Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
19.10.2018, 13:17

Bebjak nakrúti slovenskú Hru o tróny, píše zahraničný portál

Režisér úspešnej Čiary pripravuje nový seriál inšpirovaný slovanskou mytológiou.

Bebjak nakrúti slovenskú Hru o tróny, píše zahraničný portál
Zdroj: Peter Mayer

Režisér Peter Bebjak pracuje na novom 12-dielnom televíznom seriáli Slovania. Historicko-dobrodružný seriál s prvkami fantasy je produkovaný slovenskou spoločnosťou Wandal Production a medzinárodnou mediálnou skupinou Garnet.

Novinka je postavená na tradíciách a mytológii starých Slovanov, podľa portálu FilmNewEurope pripomína svetoznámy seriál Hra o tróny. Zameriava sa na historickú postavu franského kupca Sama, ktorý v 7. storočí viedol úspešné povstanie proti Avarom a stal sa prvým známym vládcom Slovanov.

Je to už druhý spoločný projekt producentov Wandy Adamík Hrycovej a Andreja Jermaka po svetoznámom filme Čiara, ktorý získal množstvo ocenení na prestížnych medzinárodných festivaloch. Na 52. medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch získal Peter Bebjak Krištáľový glóbus za najlepšiu réžiu, na festivale Arras vo Francúzsku získala snímka hlavnú cenu Grand Prix Zlatý atlas a Cenu mladej poroty za najlepší film a z Chicaga si Čiara odniesla Strieborný tanier za najlepšie dekorácie. Šesť ocenení Slnko v sieti, vrátane ceny za najlepšiu réžiu, získala Čiara aj na domácej pôde.

​Autori nápadu a scenára sú Veronika Kolejáková, Josef Koleják a Ján Ľuterán. „Dej sa odohráva na prelome 6. a 7. storočia. Toto historické obdobie sme vybrali  preto, lebo veľmi dobre ukazuje veľa tém z tohto obdobia. Medzi ne patrí strach z neznámeho, túžba po sebapoznaní, túžba po blízkych vzťahoch a láske. V našom príbehu hovoríme o Slovanoch, národe, ľuďoch, ktorým je veľmi blízka príroda. Dôležitou témou seriálu je boj medzi dvoma slovanskými osadami,“ uviedli autori vo svojom prezentačnom videu na súťaži kinematografických projektov v Kyjeve.

Hlavným miestom, kde sa bude seriál nakrúcať, bude územie západnej Ukrajiny (Karpaty), ktoré je zahalené históriou a tradíciami. Na 12-dielnom projekte bude spolupracovať aj TV JOJ a Ministerstvo kultúry Ukrajiny.

​Najnovšími televíznymi počinmi režiséra Petra Bebjaka je rozprávka Vianočné želanie nakrútená pre RTVS, ktorá ju uvedie počas tohtoročných vianočných sviatkov, a trojdielna miniséria Trhlina produkovaná spoločnosťou D.N.A. pre TV JOJ. Jej upravená filmová verzia príde do kín 24. januára 2019, následne ju ako minisériu odvysiela TV JOJ.

Bebjak v súčasnosti pracuje aj na ďalších dvoch filmoch. Čierna komédia Emil hovorí o mužovi v strednom veku, ktorý pracuje v krematóriu ako ceremoniár, dráma Správa je príbehom dvoch mladých slovenských židov, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osviečim. Snímky vznikajú v produkcii spoločnosti D.N.A. s podporou RTVS, Slovenského audiovizuálneho fondu a Ministerstva kultúry SR. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.