Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.03.2017, 13:21

Únos prekonal všetky slovenské filmy. Za víkend vypredal kiná a zarobil státisíce

Je druhým najnavštevovanejším filmom roka počas otváracieho víkendu.

Únos prekonal všetky slovenské filmy. Za víkend vypredal kiná a zarobil státisíce
Zdroj: Continental Film

Vo štvrtok 2. marca uviedli kiná snímku Únos scenáristky a režisérky Mariany Čengel Solčanskej. Pri jej tvorbe sa inšpirovala jednou z najväčších káuz 90-tych rokov - únosom syna prvého slovenského prezidenta Michala Kováča.

​Premiéra filmu prekonala v návštevnosti počas otváracieho víkendu aj Červeného kapitána či tohtoročný hit Všetko alebo nič. Premiéru Únosu si prišlo pozrieť 69 354 divákov, čo je o tisícku divákov viac, ako dosiahlo Všetko alebo nič počas otváracieho víkendu. Prvú priečku si tento rok zatiaľ drží film Päťdesiat odtieňov temnoty. Počas otváracieho víkendu si ho prišlo pozrieť 92 847 divákov.

​Počas otváracieho víkendu zarobil Únos na tržbách takmer 370-tisíc eur, pričom produkčné náklady boli takmer 1,3 milióna eur. Film vznikol produkcii JMB Film & TV Production (SK), koprodukčne sa na ňom podieľali RTVS a Studio 727 (SK). Finančne projekt podporil aj Audiovizuálny fond (573 904 eur) a Mnisterstvo kultúry. Film nasadila distribučná spoločnosť Continental Film do sedemdesiatky kín.

​O FILME:

Autorka scenára a režisérka Mariana Čengel Solčanská sa inšpirovala udalosťami 90-tych rokov, najmä jednou z najväčších tráum, s ktorou sa Slovensko dodnes nevyrovnalo - únosom syna prvého slovenského prezidenta. Michala Kováča mladšieho koncom augusta 1995 násilne zavliekli do Rakúska. Pre kauzu Technopol bol totiž na neho vydaný medzinárodný zatykač, v Nemecku bol spájaný s podvodom za takmer dva milióny dolárov.

​31. august 1995 zablokovalo osem mužov v dvoch autách auto syna prezidenta Michala Kováča na ceste medzi Bratislavou a Svätým Jurom. Členovia posádok pomocou vyhrážok ho zatiahli do jedného z áut Michala Kováča mladšieho, kde mu dávali elektrošoky a násilne do neho vliali fľašu alkoholu. Syn slovenského prezidenta sa prebral pred policajnou stanicou v rakúskom Hainburgu.

Z organizovania únosu je podozrivá Slovenská informačná služba, ktorej vtedy šéfoval nominant HZDS Ivan Lexa. Únos mal podľa všetkých dostupných informácií a výsledkov vyšetrovania riadiť námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota. Na zapojenie tajnej služby poukázal jej niekdajší zamestnanec Oskar Fegyveres. V čase, keď sa skrýval v zahraničí, zahynula jeho slovenská spojka Róbert Remiáš, po tom, ako mu v aute vybuchla nálož.

Celú kauzu sa dodnes nepodarilo vyšetriť. Bránia tomu takzvané Mečiarove amnestie, ktoré sa poslanci viackrát neúspešne pokúsili zrušiť, no bezvýsledne.

Vo filme stvárňuje premiéra Maroš Kramár, prezidenta Ján Greššo, šéfa tajnej služby Milan Ondrík, uneseného syna prezidenta Juraj Hrčka a človeka blízkeho podsvetiu Dano Heriban. V ďalších rolách sa predstavili Rebeka Poláková, Milan Mikulčík, David Hartl, Vladislav Plevčík, Juraj Hrčka, Ady Hajdu a Ingrid Timková.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.