Microsoft a OpenAI.
StoryEditor

Microsoft sa kvôli regulátorom vzdáva miesta pozorovateľa v správnej rade OpenAI

10.07.2024, 11:39
Autor:
ČTKČTK

Americký gigant naopak tvrdí, že OpenAI za posledných osem mesiacov urobila významný pokrok a preto sa domnieva, že jeho obmedzená úloha pozorovateľa už nie je potrebná.

Americká softvérová spoločnosť Microsoft sa vzdala miesta pozorovateľa v správnej rade firmy OpenAI. Podľa Microsoftu nie je potrebné, aby toto miesto zastával, pretože vedenie OpenAI sa v posledných ôsmich mesiacoch zlepšilo. Získanie miesta v správnej rade vyvolalo kontrolu regulačných orgánov na oboch stranách Atlantiku, uviedla dnes agentúra Reuters.

Microsoft prevzal pozíciu pozorovateľa bez hlasovacieho práva v správnej rade OpenAI vlani v novembri, keď sa do funkcie generálneho riaditeľa vrátil Sam Altman. Získanie miesta znamenalo, že sa Microsoft mohol zúčastniť na zasadnutí správnej rady a mať prístup k dôverným informáciám. Nemal však žiadne hlasovacie právo a nemohol ani rozhodovať o voľbe alebo výbere riaditeľov.

Namiesto pozorovateľa a investície Microsoftu do OpenAI v objeme viac ako desať miliárd USD (viac ako 9,2 miliárd eur) vyvolali znepokojenie protimonopolných úradov v Európe, Británii a v Spojených štátoch. A to kvôli obavám, akú veľkú kontrolu Microsoft nad OpenAI má. OpenAI sa zameriava na vývoj umelej inteligencie (AI) a prevádzkuje chatovacieho robota ChatGPT.

Microsoft dodal, že OpenAI za posledných osem mesiacov urobila významný pokrok. Je teda presvedčený, že firma smeruje správnym smerom. Vzhľadom na to sa domnieva, že jeho obmedzená úloha pozorovateľa už nie je potrebná.

Európska komisia (EK) v júni uviedla, že partnerstvo oboch firiem nebude podliehať pravidlám EÚ pre fúzie, pretože Microsoft nemá nad OpenAI kontrolu. Namiesto toho si EK vyžiada stanoviská tretích strán k doložkám o exkluzivite v dohode. Naproti tomu protimonopolné orgány v USA a v Británii majú naďalej obavy a tiež otázky k vplyvu Microsoftu na OpenAI a jeho nezávislosť.

menuLevel = 2, menuRoute = news/archiv-clankov, menuAlias = archiv-clankov, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
15. júl 2024 22:07