StoryEditor

Úsmev ako dar spolupracuje s UNICEF-om

20.02.2023, 16:07
Autor:
redred

Pomáhajú spolu ukrajinským deťom a rodinám postihnutých vojnou. 

Úsmev ako dar začal svoju 9-mesačnú spoluprácu s celosvetovou organizáciou UNICEF, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom.                     

Od začiatku roka sa spoločne sústreďujú na riešenie kritických potrieb ukrajinských detí a ich rodín v oblasti zdravia, začlenenosti, ochrany detí a starostlivosti o deti, ako aj socializácie a adaptácie ukrajinských detí na Slovensku.

V rámci spolupráce s UNICEF sa Spoločnosť Úsmev ako dar sústredí na posilnenie ochrany, inklúzie a adaptácie detí a ich rodín postihnutých vojnou na Ukrajine.

„Táto spolupráca bude kľúčová pre poskytovanie komplexných ochranných služieb ukrajinským utečeneckým deťom a ich rodinám, novoprijatým aj tým, ktoré už na Slovensku žijú,“ hovorí Teona Aslanishvili, manažérka ochrany detí v núdzovom programe UNICEF na Slovensku. „Úsmev ako dar prichádza s tridsaťročnými skúsenosťami s pôsobením na Ukrajine a táto znalosť ukrajinských komunít bude dôležitou pridanou hodnotou pri poskytovaní pomoci,“ dopĺňa.

Multidisciplinárne tímy sociálnych pracovníkov, psychológov a právnych odborníkov identifikujú  potreby rodín prichádzajúcich utečencov, ich detí a mladých ľudí s ohľadom na ich sociálnu, vzdelanostnú a zdravotnú situáciu.

Úsmev ako Dar pracuje na pomoci tisícom detí a rodín na oboch stranách ukrajinskej hranice. „Vďaka humanitárnej pomoci sa nám doposiaľ podarilo vyviezť vyše 800 ton humanitárnej pomoci. Naším cieľom je podať pomocnú ruku utečencom, začleniť ich do našej spoločnosti a poskytnúť im potrebnú podporu v oblasti bývania, vzdelávania, psychologického poradenstva, sociálnej práce a právnej pomoci až po pracovné uplatnenie sa,“ opisuje humanitárnu pomoc Štefan Adamjak, výkonný riaditeľ Úsmev ako dar.

Ako dodáva: „Sme veľmi vďační za spoluprácu s UNICEF-om a veríme, že naše multidisciplinárne tímy sa dôkladne venujú deťom a rodinám na Slovensku a Ukrajine. Situácia, ktorá sa tam stala, nám nie je ľahostajná a veríme, že u nás nájdu bezpečné útočisko. Naším cieľom je zabezpečiť ukrajinským deťom a rodinám prostredie, ktoré im pomôže vyrovnať sa s vojnovými skúsenosťami.“

Do projektu sa zapoja dobrovoľníci, tréneri a učitelia, ktorí sú schopní identifikovať jazykové a vzdelávacie schopnosti utečencov a nájsť pre nich vhodné zaradenie. Úsmev ako dar tiež spolupracuje s miestnymi úradmi na rýchlom poskytnutí špeciálneho lekárskeho ošetrenia pre rodiny, ktoré potrebujú takúto pomoc. Sociálny pracovník Marius Dismas sa vyjadril: „Pre mňa je veľká česť, že máme možnosť spolupracovať na tomto projekte s UNICEF-om. Z môjho pohľadu je dôležité, že naša organizácia má skúsenosti s prácou s deťmi a vieme cez naše projekty, ktoré financujeme, minimalizovať sociálnu izoláciu detí a ich matiek. Naším cieľom je vytvoriť im bezpečné prostredie.“

Úsmev ako dar spoločne s UNICEF-om poskytujú podporné služby pre deti a ich rodiny ukrajinského pôvodu v mestách Bratislava, Nitra, Prievidza, Ružomberok a Košice.  „Teším sa, že môžem pomôcť s aktivitami a hrami, aby detičky zabudli na to zlé a cítili sa šťastné. Aj keď sú Ukrajina a Slovensko susedné štáty, kultúra je tam iná. Je to skvelé, že ako Ukrajinka budem súčasťou spolupráce, pretože sa môžem venovať aj ich tradíciám a kultúre, aby sa cítili ako doma," uviedla pani Lena Malinovska, animátorka pre deti.

Spolupráca predstavuje dôležitý krok smerom k zlepšeniu životných podmienok ukrajinských detí a ich rodín, ktoré sú zasiahnuté vojnou. „Ďakujeme za podporu UNICEF-u a veríme, že spoločnými silami dokážeme zlepšiť životy týchto detí a rodín,“  zdôraznil Adamjak.

 

menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 07:02