Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
23.09.2020, 20:45

Rada RTVS sa zaoberala "Bohom šoubiznisu". Reagovala na sťažnosti divákov na galavečer OTO

Generálny riaditeľ RTVS sa ospravedlnil divákom, ktorých sa program galavečera OTO dotkol.

Rada RTVS sa zaoberala "Bohom šoubiznisu". Reagovala na sťažnosti divákov na galavečer OTO
Zdroj: RTVS / Milan Krupčík

Anketa OTO ocenila v sobotu 5. septembra svojich víťazov. Galavečer diváckej ankety o najobľúbenejších televíznych osobnostiach, programoch, hercoch, spevákoch či skupinách odvysielala Jednotka RTVS v priamom premose.

Moderátorom galavečera v Slovenskom národnom divadle bol Matej “Sajfa” Cifra,  ktorý vo svojich vstupoch spomenul fiktívneho "Boha šoubiznisu", narážky na boha sa objavili aj vo viacerých ďakovačkách ocenených osobností či pri dokrútkach s nominovanými. Satiru scenáristov galavečera na svet šoubiznisu však viacerí diváci neprijali a dotkla sa aj niektorých účinkujúcich.

Podnetmi divákov sa zaoberala aj Rada RTVS na svojom dnešnom zasadnutí. Pred samotným zasadnutím bolo členom Rady doručené písomné stanovisko ku galavečeru, ktorý vzbudil verejnú diskusiu.

Šéf RTVS sa ospravedlnil

Počas zasadnutia sa k programu galavečera vyjadrili generálny aj programový riaditeľ RTVS. Vedenie RTVS objasnilo celú situáciu, ospravedlnilo sa dotknutým divákom, ale zároveň odmieta, že by išlo o cielenú urážku kresťanského náboženstva.

Generálny riaditeľ Jaroslav Rezník sa ospravedlnil všetkým, ktorých sa tento program osobne dotkol. "V rámci zábavnej a nadnesenej časti ankety galavečera OTO sa hovorilo o „Bohu šoubizu“. Tento metaforický prvok patril k téme a v nijakom prípade nebolo jeho úmyslom dotknúť sa akéhokoľvek vierovyznania. Program galavečera je postavený na princípe jemnej kontroverznosti, predovšetkým medzi účinkujúcimi, nominovanými a oceňovanými navzájom. Tento princíp nemusí vyhovovať každému. Nik z tvorcov relácie však nemal záujem znevažovať niečo tak intímne ako je viera človeka a jeho osobné presvedčenie," uviedol.

Sťažnosťami divákov sa bude zaoberať aj Rada pre vysielanie a retransmisiu, ktorej boli doručené desiatky sťažností na galavečer. "Všetky sa týkajú možného porušenia § 19 ods. 1 písm. b) ZVR – znevažovanie alebo hanobenie na základe viery a náboženstva,“ uviedla hovorkyňa Rady Ivana Čaučíková.

Zdroj: RTVS / Milan Krupčík

Slávnostné vyhlásenie výsledkov jubilejného 20. ročníka OTO pre zavedené preventívne opatrenia na spomalenie šírenia koronavírusu sprevádzali mnohé obmedzenia. Organizátori posunuli galavečer zo štandardného jarného termínu na september, no nepriaznivá epidemiologická situácia spôsobila, že hľadisko Slovenského národného divadla bolo poloprázdne a chýbalo v ňom mnoho známych tvárí z komerčných televízií. Tvorcovia ich neprítomnosť v hľadisku nahradili online vstupmi. Sledovanosť galavečera však po úspešných rokov zaznamenala svoje najslabšie výsledky.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.