si Dvojka pripomenie SNP prostredníctvom filmu Smrť chodí po horách a v nedeľu 30. augusta o 11:00 h. po vyše štyridsiatich rokoch odvysiela televíznu inscenáciu Svetlo na spodnej haluzi.
Trojka
Trojka k výročiu SNP zaradila do vysielacej štruktúry viacero archívnych diel. V rámci dramatickej tvorby to bude vo štvrtok 27. augusta o 20:00 h. televízna inscenácia Bukovčanovej hry Kým kohút nezaspieva, v réžii Jozefa Palku, v ktorej hlavné postavy stvárnili Jozef Adamovič, František Dibarbora a Božidara Turzonovová.
Diváci si budú môcť pozrieť aj filmy Tvár v rose (sobota, 29. augusta o 08:10 h.) a Strieborný Neptún (nedeľa, 30. augusta o 20:00 h.), ktoré v rokoch 1988 a 1970 nakrútili režiséri Jozef Banyák a Miroslav Horňák.
V sobotnom vysielaní (29. augusta) divákov určite zaujmú dokumenty. O 11:00 h. to bude snímka Čosi ako srdce o spisovateľovi Jurajovi Spitzerovi, účastníkovi SNP, o 18:00 h. prinesie Trojka divákom dokument Povstanie spoza opony, v ktorom sa filmári s odstupom rokov pozreli na túto významnú historickú udalosť. Podvečer o 18:25 h. to bude dokument o poslaní americkej misie v SNP s názvom Polstoročný oblúk.
Rádio Slovensko
Hlavný rozhlasový okruh si pripomenie 76. výročie SNP v relácii Kontakty už vo štvrtok 27. augusta diskusiou na tému: Ako učiť o SNP (aby to nebola nuda). V prúdovom vysielaní počas celého týždňa dostane priestor seriál Historické fakty o SNP s Borisom Koreňom. Vysielanie priblíži aj unikátnu virtuálnu výstavu Múzea SNP v Banskej Bystrici Mladí a extrémizmus.
Rádio Regina tradične odvysiela priamy prenos z osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici, a to predpoludním od 9.00 h. Pripravené sú rozhovory s historikmi i ďalšími osobnosťami, ktoré sa odkazu SNP venujú vo svojej tvorbe. Medzi nimi aj Vladimír Strmeň, jeden z posledných priamych účastníkov SNP. Pripomenú aj Evu Kristínovú, spojku v SNP, ktorá zomrela tento rok.
Rádio Regina Stred pripravilo premiéru fíčra Život mŕtvych riadkov, ktorý prinesie autentické spomienky ľudí zo stredného Slovenska, ktorí prežili kritické momenty bojov druhej svetovej vojny, predovšetkým obdobia SNP. Osud partizánskeho veliteľa Viliama Žingora, ktorý sa v ďalších rokoch stal obeťou komunistickej zvole, priblíži Rádio Regina Západ vo fíčri Teodora Kuhna: Viliam Žingor – Partizán.
Rádio Devín v deň výročia SNP odvysiela o 12:00 h. rozhlasovú adaptáciu novely Alfonza Bednára: Kolíska, ktorá približuje okupáciu Slovenska nemeckými vojakmi počas SNP a dopad vojny a okupácie na obyvateľov dediny Lieskov. O 17.00 h. je pripravená premiéra špeciálneho vydania relácie Akadémia s historikmi Vojenského historického ústavu a SAV. Špeciál relácie Hudobné vrstvenie v redaktorskom spracovaní Melánie Puškášovej od 18:00 h. predstaví skladby a tvorbu autorov venujúcich sa téme SNP. Od 23.00 h. v relácii Musica Slovaca odznie výber z tvorby slovenských autorov, ktorí v tvorbe reflektovali udalosti Slovenského národného povstania.
Vo vysielaní Rádia_FM posledný augustový týždeň vyvrcholí poslucháčsky veľmi obľúbený turistický seriál (séria fíčrov) Cesta hrdinov SNP.
Všetky redakcie Radio Slovakia International v deň výročia odvysielajú monotematickú reláciu s chronológiou udalostí a využitím archívnych materiálov.
Anglická redakcia má pripravený materiál o turistickej Ceste hrdinov SNP a o Chavive Reik, slovenskej Židovke vyškolenej britskou tajnou službou, ktorá pôsobila v odboji, a tiež o ďalších neznámych ženských postavách, ktoré pomáhali v odboji – napr. učiteľky angličtiny, ktoré robili spojky pre britské a americké spravodajské misie po stiahnutí sa povstalcov do hôr.
Nemecká redakcia odvysiela rozhovor s pamätníčkou SNP a účastníčkou odboja 95-ročnou pani Zollerovou z Pustej Vsi.
Významný francúzsky historik, profesor na Sorbonne Alain Soubigou bude hosťom francúzskej redakcie. Zhodnotí význam Slovenského národného povstania, ako ovplyvnilo vojnu na Slovensku, a hovoriť bude aj o francúzskych partizánoch a boji pri Strečne. Pripravený je aj rozhovor so Šymonom Klimanom, ktorý fotografoval posledných žijúcich účastníkov SNP
Ruská redakcia ponúkne rozhovory s riaditeľom Vojenského historického ústavu M. Čaplovičom, vojenským historikom J. Bystrickým, a s riaditeľom Múzea SNP v Banskej Bystrici S. Mičevom.
Španielska redakcia si všimne SNP na Prašníku a Bunker na Kopčianskej ul. v Bratislave.
Krajanská redakcia pripravila pásmo S-N-P – tri písmená odporu voči fašizmu – s historikom Ivanom Kamencom a Petrom Šumichrastom z Vojenského historického ústavu, archívne záznamy v podobe spomienok na Povstanie generála Ludvíka Svobodu a slovenského ministra Československej exilovej vlády Juraja Slávika. Aktuálne názory na udalosti spred 76 rokov zaznamenali v ankete medzi bežnými ľuďmi.