dm drogerie
StoryEditor

Biobavlnu nahradila viskóza. Nová alternatíva pre ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov v dm

13.04.2021, 09:00
Autor:
TSTS
Tašky sú ešte udržateľnejšie ako znovupoužiteľné tašky z biobavlny.

V uplynulých týždňoch obohatili sortiment predajní dm nové udržateľné viskózové tašky na opakované použitie LENZING™ ECOVERO™, ktoré nahradili svojich farebných bavlnených predchodcov.

Táto zmena je ďalším krokom dm k lepšej budúcnosti vzhľadom na udržateľnejšie zaobchádzanie s prírodnými zdrojmi. Tašky sú totiž ešte udržateľnejšie ako znovupoužiteľné tašky z biobavlny, pretože drevo, ktoré používa na výrobu viskózy firma Lenzing, pochádza z udržateľne obhospodarovaných lesných ekosystémov v Európe a  celý výrobný proces je takisto realizovaný výhradne v rámci strednej Európy. Navyše sa takýto šetrný prístup k životnému prostrediu zohľadňuje aj v procese dodávania suroviny, keď je na prevoz takmer 75 percent dreva do tovární využívaná železničná doprava. Ekologické nákupné tašky sú tak nielen udržateľnou, ale aj regionálne stredoeurópskou alternatívou pre ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov.

„Uvedením nových nákupných tašiek z drevnej celulózy do nášho sortimentu zmiernime dosah  výroby tašiek a ich prepravy na životné prostredie. Výrazne sa zredukujú prepravné náklady a súbežne sa vyhneme masovej výrobe bavlny v regiónoch, ktoré trpia nedostatkom vlahy. A vďaka regionálnej výrobe budeme mať o výrobných podmienkach ešte lepší prehľad,“ povedala Mária Šimonovičová, sortimentná manažérka dm drogerie markt.

Udržateľný kolobeh spoločnosti Lenzing

Mäkká pôda zahalená lístím a machom, čistý vzduch a pokoj, tráva a obrovské množstvo stromov tiahnucich sa k oblohe sú domovom mnohých zvierat a hmyzu. Lesy nie sú len hodnotnými biotopmi a miestami, kde môžeme načerpať energiu, sú hlavne zdrojom cenných udržateľných surovín. Les je napríklad domovom aj inovatívnej viskózy LENZING™ ECOVERO™ od spoločnosti Lenzing, ktorá pre dm začala vyrábať farebné nákupné tašky. Firma Lenzing je spoločnosť z Horného Rakúska, ktorá je medzinárodne známa výrobou produktov z celulózy a drevných vlákien. 

Firma Lenzing zužitkováva 100 percent dreva vo svojej vlastnej biorafinérii. Získava pritom nielen vlákna z celulózy, ale aj vedľajšie produkty ako kyselinu octovú či sódu. Zostatková energia sa využíva na prevádzku výrobných zariadení. S cieľom chrániť vodu má spoločnosť Lenzing vlastnú čističku vôd. Chemikálie, ktoré sa používajú pri výrobe vlákien z celulózy, nie sú vypúšťané do prírody, ale opätovne sa vracajú do výrobného procesu. 

Zázračné a udržateľné drevné vlákno

Prečo sú vlastne tašky z drevnej celulózy také udržateľné? Nebojujeme predsa za to, aby sme naše lesy  chránili, a nie ich vyrubovali? Kľúčovým pojmom je udržateľné hospodárstvo. To znamená, že z lesa sa vyťaží len toľko dreva, koľko v primeranom čase opäť dorastie. Okrem toho lesníci dbajú o to, aby nebol narušený citlivý ekosystém a aby bolo vždy dosť dreva pre hmyz či iných obyvateľov lesa. Vlákna celulózy LENZING™ ECOVERO™ získané z takéhoto udržateľného dreva bodujú v porovnaní s biobavlnou, pretože na ich výrobu sa využíva celá surovina, a to pri spotrebe vody nižšej až o 60 percent.

Regionálna výroba

Výlučne regionálna výroba je ďalším aspektom, prečo sú nákupné tašky z drevnej celulózy udržateľnejšie ako ich predchodkyne z bavlny. Tá sa totiž pestuje len v teplejších regiónoch sveta, a preto musí prejsť dlhú cestu na to, aby vôbec mohla byť  spracovaná. Naopak, drevo, ktoré používa na výrobu viskózy firma Lenzing, pochádza z udržateľne obhospodarovaných lesných ekosystémov v Európe, pričom približne polovica dreva pochádza dokonca z Rakúska. Takýto šetrný prístup k životnému prostrediu sa zohľadňuje aj v procese dodávania suroviny – na prevoz takmer 75 percent dreva do tovární je využívaná železničná doprava.

Drevo dodané do firmy Lenzing v Hornom Rakúsku sa spracováva na celulózové vlákna LENZING™ ECOVERO™. Priadza sa následne vyrába v Linzi a textilní výrobcovia z nej tkajú a šijú produkty v Nemecku a Poľsku. Ekologické nákupné tašky sú tak nielen udržateľnou, ale aj regionálne stredoeurópskou alternatívou pre ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov. Na rozdiel od výroby produktov z bavlny na Ďalekom východe je možné osobne preveriť, či všetky výrobné procesy, ako aj pracovné podmienky pre zamestnancov alebo otázky týkajúce sa životného prostredia zodpovedajú predstavám dm.

Ekologické následky pestovania bavlny

Historicky má pestovanie bavlny aj šokujúce ekologické následky. Názorným príkladom je Aralské jazero, ležiace medzi Kazachstanom a Uzbekistanom. Kedysi bolo toto jazero bohatou zásobárňou vody a v 60. rokoch minulého storočia bolo 120-krát väčšie ako Bodamské jazero. Dnes je takmer kompletne vyschnuté s katastrofálnymi následkami pre ekosystém a obyvateľov, ktorí pri ňom po stáročia žili a využívali ho ako zdroj obživy. Dôsledkom neutíchajúceho dopytu po bavlne sú tak aj v rozvojových krajinách ako India, Brazília či Pakistan monokultúry, vysychanie pôdy a zánik prirodzenej biodiverzity. 

01 - Modified: 2020-08-12 07:53:48 - Feat.: 0 - Title: Aj v dm rozkvitli žlté narcisy 02 - Modified: 2021-03-18 12:02:03 - Feat.: 0 - Title: dm pomáha rodinám v núdzi už desať rokov
01 - Modified: 2021-06-04 08:10:33 - Feat.: - Title: Víťazstvo pre štyri výrobky dm značiek v 10. ročníku programu Voľba spotrebiteľov 02 - Modified: 2021-05-03 09:46:05 - Feat.: - Title: dm vyvinula produkty vlastných značiek neutrálne k životnému prostrediu 03 - Modified: 2021-03-18 12:02:03 - Feat.: - Title: dm pomáha rodinám v núdzi už desať rokov 04 - Modified: 2021-02-23 08:22:39 - Feat.: - Title: dm spúšťa kampaň na podporu produktov s obsahom vybraných bylín 05 - Modified: 2020-12-03 13:30:33 - Feat.: - Title: Spoločnosť dm už piatykrát získala ocenenie za najdôveryhodnejšiu značku v kategórii drogérie
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 00:38