Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.08.2017, 15:55

Čiara tromfla najúspešnejšie slovenské filmy. V kinách bol nával ako už dávno nie

Počas víkendu si Čiaru pozrelo takmer 70 tisíc divákov.

Čiara tromfla najúspešnejšie slovenské filmy. V kinách bol nával ako už dávno nie
Zdroj: Wandal Production

Po rokoch útlmu sa slovenské filmy dostávajú čoraz viac do popredia. No taký nával ako počas minulého víkendu slovenské kiná už dávno nezažili. Novinka Čiara prekonala v návštevnosti dokonca tohtoročné divácky najúspešnejšie slovenské snímky Únos a Všetko alebo nič.

Čiara režiséra Petra Bebjaka mala v slovenských kinách premiéru 3. augusta. Do kín si film prišlo pozrieť počas otváracieho víkendu 69 242 divákov, čím prekonal Únos aj evitovku Všetko alebo nič o takmer dve tisícky divákov. Na tržbách zarobila Čiara počas prvého víkendu takmer 376 tisíc eur.

Film s rozpočtom 1,31 milióna eur produkčne zastrešila spoločnosť Wandal Production, koprodukčne sa podieľali na výrobe HomeMedia Production, RTVS a ukrajinská spoločnosť Garnet International Media Group. Výrobu filmu podporili dotáciami Audiovizuálny fond, Creative Europe, DERZKINO - Ukrainian State Film Agency a Ministerstvo kultúry SR.

​Téma pašerákov a prevádzačov na našej východnej hranici vyvolala u divákov mimoriadny záujem a prišli si ho pozrieť v rekordnom počte. Už prvý premietací deň naznačoval, že návštevnosť prekoná dva najúspešnejšie slovenské filmy tohto roka. Aj v menších mestách boli kinosály plné, niektoré miestne kiná museli kvôli vysokému záujmu zaradiť mimoriadne predstavenia.

„Usilovali sme sa divákom priniesť film, ktorý ich zaujme a nadchne minimálne tak, ako nás. Veríme, že sa to podarilo. Ďakujeme za priazeň aj všetky pozitívne ohlasy. Vážime si to a všetci sa z tohto úspechu veľmi tešíme,“ hovorí za tvorcov filmu Čiara jeho producentka Wanda Adamík Hrycová.

Ambíciou producentky bolo priniesť do kín "film pre bežného multiplexového diváka, ale s festivalovým potenciálom". Čísla návštevnosti hovoria, že film oslovil širokú masu divákov a úspech dosiahol aj na festivale. Z Karlových Varov, kde bol ako jediný slovenský film zaradený do hlavnej súťaže, si Peter Bebjak odniesol cenu za najlepšiu réžiu.

„Téma, s ktorou film Čiara pracuje, je aktuálna pre všetkých. Hoci nie každý z nás pozná realitu pašeráctva na našej východnej hranici, film toho ponúka omnoho viac – hovorí o ľudských vzťahoch, o prekročení našich osobných hraníc, ale aj o korupcii a zneužívaní verejnej moci. Čiara tiež divákom ukazuje realitu našej východnej hranice, miesta, ktoré možno niektorí nepoznajú, a je to škoda, pretože to naše Slovensko nie je až také veľké,“ vysvetľuje Wanda Adamík Hrycová a dodáva, že okrem samotného príbehu stojí za návštevu kina aj skvelé spracovanie filmu – od skvelých hereckých výkonov našich, ale aj zahraničných hercov až po dokonale zvládnutú kameru, o ktorú sa postaral Martin Žiaran. Scenárista Peter Balko, ktorý sa podpísal aj pod úspešný slovenský film Kandidát, sa pri tvorbe scenára nechal inšpirovať skutočnými príbehmi zo slovensko-ukrajinského pohraničia.

​O filme sa pochvalne vyjadrovali aj zahraničné médiá, a to dokonca také ako Variety či Hollywood Reporter, vďaka čomu o film prejavil záujem aj distribútor zo zahraničia. V najbližšom čase bude Čiara uvedená aj v susednej Českej republike a na Ukrajine.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.