TASR/AP
StoryEditor

RTVS prinesie návštevu pápeža v spravodajstve aj priamych prenosoch

10.09.2021, 17:45
Autor:
TSTS
Historickú návštevu pápeža Františka sprostredkuje RTVS divákom a poslucháčom v exkluzívnych mimoriadnych štúdiách, spravodajstve, priamych prenosoch z verejných podujatí a ďalších televíznych a rozhlasových programoch.

Hlava katolíckej cirkvi prichádza po prvýkrát na územie Slovenska. Historickú návštevu pápeža Františka sprostredkuje RTVS divákom a poslucháčom v exkluzívnych mimoriadnych štúdiách, spravodajstve, priamych prenosoch z verejných podujatí a ďalších televíznych a rozhlasových programoch.

Vo vysielaní Dvojky nájdu diváci už v nedeľu 12. septembra o 11.00 h premiéru dokumentu Pripravení na Svätého Otca, ktorý zachytáva prípravu veriacich na návštevu Svätého Otca Františka v Košiciach a v Prešove. Dokument divákom ukáže výnimočnú atmosféru príprav, ktorú prežívajú organizátori, dobrovoľníci, ale aj samotní veriaci v Košiciach, kde sa pápež František stretne s mladými ľuďmi i rómskou komunitou a v Prešove.

Po tomto dokumente, o 11.30 h, prinesie Dvojka priamy prenos zo záverečnej svätej omše z 52. Medzinárodného eucharistického kongresu na Námestí hrdinov v Budapešti, ktorú bude celebrovať pápež František.

Od 15.00 h bude v nedeľu návšteva Svätého Otca dominovať vysielaniu Jednotky. Odštartuje Mimoriadnym spravodajstvom Pápež František na Slovensku, v ktorom moderátor Ľubomír Bajaník s hosťami prinesie aktuálne informácie o návšteve pápeža, spolu so živými vstupmi redaktorov spravodajstva. Tí prinesú divákom všetky dôležité momenty a prvé kroky pápeža Františka na Slovensku.

O 15.30 h sprostredkuje Jednotka naživo Oficiálne prijatie na medzinárodnom letisku v Bratislave a následne aj Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave s príhovorom pontifika.

​Kroky pápeža Františka bude Jednotka sledovať aj počas pondelka 13. septembra. O 9.15 h odštartuje Mimoriadne spravodajstvo, počas ktorého RTVS naživo odvysiela Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave a následne o 9.30 h bude Jednotka naživo sledovať aj Zdvorilostnú návštevu u prezidentky SR v Zlatom salóne Prezidentského paláca v Bratislave.

Kamery RTVS budú o 10.00 h aj pri stretnutí Františka s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave a o 10.45 h Jednotka naživo sprostredkuje aj stretnutie s biskupmi, kňazmi a rehoľníkmi, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Príhovor Svätého Otca bude naživo komentovať a prekladať katolícky kňaz Mons. Marián Gavenda.

Pondelkový program bude na Jednotke pokračovať aj popoludní o 16.00 h Mimoriadnym štúdiom. O 16.05 h prinesieme naživo Návštevu centra Betlehem v Bratislave a následne o 16.45 h naživo aj Stretnutie so Židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave s príhovorom pápeža. Téma bude dominovať aj vo večernom vysielaní. V Európskom kine o 20.30 h na Jednotke uvedie RTVS životopisný film Pápež František: Modlite sa za mňa.

Utorok 14. septembra uvedie RTVS na Dvojke o 14.50 h dokumentárny film mapujúci druhú návštevu pápeža Jána Pavla II. pod názvom Ján Pavol II. na východnom Slovensku.

Jednotka odštartuje utorkové špeciálne vysielanie o 9.00 h Mimoriadnym spravodajstvom. O 10.30 h v priamom prenose odvysiela Jednotka Božskú liturgia sv. Jána Chryzostoma pred Mestskou športovou halou v Prešove, ktorú budú komentovať a prekladať gréckokatolícki kňazi Ján Krupa a Rastislav Čížik.

