14.10.2017, 15:26

Chorvátska firma si založila značku na symboloch z Titovej éry

Svojimi produktmi si získava zákazníkov po celom svete.

Chorvátska firma si založila značku na symboloch z Titovej éry
Zdroj: weartitos.com

Chorvátska módna firma Titos si založila značku na prepracovaných sloganoch a symboloch z čias juhoslovanského vodcu Josipa Broza Tita. Svojimi produktmi si získava zákazníkov po celom svete.

Zdroj: weartitos.com

​Firma tlačí na svoje tričká a mikiny slogany o jednote pracujúceho ľudu. Hlavným motívom je päťcípa komunistická hviezda, ktorej však chýba jeden cíp. Podľa ich zakladateľov má hviezda s chýbajúcim cípom zároveň symbolizovať, ako ľuďom na Balkáne chýba niečo, čím by dosiahli vytúžený úspech.

Zdroj: weartitos.com

"Aby sme presadili naše produkty na globálnom trhu, začali sme s Titom, ako jednou z najznámejších balkánskych osobností. Značka sa však priamo nestotožňuje s jeho osobou alebo prácou," uviedol jeden zo zakladateľov firmy Dražen Ljubic.

Zdroj: weartitos.com

​Spoločnosť sa podľa Ljubica zameriava hlavne na "novú pracujúcu triedu", teda ľudí, ktorí "sa rozhodli vziať veci do svojich rúk a nespoliehať sa na to, že im vláda zaistí prácu".

Zdroj: weartitos.com

​V bývalých juhoslovanských republikách je na počesť vodcu Tita ešte stále pomenovaných množstvo ulíc, parkov alebo námestí, ich počet sa však v poslednej dobe zmenšuje. Chorvátska metropola Záhreb napríklad nechala premenovať aj Titovo námestie v centre mesta.

Komunistický vodca Tito sa k moci dostal po druhej svetovej vojne a v bývalej Juhoslávii vládol až do svojej smrti v roku 1980. Krajina sa potom začala rozpadať, čo v 90. rokoch vyvrcholilo krvavými vojnami. V bojoch v Slovinsku, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine a Kosove zahynulo vyše sto tisíc ľudí, milióny ďalších museli opustiť svoje domovy.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.