RSF
StoryEditor

Toto desaťročie bude rozhodujúce pre budúcnosť žurnalistiky, konštatuje organizácia Reportéri bez hraníc

21.04.2020, 19:25
Autor:
TASRTASRČTKČTK
V rebríčku slobody tlače v 180 krajinách sveta si Slovensko polepšilo o dve priečky a je 33.

Najbližších desať rokov bude kľúčových pre slobodu tlače vzhľadom k súbehu kríz ovplyvňujúcich budúcnosť žurnalistiky, konštatuje mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).

Situáciu pritom zhoršuje aktuálna pandémia spojená so šírením koronavírusu. RSF vo svojej tohtoročnej správe k stavu slobody tlače vo svete tiež uviedla, že v rebríčku hodnotenia situácie novinárov v 180 krajinách sveta si Slovensko polepšilo o dve priečky a je 33. Česká republika zostala na 40. mieste. Minulý rok sa Slovensko v rebríčku prepadlo z 27. na 35. miesto, Česká republika v rebríčku klesla z 34. na 40. miesto.

Novinárska organizácia RSF upozorňuje, že nadchádzajúce desaťročie bude pre slobodu tlače na celom svete rozhodujúce. Riziká, ktoré jej hrozia, ešte zvýrazňuje kríza spojená s novým koronavírusom.

"Vstupujeme do rozhodujúceho desaťročia pre žurnalistiku," povedal generálny tajomník Reportérov bez hraníc Christophe Deloire. "Pandémia nového koronavírusu ilustruje negatívne faktory, ktoré ohrozujú právo prístupu k dôveryhodným informáciám, a sama osebe je faktorom, ktorý situáciu zhoršuje. Ako bude vyzerať sloboda informácií, pluralizmu a dôveryhodnosti v roku 2030? O odpovedi sa rozhoduje dnes," uvádza Deloire.

Pandémia nového koronavírusu predstavuje podľa Deloira príležitosť pre autoritatívne režimy upevniť si moc nad médiami. "Aby sa nadchádzajúce desaťročie nestalo katastrofou, musia sa ľudia dobrej vôle postaviť za novinárov, aby si tí potom mohli plniť svoju úlohu v spoločnosti," dodal Deloire.

Sloboda tlače vo svete

Rebríčku slobody tlače už po štvrtýkrát za sebou kraľuje Nórsko, opäť nasledované Fínskom. Na tretie miesto z piateho si posunulo Dánsko a o jeden stupienok tak odsunulo vlani tretie Švédsko a štvrté Holandsko. Len nepatrne sa zmenilo poradie na konci - pozície si vymenili vlani posledné Turkménsko a predposledná Severná Kórea. Tretie najhoršie miesto si "udržala" Eritrea.

Najpriaznivejším kontinentom pre novinárov je aj naďalej Európa, hoci aj tam si RSF všimli opresívne postupy niektorých členských štátov Európskej únie, najmä Maďarska, ktoré obsadilo 89. miesto.

Za Európou nasleduje americký kontinent, na ktorom sa však situácia zhoršuje, a to hlavne pre situáciu v Spojených štátoch a Brazílii, ktoré sa stávajú modelom nepriateľstva vlády k novinárskej profesii.

Slovensko si polepšilo o dve miesta

Tridsiate tretie miesto v rebríčku slobody tlače obsadilo Slovensko. Oproti vlaňajšku si Slovenská republika polepšila o dve priečky. Zlepšilo sa aj jeho celkové skóre. Reportéri bez hraníc si všimli najmä proces s Marianom K. a obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka.

Upozorňujú však na šírenie dezinformácií a kúpu televízie Markíza investičnou skupinou, ktorú kontroluje český podnikateľ Petr Kellner. Takisto spochybňujú nezávislosť Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), odkiaľ v roku 2018 odišlo po predchádzajúcej výmene vedenia niekoľko novinárov.

01 - Modified: 2020-05-11 13:21:05 - Feat.: 0 - Title: Strategický online denník: Prinášame najnovšie informácie z marketingu a médií v čase pandémie
01 - Modified: 2022-05-03 12:01:31 - Feat.: - Title: Slovensko si v rebríčku slobody tlače polepšilo o osem priečok 02 - Modified: 2021-12-17 14:47:58 - Feat.: - Title: Szalai z Reportérov bez hraníc: Slovensko musí byť v podpore nezávislosti médií ambicióznejšie 03 - Modified: 2021-12-16 11:00:15 - Feat.: - Title: Vo väzení je 488 novinárov a novinárok, najviac od roku 1995 04 - Modified: 2021-04-20 13:39:33 - Feat.: - Title: Slovensko si v rebríčku slobody tlače pohoršilo o dve miesta 05 - Modified: 2021-06-13 12:41:37 - Feat.: - Title: Facebook čelí vo Francúzsku žalobe za dezinformácie o covide-19
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
27. september 2023 17:40