Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
19.07.2017, 09:56

Diváci chodia na slovenské filmy. Návštevnosť vzrástla aj filmovým klubom a kinám

Kino Lumière má najvyššiu návštevnosť za posledných šesť rokov, rebríček vedie Paterson.

Diváci chodia na slovenské filmy. Návštevnosť vzrástla aj filmovým klubom a kinám
Zdroj: ASFK

Kino Lumière má za sebou mimoriadne úspešný prvý polrok 2017. Počas prvých šiestich mesiacov roka prišlo do kina takmer 55 tisíc divákov, čo je najviac za šesť rokov od jeho znovuotvorenia. Najnavštevovanejším filmom sa stal Paterson Jima Jarmuscha, v rebríčku desiatich najnavštevovanejších filmov za prvý polrok sa umiestnili aj štyri slovenské a koprodukčné snímky. Z nich najviac divákov videlo film Masaryk Juliusa Ševčíka.

​Celkovo sa za prvý polrok v Kine Lumière zrealizovalo 1 848 projekcií. Najvyššiu návštevnosť zaznamenali opäť európske filmy, prišlo si ich pozrieť takmer 23 000 ľudí, čo predstavuje 42 percent z celkového počtu divákov. Slovenské filmy videlo takmer 17 000 ľudí, čo je 31 percent z celkovej návštevnosti. 

„Pri pohľade na činnosť Kina Lumière počas prvého polroka 2017 môžeme mať dobrý pocit,“ hovorí Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý kino prevádzkuje. „Podarilo sa nám vybudovať asi jediné repertoárové štvorsálové kino s pestrou dramaturgiou, v ktorom majú diváci možnosť vidieť kvalitné slovenské, európske a významné zahraničné filmy. Do budúcna sa teda pozerám veľmi optimisticky a myslím si, že rok 2017 prinesie slovenskej kinematografii pomyselné číslo milión divákov a Kinu Lumière sto tisíc divákov, čo je naša očakávaná méta.“

Podľa slov Petra Dubeckého, „pri zostavovaní dramaturgie kina nie je na prvom mieste návštevnosť a snaha docieliť vypredané sály, ale priestor poskytnúť divákom možnosť vrátiť sa aj k niektorým filmom, ktoré za krátky čas v distribúcii mnohí nestihli vidieť. K ďalším filmom sa vraciame zasa v rôznych tematických cykloch, profilových prehliadkach a rôznych festivalových blokoch.“

Počas leta okrem tematických cyklov Kino Lumière uvádza divácky obľúbený projekt €urópske filmy za €uro. Z nadchádzajúcich udalostí po letnej sezóne pripravuje prehliadku Projekt 100 a 13. septembra sa stane spolu s 2 000 ďalšími kinami súčasťou celosvetovej premiéry David Gilmour v Pompejách, ktorý uvedie len v tento jediný večer v cykle Music & Film.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.