Nová šéfka spravodastva a publicistiky RTVS.
StoryEditor

Novou šéfkou spravodajstva a publicistiky RTVS je Anna Sámelová

02.01.2023, 11:06
Autor:
redred

Od 1. januára 2023 naradí vo funkcii Miroslava Frindta, ktorý bol dočasne poverený jeho vedením.

Nová šéfka spravodajstva už v minulosti vo verejnoprávnej televízii pracovala.

„Návrat do RTVS po vyše desiatich rokoch nie je jednoduchý. Verím však, že spolu s kolegami, ktorí v rozhlasovom a televíznom spravodajstve pracujú, sa nám podarí urobiť kus dobrej práce nielen v hlavných správach, ale aj v prúdovom vysielaní oboch programových služieb RTVS,”povedala Anna Sámelová.

Na pozíciu riaditeľky sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS nastupuje 2. januára.

„S Annou Sámelovou som spolupracoval niekoľko rokov a považujem ju za jednu z najvýraznejších osobností našej žurnalistiky. Pozná veľmi dobre rozhlasové aj televízne spravodajské prostredie. Dôležité pre mňa je, že Anna Sámelová nie  je len novinárkou praxe, ale cenné sú aj jej teoretické skúsenosti. Na našu spoluprácu sa veľmi teším a som presvedčený, že bude prínosom nielen pre sekciu spravodajstva, ale celé vysielanie RTVS,vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Anna Sámelová vyštudovala filozofiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Pracovala ako redaktorka a moderátorka a v roku 1996 jej bola udelená Výročná cena Literárneho fondu za najlepší tvorivý novinársky čin za podiel na sformovaní rozhlasového denníka Žurnálu Rádia Twist.

Je zakladajúcou členkou Medzinárodného tlačového inštitútu IPI Slovensko, spoluautorkou viacerých etických kódexov v oblasti žurnalistiky a bola tiež členkou poroty Novinárskej ceny v Českej republike.

V rokoch 2006-2012 zastávala post riaditeľky Centier spravodajstva RTVS, od roku 2017 pôsobí na Katedre žurnalistiky FiF Univerzity Komenského v Bratislave.

Pôvodné vedenie po prešlape skončilo

Vedenie RTVS hladalo nového šéfa spravodajstva a publicistiky od 18. novembra, keďže deň predtým odvysielali v novej spravodajskej stanici:24 vyše hodinový Ficov prejav zo snemu jeho strany.

Kvoli tomu vedenie RTVS okamžite odvolalo riaditeľku sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Máriu Hlucháňovú a z postov z toho istého dôvodu sa museli porúčať aj ďalší vedúci spravodajstva.

Svoje funkcie opúštili aj Alfonz Šuran, ktorý bol intendantom :24, šéfdramaturg spravodajského okruhu Peter Nittnaus a aj vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Andrea Fajnorová.

„Odvysielanie prejavu Roberta Fica zo snemu strany SMER-SD na spravodajskom okruhu RTVS:24 17. novembra 2022 považujem za veľmi nešťastné a znepokojivé. Predovšetkým preto, že v takýto sviatok nemá vo vysielaní RTVS mať priestor žiadna politická strana. Vysielanie verejnoprávneho média musí byť priestorom na pripomínanie demokratických dôsledkov a výdobytkov Nežnej revolúcie, ktoré považujem v tomto čase za mimoriadne dôležité. Ja osobne vnímam tento sviatok ako historicky prelomový v našich dejinách a preto som pristúpil k vyššie uvedenému riešeniu,“ uviedol vtedy dôvody odvolania pôvodného vedenenia spravodajstva generálny riaditeľ Ľuboš Machaj.

Riadením sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS dočasne poverili Miroslava Frindta, ktorý v spravodajstve RTVS pôsobil od roku 1999 na viacerých pozíciách.

A práve jeho teraz, začiatkom roka, na stoličke vymení Anna Sámelová. 

menuLevel = 2, menuRoute = news/kto-kam, menuAlias = kto-kam, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
27. september 2023 14:44