Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
26.07.2019, 13:20

Ruská televízia čelí vo Veľkej Británii státisícovej pokute. Viackrát porušila pravidlá nestrannosti

Pokuta sa týka relácií o otrave bývalého agenta Skripaľa, o konflikte v Sýrii a dianí na Ukrajine.

Ruská televízia čelí vo Veľkej Británii státisícovej pokute. Viackrát porušila pravidlá nestrannosti
Zdroj: TASR

Britský úrad na dohľad nad médiami Ofcom udelil ruskej štátnej televízii RT pokutu 200-tisíc libier (v prepočte 225-tisíc eur) za porušenie pravidiel o nestrannosti v reláciách o otrave bývalého agenta Sergeja Skripaľa, o konflikte v Sýrii a dianí na Ukrajine. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Televízia v reakcii označila postup za "veľmi nesprávny".

Ofcom televíziu RT obvinil zo zaujatosti na konci minulého roka. Pri analýze vysielania z jari 2018, teda z doby tesne po útoku na niekdajšieho ruského agenta Skripaľa, našiel úrad sedem "závažných zlyhaní pri dodržiavaní našich vysielacích pravidiel". Podľa Ofcom televízia neposkytla dostatočný priestor na vyjadrenie rôznych názorov v diskusiách o aktuálnom dianí. Hrozilo jej za to aj odobranie vysielacích práv.

"Ofcom uložil TV-Novosti pokutu 200-tisíc libier v súvislosti s jej službou RT za nedodržanie našich vysielacích pravidiel," oznámil dnes úrad svoje rozhodnutie o prípade.

​Televízia RT je financovaná z ruskej štátnej pokladnice a býva označovaná za orgán ruskej propagandy. Ruský pohľad na udalosti prezentuje nielen v Británii, ale tiež v Spojených štátoch a v ďalších krajinách. Okrem angličtiny vysiela aj v arabčine, španielčine či nemčine.

RT obvinenie zo zaujatosti svojho vysielania odmieta a na začiatku roka avizovala, že sa v tejto veci obráti na britskú justíciu. "Je veľmi nesprávne, aby Ofcom oznámil postih voči RT na základe svojich zistení o porušení (pravidiel), ktorá sú aktuálne preskúmavané na vrchnom súde v Londýne," uviedla dnes hovorkyňa RT. Televízia tiež označila ohlásenú pokutu za "nevhodnú a neúmernú".

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.