Robert Tappert / Febiofest 2020
StoryEditor

Febiofest sa pre pandémiu ani tento rok neuskutoční vo svojej tradičnej podobe

02.03.2021, 16:00
Autor:
TSTS
Festival plánuje predstaviť aspoň časť zo svojej ponuky priebežne počas roka.

Ani v tomto roku sa Medzinárodný filmový festival Febiofest vo svojej štandardnej podobe, ako ho poznajú diváci, neuskutoční. Aktuálny 28. ročník, ktorého termín bol naplánovaný na 24. – 30. marca 2021, tak bude už druhým ročníkom, ktorý zastavila korona kríza.

„Je evidentné, že v čase nášho tradičného jarného termínu nebude možné organizovať interiérové kultúrne akcie väčšej ani menšej povahy, ani pozývať do Bratislavy zahraničných hostí – a teda nebude možné ani usporiadať festival, na aký sme boli zvyknutí a ako ho máme radi. Febiofest pre nás a našich návštevníkov znamená okrem filmových zážitkov aj stretnutia, výmeny názorov, inšpirácií a energií a nie je možné predpovedať, kedy by sme festival s naplnením týchto cieľov mohli s istotou ponúknuť,“ hovorí výkonná riaditeľka Febiofestu Ľubica Orechovská.

„Zároveň náš filmový program nechceme presúvať do online priestoru, ani celý festival v „čase“ do druhej polovice roka a narúšať tak prirodzený kalendár filmových a kultúrnych podujatí na Slovensku. Preto sme sa rozhodli v priebehu roka 2021 neorganizovať Febiofest v jeho tradičnej podobe, ale predstaviť aspoň časť z jeho ponuky, ktorá ho v mnohom definuje a vieme ju počas roka bezpečne zorganizovať,“ dodala.

Febiofest má ambíciu predstaviť divákom počas roka jednu z najdôležitejších súčastí programu, hlavnú súťažnú sekciu V strede Európy, v ktorej sa každoročne stretáva zostava 20 krátkych filmov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Rakúska. Tento rok budú kurátori vyberať z rekordného počtu prihlásených filmov.

„Najlepšie aktuálne snímky aj ich tvorcov chceme divákom predstaviť v kine na veľkom plátne, kam zaslúžene patria. Predpokladáme ich tradičné napojenie na medzinárodné vzdelávaco-diskusné Visegrad Film Forum, ktoré sa odsúva na jesenný termín,“ vysvetlila Ľubica Orechovská.

Pre fanúšikov filmu má Febiofest zároveň v pláne pripraviť aj niekoľko prekvapení v podobe exkluzívnych uvedení výnimočných celovečerných titulov, ktoré prinesie pod hlavičkou FEBIOFEST – výber 2021 do tradičných festivalových kín v Bratislave aj v regiónoch. A to v čase, keď budú filmové projekcie označené ako neriziková aktivita.

V pôvodne plánovanom termíne Febiofestu sa uskutoční jedna z kľúčových aktivít festivalu pre odbornú verejnosť – a to Industry Days. V rámci nej nebude chýbať reprezentatívna prezentácia pripravovaných slovenských filmov Works In Progress 29. a 30. marca 2021. Bude v podobe živého online streamu, počas ktorého tvorcovia vo video prezentáciách predstavia jedenásť nových filmových projektov. Jeho divákmi a účastníkmi budú zástupcovia renomovaných filmových festivalov a sales agenti či médiá.

Hlavným organizátorom MFF Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.

01 - Modified: 2021-03-31 17:07:42 - Feat.: - Title: FEBIOFEST 2021 ocenil ako najlepší pripravovaný slovenský film Potopa 02 - Modified: 2021-03-31 11:08:55 - Feat.: - Title: Viete, ako funguje bezrastová ekonomika? A ako sa zachovať, keď nájdete v prírode opustené mláďa? 03 - Modified: 2020-12-17 14:03:54 - Feat.: - Title: Hlavná cena Febiofestu 2020 putuje poľskému filmu o radikalizme 04 - Modified: 2020-10-05 11:11:07 - Feat.: - Title: Voľbou festivalu Jeden svet je tento rok online. Z Bratislavy sa presúva do celého Slovenska 05 - Modified: 2020-10-01 09:33:20 - Feat.: - Title: Otvárací aj záverečný film uviedol festival FEBIOFEST v jediný deň
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. september 2023 21:22