Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
12.03.2021, 11:25

Zachráňme gastro!: Ukážte nám svetlo na konci tunela, keď tie peniaze tak strašne meškajú

Uplynul rok od zatvárania reštaurácií. Je čas bilancovať.

Zachráňme gastro!: Ukážte nám svetlo na konci tunela, keď tie peniaze tak strašne meškajú
Zdroj: TASR/Yorgos Karahalis

Gastrosegment je na kolenách. Iniciatíva Zachráňme gastro! upozorňuje, že na rozdiel od iných krajín, 100 percentná náhrada miezd prišla až takmer po roku, platí od februára 2021. Dovtedy ľudí, ktorých nesmeli pustiť do práce, financovali úplne alebo sčasti sami.

Podnikatelia z gastrosegmentu upozorňujú, že pomoc zo strany štátu je zúfalo pomalá, absolútne nedostačujúca, chaotická a diskriminačná. Už v počiatkoch pandémie navrhovali zníženie DPH na úroveň okolitých krajín, ministerstvo financií však na túto požiadavku nereflektovalo. Nedostatočná je aj schéma nájomného z ministerstva hospodárstva, ktorá  ani zďaleka nepokrýva všetkých gastropodnikateľov a pomoc z ministerstva dopravy, ktorá mala pokryť aspoň časť fixných nákladov, rieši stále ešte len jar až jeseň 2020.

Pre tento segment sa svetlo na konci tunela zatiaľ neukazuje. Pandémia je teraz na vrchole, no nikto nehovorí, aký je dlhodobejší plán na otvárania podnikov s pribúdajúcim počtom zaočkovaných ľudí, čo bude predstavovať v apríli a máji už státisíce aktívnych ľudí. Majitelia podnikov tiež nevedia, či budú môcť s príchodom teplého počasia za presne stanovených podmienok otvoriť aspoň terasy. Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro! sa pýta: "Rozmýšľa vôbec niekto, ako o mesiac, či mesiac a pol, budeme môcť začať podnikať? Naozaj sme v takom stave, že všetci riešia iba aktuálne šialenstvá a nikto sa nedíva smerom vpred?"

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.