Cinemax
StoryEditor

Väčšina kín zatiaľ zostáva zatvorená. Čakajú na ďalší vývoj situácie

19.11.2020, 10:55
Autor:
redred
Prevádzkovatelia kín vo vyhlásení vysvetľujú, prečo je momentálne otvorenie problematické.

Aktuálne protipandemické nariadenia umožnili otvoriť prevádzky kín a divadiel, napriek tomu však väčšina kín zatiaľ zostáva zatvorená. Dátum ich otvorenia je nateraz otázny.

Združenia prevádzkovateľov kín a Únie filmových distribútorov Slovenskej republiky vo vyhlásení vysvetľuje, prečo je momentálne otvorenie problematické a prečo čakajú na ďalší vývoj situácie. Prinášame ho v plnom znení.

Vyhlásenie Združenia prevádzkovateľov kín a Únie filmových distribútorov Slovenskej republiky k aktuálnej situácii a možnostiam otvorenia prevádzok

Vývoj situácie bol pre prevádzkovateľov kín mimoriadne prekvapujúci. Ešte pár dní pred piatkovým oznámením bol v hre radikálny „lockdown“, na ktorý sme sa pripravovali. Namiesto jeho vyhlásenia vláda informovala o možnosti otvoriť spolu s kostolmi i kiná a divadlá. Takáto rázna zmena nás zaskočila.

Náš segment filmového priemyslu je totiž priamo viazaný na ostatné distribučné trhy vo svete, kde je trend opačný – kiná sa dočasne zatvárajú aj v krajinách, v ktorých boli doteraz otvorené. V praxi to znamená celosvetové presuny distribučných premiér tých filmov, ktoré sú viazané na spoločný dátum uvádzania a aj pre naše podnikanie sú kľúčové – práve takéto tituly nám pomôžu vrátiť publikum do kín. Momentálne môžu distribučné spoločnosti ponúkať kinám len reprízové uvedenie filmových titulov.

V inej situácii by nás umožnenie otvárania kín potešilo, teraz však nemáme ako naplniť dopyt publika po nových tituloch a bez nich nemôžeme bojovať s atmosférou nedôvery, ktorá sa voči kinám v ostatných mesiacoch vyvinula  a obávame sa, že bude naďalej pretrvávať.

Je pritom dôležité rozlišovať medzi tzv. „zriaďovanými“ a „nezriaďovanými“ kinami. Kým tie prvé sa môžu oprieť o relatívnu finančnú stabilitu svojho zriaďovateľa (samospráv či štátnych inštitúcií), ktorý pokrýva časť prevádzkových nákladov, „nezriaďované“ kiná sú závislé výlučne na vlastných príjmoch, ktoré im umožňujú pokryť prenájmy, energie, mzdy či údržbu.

Prvým výrazným obmedzením príjmov je nemožnosť predaja občerstvenia. Kombinácia s pretrvávajúcim nedostatkom silných premiérových titulov by pre mnohé kiná mohla byť až likvidačná. Náhrady nákladov, ktoré musíme vynakladať napriek zatvoreniu či fungovaniu bez príjmov, prišli zo strany štátu zatiaľ v minimálnej miere, na systematickejšie návrhy preto stále čakáme s nádejou.

Po jarnej pandemickej vlne trvalo niekoľko mesiacov vrátiť sa aspoň približne do bežného prevádzkového módu, ktorý by sa stal aj finančne návratným. V prípade, že onedlho znova dôjde k zatvoreniu alebo obmedzeniu prevádzok, mnohé kiná a distribučné spoločnosti sa obávajú, že v neistej situácii vynaložia zbytočnú snahu i finančné prostriedky, keďže bude potrebné celý tento náročný logistický i marketingový proces opakovať.

Pre zodpovedné otvorenie kín je nevyhnutné oprieť sa o jasnú prognózu pozitívneho vývoja a o jasne formulované podmienky s perspektívou aspoň niekoľkých týždňov.

Dnes sa preto zástupcovia Združenia prevádzkovateľov kín, Únie filmových distribútorov SR a Nezávislých profesionálnych divadiel stretli na ministerstve kultúry, kde rokovali s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou a štátnym tajomníkom Radoslavom Kutašom. Na konštruktívnom pracovnom stretnutí hľadali spoločne ďalšie možnosti, ako pomôcť prekonať toto ťažké obdobie, v ktorom sa naše subjekty nachádzajú.

Zástupcovia združení veria, že spomínaná pomoc príde v dohľadnom čase a aj vďaka nej sa nám podarí prežiť túto neľahkú dobu.

01 - Modified: 2022-07-14 04:17:26 - Feat.: - Title: Ruskí fanúšikovia Spider-Mana a ďalších Marveloviek majú smolu. Ruské kiná nemôžu premietať hollywoodsku produkciu 02 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-03-24 07:41:55 - Feat.: - Title: Pandémia vlani zatvorila kiná na pol roka. Na tržbách prišli o milióny 05 - Modified: 2021-10-08 19:48:01 - Feat.: - Title: Októbrové filmové novinky potešia fanúšikov komiksov aj hororov
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
09. jún 2023 12:38