Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
10.02.2020, 16:55

Sviňa vypredala kiná. Sto tisíc divákov nemal počas premiéry žiadny slovenský film

Slovenské filmy odštartovali úspešný rok, opäť prepisujú historické rebríčky návštevnosti.

Sviňa vypredala kiná. Sto tisíc divákov nemal počas premiéry žiadny slovenský film
Zdroj: ©Łukasz Wojciechowski

Vo štvrtok 6. februára vstúpil do kín slovenský triler Sviňa nakrútený podľa rovnomennej knižnej predlohy Arpáda Soltésza. Odohráva sa v krajine, ktorú ovládajú vysokopostavení zločinci, ľudia prepojení s politikou, mafiou, ale aj s políciou, súdmi a veľkými kšeftami.

Slovenskú novinku počas otváracieho víkendu uvádzalo až 80 kín. Prišlo si ju pozrieť 98 056 divákov, spolu s predpremiérami sa ich počet dostal cez sto tisícovú hranicu na rekordných 103 660 návštevníkov. Takýto úspech doposiaľ nezaznamenal žiadny film z domácej produkcie.

Zdroj: Cinemart

​Prvenstvo si v historickom rebríčku „otváracích“ víkendov doposiaľ držala minuloročná Trhlina s 86 971 návštevníkmi spolu s predpremiérami. Nasledovaná je novu evitovkou Príliš osobná známosť, ktorú si na začiatku roka prišlo počas premiérového víkendu do kín pozrieť 74 686 divákov.

Zo slovenských filmovej produkcie prekonala päťdesiat tisícovú hranicu návštevnosti počas otváracieho víkendu ešte pätica filmov. Štyri z nich mali premiéru v roku 2017: Čiara (69 776 návštevníkov spolu s predpremiérami), Únos (69 354), Všetko alebo nič (68 352) a Cuky Luky Film (56 591). Piatou snímkou je minuloročná novinka Šťastný nový rok (56 555).

Pod scenárom a réžiou Svine je podpísana dvojica Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann. Mariana Čengel Solčanská patri medzi naše najznámejšie režisérky a scenáristky, svojím posledným filmom Únos inšpirovala k masívnym spoločenským pohybom, ktoré viedli k demonštráciám a zrušeniu Mečiarových amnestií. 

Rudolf Biermann vyprodukoval viac ako tridsať divácky úspešných a oceňovaných filmov, medzi jeho posledné filmy patria Tlmočník alebo Sklenená izba. Sviňa je jeho režisérskym debutom.

Snímku produkovali spoločnosti InFilm, MagicSeven a Cinemart, ktorý ho aj uviedol do slovenských kín.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.