Climate Challenge
StoryEditor

Príležitosť pre inovatívne eko projekty. Hľadajú sa nápady na boj s klimatickou krízou

17.11.2020, 13:15
Autor:
TSTS
Coworkingové centrum Impact Hub otvára nový ročník akceleračného programu Climate Challenge.

Najväčšie české coworkingové centrum Impact Hub otvára nový ročník úspešného akceleračného programu Climate Challenge. Program je venovaný environmentálne zameraným projektom, do 9. 12. sa môžu prihlásiť aj inovatívne eko projekty zo Slovenska.

Climate Challenge je špecializovaný program zameraný na projekty bojujúce s klimatickou zmenou. Vybraným projektom poskytuje konzultácie s viac ako 200 expertmi v tejto oblasti, pričom drvivá väčšina mentoringových a vzdelávacích stretnutí sa bude tentoraz konať online

Komplexna podpora projektov

Všetky zapojené projekty z Česka aj Slovenska, ktoré sa venujú príčinám a dopadom klimatických zmien, environmentálnym témam alebo oblasti cirkulárnej ekomoniky, získajú komplexnú podporu - inidividuálny mentoring či tematické workshopy (na tému práva, marketingu, financií, účtovníctva a ďalšie).

Každý projekt absolvuje aj tzv. mastermind stretnutia, na ktorých získa know-how od ostatných účastníkov, vymení si skúsenosti a kontakty. Zapojené projekty sa tiež pripravia na stretnutia s prípadným investormi a korporátnymi partnermi projektu.

Postupuje 14 tímov

Zo všetkých prihlásených projektov postúpi do akceleračného programu až 14 tímov, ktoré čaká individuálna práca s mentorom, 6 workshopov a expertné konzultácie. Zapojiť sa môžu fungujúce firmy, startupy, univerzitné projekty, neziskovky, spolky, samosprávy či spinoffy, ktoré ponúkajú funkčné riešenie s pozitívnym dopadom na klímu.

“Teším sa, že aj za aktuálnych okolností spúšťame tretí ročník programu Impact Hub Climate Challenge a dokážeme vďaka tomu venovať pozornosť dôležitým témam, akou je napríklad aj stav životného prostredia,” hovorí programová riaditeľka Lenka Krákorová.

“Fyzické stretnutia žiaľ aktuálne nie sú reálne, situácia nás však naučila reagovať flexibilne. Náš program vieme uskutočniť online, dokonca sa vďaka tomu stáva dostupnejším aj pre vzdialenejšie projekty z Českej republiky aj Slovenska,” dopĺňa.

Inšpirácie z minulých ročníkov

Inšpiráciou pre zapojenie sa môžu byť úspešné projekty z minulých ročníkov. Digitálne odpadové trhovisko CYRKL získalo aj vďaka spolupráci v programe Climate Challenge investíciu vo výške takmer 200 000 € od nadačného fondu Tilia Impact Ventures. “Tento program je vďaka individuálnemu prístupu vhodný pre všetky typy spoločností. Pre niekoho to môže byť momentom prvotnej akcelerácie, pre iné spoločnosti príležitosťou na zlepšenie sa v oblastiach, v ktorých zatiaľ zaostávajú. Rozhodne odporúčam a som rád, že tento program existuje,” hovorí Cyril Klepek z CYRKL.

Ďalšie zapojené projekty - eko platforma pre materstvo EBUU alebo šetrná reklamná agentúra Green Cat získali vďaka programu Climate Challenge odvahu a dostatok znalostí na spustenie úspešných crowdfundingových kampaní. Dôležitým benefitom programu je aj mediálna pozornosť, ktorú zapojené projekty získajú.

Finále už o pár dní

Veľké finále druhého ročníka prebehne 25. novembra a počas finálovej show spoznáte 6 najlepších eko projektov, ktoré majú ambíciu meniť svet. Vo finále sa predstavia tieto spoločnosti:

Česká veganská společnost - nezisková organizácia, ktorá chce pomôcť dosiahnuť svet, v ktorom si každý môže vybrať dobré a zdravé jedlo, ktoré je prospešné pre ľudí, zvieratá aj planétu

Fakty o klimatu - centrum dát pre verejnosť, učiteľov aj novinárov - dáta o podnebí, klimatických zmenách, ktoré poskytujú vedecké inštitúcie (ČHMÚ, NASA, Eurostat a iné), grafy a infografiky pre ďalšie využitie

Lavaris - výskum v oblasti využívania druhotných surovín v podobe aktívneho gumového, kamenného a betónového prachu. Vývoj a produkcia recyklačných liniek s vysokorýchlostnými mlynmi, premena odpadových látok na cennú druhotnú surovinu

plant.id - rozpoznanie a lokalizácia buriny na poliach, presné určenie potreby pesticídov a hnojív. Zníženie vypúšťania látok, ktoré majú negatívny vplyv na biodiverzitu

Prežitie a rozkvet Ekoškoly - vzdelávacie programy a materiály pre učiteľov a rodičov, ktoré vedú deti k zodpovednému prístupu k životnému prostrediu
zajímej.se - informačný portál o cirkulárnej ekonomike

Čo je Impact Hub

Impact Hub je inšpiratívny pracovný priestor, kombinujúci výhody zariadenej kancelárie, spoločenského priestoru a podnikateľského inkubátora. Využívajú ho nezávislí profesionáli, zástupcovia firiem či neziskové sféry a široká verejnosť, ktorá chce získavať nové kontakty, podnety a príležitosti.

Impact Hub je prototypom podnikania budúcnosti, podporuje udržateľné a inovatívne aktivity. Ročne tu akceleruje približne 100 projektov, pričom väčšina z nich má prospešný dopad na spoločnosť. Impact Hub je takisto eventovým miestom, kde sa usporadúvajú stovky akcií mesačne.

menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 06:28