StoryEditor

Očkovanie a koronavírus: Špeciály na Dvojke prinesú detailné informácie o vakcínach proti COVID-19

20.01.2021, 12:20
Autor:
TSTS
Tematický večer o pandémii uvedie Dvojka vo štvrtok 21. januára.

Téma pandémie hýbe nielen Slovenskom, ale celým svetom. Boj s neviditeľným nepriateľom je bitkou na viacerých frontoch. Ako žijú v čase koronavírusovej pandémie obyvatelia a zamestnanci domova pre seniorov, aké sú detaily očkovania proti COVID-19 na Slovensku a čo všetko vieme o rôznych typoch vakcín?

Bežní ľudia, ktorí broja proti pandémii opaterou a láskou aj špičkoví odborníci, ktorí pracujú na vedecky účinných opatreniach budú hosťami štvrtkových (21.1.) špeciálnych relácií na Dvojke.

Tematický večer otvorí vo štvrtok 21.1. na Dvojke o 20.10 h relácia Moja diagnóza s podtitulom Opaterou a láskou proti pandémii. V bratislavskom Domove jesene života sa stretlo mnoho príbehov seniorov, ich opatrovateliek, sestričiek, psychológov, kuchárok, upratovačiek, ktorých dnes navyše poznamenala pandémia infekčného ochorenia Covid-19. Ako ochrániť starčekov a ako udržať tímového ducha a psychiku v poriadku? Celý personál DSS jednohlasne tvrdí, že tieto ťažké časy dokážu zvládnuť iba súdržne a s humorom. Príbehom tohto zariadenia bude divákov Dvojky sprevádzať riaditeľka Domova jesene života v Bratislave PhDr. Branislava Belanová a jej pravá ruka, vedúca sestra Mgr. Martina Kazimírová.

Talk show o vede Experiment v špeciálnej časti naživo s názvom Experiment špeciál: Očkovanie a koronavírus vo štvrtok 21.1. o 20.35 h na Dvojke poskytne divákom vedecký pohľad na aktuálnu pandémiu. Hlavnou témou bude očkovanie, na ktoré sa odborníci spolu s moderátorom Gregorom Marešom pozrú zblízka.

Ako prebieha proces schvaľovania vakcín na COVID-19 v rámci Európskej únie a na Slovensku? Ako detailne vyzerá vakcinačný plán Slovenska, kedy sa bude na Slovensku očkovať rýchlejšie a koľko ľudí plánuje štát zaočkovať do konca júna? Prečo istá časť populácie zásadne odmieta vakcíny proti COVID-19? Aj na tieto otázky odpovedia pozvaní odborníci. Divákom poskytnú detailné informácie o všetkých typoch vakcín, vrátane toho, ako dlho a kedy budeme po očkovaní imúnni.

Hosťami relácie budú vo štvrtok riaditeľka a generálna tajomníčka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv PharmDr. Zuzana Baťová PhD., infektológ z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a člen konzília odborníkov na COVID-19 prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD; doc. MVDr. Norbert Žilka, DrSc., neuroimunológ, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV a Mgr. Jakub Šrol, PhD., psychológ z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Ako tretí v poradí doplní špeciálne ladený večerný program dokumentárny film o smrteľných chorobách Neviditeľný nepriateľ, tematicky aktuálny aj v dnešných časoch. S neviditeľnými mikroorganizmami ľudia zápolili od nepamäti, i keď o nich veľmi dlho nevedeli vôbec nič. Fascinujúce príbehy o bojovníkoch s týmito nepriateľmi spôsobujúcimi mnohé, v minulosti aj smrteľné, choroby si diváci budú môcť pozrieť na Dvojke už vo štvrtok 21.1. o 21.35 h.

Neskôr Dvojka o 22.30 h uvedie aj aktuálny dokument o vplyve pandémie nového koronavírusu na kultúru More hudby – kultúra v čase korony a tematický večer ukončí o 23.50 h špeciálna Chvíľka poézie. Báseň Spev o mne od Walta Whitmana interpretujú na pozadí prvého plošného testovania herci Martin Huba a Richard Autner, speváci Katarzia a Juraj Benetin, farárka ECAV Anna Polcková, či publicista Michal Havran a novinárka Monika Tódová.

menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
05. jún 2023 12:27