Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
27.02.2020, 09:05

Valné zhromaždenie CME bude hlasovať o predaji podniku firme PPF

Hodnota transakcie predstavuje asi 2,1 miliardy dolárov.

Valné zhromaždenie CME bude hlasovať o predaji podniku firme PPF
Zdroj: TV Markíza

Akcionári mediálnej spoločnosti Central European Media Enterprises (CME) dnes budú na mimoriadnom valnom zhromaždení hlasovať o návrhu predať firmu spoločnosti PPF českého miliardára Petra Kellnera. Súčasťou CME sú televízne stanice v piatich krajinách strednej a východnej Európy vrátane slovenskej televízie Markíza. Hodnota transakcie predstavuje asi 2,1 miliardy dolárov.

​Skupina PPF prostredníctvom dcérskych spoločností podpísala s CME príslušnú zmluvu koncom minulého októbra. Ak dnes návrh na prevzatie schvália akcionári, transakciu ešte budú musieť potvrdiť regulačné orgány. Dokončená by mohla byť v polovici tohto roka a PPF potom bude firmu CME plne ovládať.

V stredu americký senátor Marco Rubio vyzval vládu prezidenta Donalda Trumpa, aby preskúmala dôsledky predaja na bezpečnosť USA kvôli väzbám PPF na Čínu.

PPF za každú akciu CME ponúkla 4,58 amerických dolárov, čo je menej, než za akú cenu sa akcie predávali pred podpisom dohody. Od tej doby sa akcie držia v tesnej blízkosti ponúkanej ceny.

Zhruba tretinový podiel v CME v roku 2009 kúpila americká spoločnosť Time Warner, ktorá ho v ďalších rokoch zvýšila tesne pod 50 percent. Firmu Time Warner neskôr prevzal americký telekomunikačný gigant AT & T a premenoval na Warner Media. Jej prostredníctvom v CME drží väčšinový podiel. Schváleniu zámeru PPF by tak na dnešnom valnom zhromaždení nemalo nič stáť v ceste.

CME vlani zvýšila prevádzkový zisk o šesť percent. V konštantných kurzoch sa zvýšil o 11 percent na 187,3 milióna dolárov. Firma tiež splatila dlh v objeme 150 miliónov eur.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.