02.03.2021, 17:00

Febiofest sa pre pandémiu ani tento rok neuskutoční vo svojej tradičnej podobe

Festival plánuje predstaviť aspoň časť zo svojej ponuky priebežne počas roka.

Febiofest sa pre pandémiu ani tento rok neuskutoční vo svojej tradičnej podobe
Zdroj: Robert Tappert / Febiofest 2020

Ani v tomto roku sa Medzinárodný filmový festival Febiofest vo svojej štandardnej podobe, ako ho poznajú diváci, neuskutoční. Aktuálny 28. ročník, ktorého termín bol naplánovaný na 24. – 30. marca 2021, tak bude už druhým ročníkom, ktorý zastavila korona kríza.

„Je evidentné, že v čase nášho tradičného jarného termínu nebude možné organizovať interiérové kultúrne akcie väčšej ani menšej povahy, ani pozývať do Bratislavy zahraničných hostí – a teda nebude možné ani usporiadať festival, na aký sme boli zvyknutí a ako ho máme radi. Febiofest pre nás a našich návštevníkov znamená okrem filmových zážitkov aj stretnutia, výmeny názorov, inšpirácií a energií a nie je možné predpovedať, kedy by sme festival s naplnením týchto cieľov mohli s istotou ponúknuť,“ hovorí výkonná riaditeľka Febiofestu Ľubica Orechovská.

„Zároveň náš filmový program nechceme presúvať do online priestoru, ani celý festival v „čase“ do druhej polovice roka a narúšať tak prirodzený kalendár filmových a kultúrnych podujatí na Slovensku. Preto sme sa rozhodli v priebehu roka 2021 neorganizovať Febiofest v jeho tradičnej podobe, ale predstaviť aspoň časť z jeho ponuky, ktorá ho v mnohom definuje a vieme ju počas roka bezpečne zorganizovať,“ dodala.

Febiofest má ambíciu predstaviť divákom počas roka jednu z najdôležitejších súčastí programu, hlavnú súťažnú sekciu V strede Európy, v ktorej sa každoročne stretáva zostava 20 krátkych filmov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Rakúska. Tento rok budú kurátori vyberať z rekordného počtu prihlásených filmov.

„Najlepšie aktuálne snímky aj ich tvorcov chceme divákom predstaviť v kine na veľkom plátne, kam zaslúžene patria. Predpokladáme ich tradičné napojenie na medzinárodné vzdelávaco-diskusné Visegrad Film Forum, ktoré sa odsúva na jesenný termín,“ vysvetlila Ľubica Orechovská.

Pre fanúšikov filmu má Febiofest zároveň v pláne pripraviť aj niekoľko prekvapení v podobe exkluzívnych uvedení výnimočných celovečerných titulov, ktoré prinesie pod hlavičkou FEBIOFEST – výber 2021 do tradičných festivalových kín v Bratislave aj v regiónoch. A to v čase, keď budú filmové projekcie označené ako neriziková aktivita.

V pôvodne plánovanom termíne Febiofestu sa uskutoční jedna z kľúčových aktivít festivalu pre odbornú verejnosť – a to Industry Days. V rámci nej nebude chýbať reprezentatívna prezentácia pripravovaných slovenských filmov Works In Progress 29. a 30. marca 2021. Bude v podobe živého online streamu, počas ktorého tvorcovia vo video prezentáciách predstavia jedenásť nových filmových projektov. Jeho divákmi a účastníkmi budú zástupcovia renomovaných filmových festivalov a sales agenti či médiá.

Hlavným organizátorom MFF Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.