Od 10.20 h sprostredkuje komentovaný prenos bohoslužby poslucháčom aj Rádio Slovensko a Rádio Regina. Mimoriadne spravodajstvo s aktuálnymi informáciami o návšteve pápeža na Slovensku odvysiela Jednotka v utorok aj o 12.30 h a 15.30 h.

O 16.00 h na Jednotke si budú môcť diváci pozrieť naživo Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. s príhovorom pápeža a 17.00 h rovnako naživo a s príhovorom Svätého Otca aj Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach.

Tematické vysielanie a cestu pápeža Františka po Slovensku zavŕši Jednotka o 14.40 h životopisným filmom v oboch častiach za sebou Volajte ma František a o 20.30 h filmovým príbehom o zjaveniach Panny Márie Fatima.

V utorok na obrazovkách televíznej Trojky privítajú v špeciálnej časti relácie Klub na Trojke o 20.40 h moderátori Katka Brychtová a Marcel Hanáček hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Martina Kramaru, rehoľné sestry Klarissu Baníkovú a Martu Emíliu Heškovú zo slovenskej provincie Congregatio Jesu a cirkevného historika Gabriela Hunčagu.

Stredajší program, 15. septembra, odštartuje Jednotka o 9.00 h Mimoriadnym spravodajstvom, následne o 10.00 h odvysiela v priamom prenose Národnú púť na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne, svätú omšu bude celebrovať pápež František. Komentovať a prekladať ju bude Mons. Marián Gavenda. Rádio Slovensko a Rádio Regina prinesú svojim poslucháčom komentovanú svätú omšu od 9.50 h.

O 13.30 h prinesie Jednotka naživo Rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave spolu s odletom pápeža Františka, ktorý je plánovaný na 13.45 h.

Dvojka prinesie počas stredajšieho sviatočného dňa o 8.00 h dokumentárny film zo zákulisia prvej návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. na Slovensku vo Vajnoroch v roku 1990 s názvom Svätec milujúci Slovensko a o 13.25 h k štátnemu sviatku Sedembolestnej Panny Márie – Patrónky Slovenska aj dokumentárny film o zázračnej pomoci Loretánskej Panny Márie v strednej Európe v 16. - 17. storočí s názvom Čierna madona.

O 21.00 h odvysiela Dvojka v premiére dokument z návštev pápeža Františka u veriacich rodín, či pacientov, chorých, alebo ľudí v núdzi s cieľom dodať im silu a pocit spolupatričnosti pod názvom Iba spolu. Následne o 21.50 h návštevu Svätého Otca na Slovensku zhodnotí diskusná relácia Do kríža.

RTVS bude na príprave programov spolupracovať s renomovanými spolupracovníkmi - katolíckym kňazom a publicistom Mons. Mariánom Gavendom a s gréckokatolíckymi kňazmi Jánom Krupom a Rastislavom Čížikom.

Počas trvania celej návštevy budú o jej priebehu informovať v prúdovom vysielaní i v spravodajstve aj rozhlasové okruhy Rádio Slovensko a Rádio Regina, ktoré poslucháčom prinesú aj komentované prenosy bohoslužieb v utorok 14.9. od 10.20 z Prešova a v stredu od 9.50 zo Šaštína.

01 - Modified: 2021-09-11 12:37:23 - Feat.: 0 - Title: TV Markíza pripravuje sériu mimoriadnych relácií o návšteve pápeža Františka na Slovensku
01 - Modified: 2021-09-28 08:23:05 - Feat.: - Title: Návšteva pápeža Františka na Slovensku: Najsledovanejšia bola svätá omša zo Šaštína 02 - Modified: 2021-09-11 12:33:27 - Feat.: - Title: RTVS odvysiela exkluzívny rozhovor s kardinálom Jozefom Tomkom 03 - Modified: 2021-09-11 12:37:23 - Feat.: - Title: TV Markíza pripravuje sériu mimoriadnych relácií o návšteve pápeža Františka na Slovensku
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
05. jún 2023 21:39