Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
20.04.2021, 15:00

Slovensko si v rebríčku slobody tlače pohoršilo o dve miesta

Medzinárodná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila výročnú správu o slobode tlače.

Slovensko si v rebríčku slobody tlače pohoršilo o dve miesta
Zdroj: RSF

Sloboda tlače vo svete utrpela aj kvôli pandémii covidu-19 a novinárske povolanie je plne alebo čiastočne blokované vo viac než 130 krajinách, napísala dnes vo svojej každoročnej správe medzinárodná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Organizácia vo svojej správe varovala, že žurnalistika je úplne alebo čiastočne blokovaná v takmer troch štvrtinách zo 180 krajín, ktoré pokrýva.

Slovenskej republike patrí v aktuálnom vydaní indexu slobody tlače 35. miesto, čo je pokles o dve miesta oproti vlaňajšku.  RSF si všimli najmä proces s obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a oslobodenie podnikateľa Mariana K. spod obžaloby. Rozhodnutie nie je právoplatné, v kauze bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

Česká republika sa v rebríčku 180 krajín sveta drží rovnako ako vlani na 40. mieste. Na čele rebríčka je Nórsko, nasleduje Fínsko, Švédsko a Dánsko a Kostarika. Na opačnom konci sa umiestnili Eritrea, Severná Kórea, Turkménsko, Čína a Džibutsko.

Tohtoročný rebríček podľa RSF odráža dramatické zhoršenie v prístupe k informáciám a viac prekážok pre informovanie verejnosti. Podiel na tom má pandémia covidu-19, ktorá v niektorých štátoch poslúžila ako zámienka odoprieť novinárom prístup k informáciám. Podľa tohtoročného globálneho indexu novinárskej profesii "úplne alebo vážne bránilo" 73 krajín, zatiaľ čo v 59 ďalších štátoch bola "obmedzovaná". Práca novinárov na citlivých témach a investigatíva si pohoršili najmä v Ázii a na Blízkom východe. 

"Žurnalistika je najlepšou vakcínou proti dezinformáciám," povedal generálny tajomník RSF Christophe Deloire. "Bohužiaľ, jej produkciu a distribúciu príliš často blokujú politické, ekonomické, technologické a niekedy dokonca i kultúrne faktory," dodal.

Najpriaznivejším kontinentom pre novinárov je aj naďalej Európa, hoci aj tu si RSF všimli nárast násilia voči novinárom.
Novinárska organizácia RSF poukázala na klesajúcu dôveru v médiá, podnecovanú politickou polarizáciou a dezinformáciami na internete. Napríklad Nemecko sa zo skupiny štátov s dobrým postojom k médiám presunulo do skupiny "celkom dobrých", respektíve sa prepadlo z 11. na 13. miesto. Podľa RSF za tým stoja útoky na novinárov zo strany "demonštrantov podporujúcich extrémistické hnutia a konšpirácie pri protestoch voči opatreniam proti koronavírusu".

Novinári podľa RSF čelia veľkým výzvam, medzi ktoré patrí hrozby médiám verejnej služby od vládou kontrolovaných dozorných orgánov, nenávistné on-line kampane či rozšírenie takzvaných alternatívnych médií. Globálny ohrozenie však predstavuje aj skrytá mediálna moc, ktorou disponujú digitálne megaplatformy Google alebo Facebook. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.