Twitter
StoryEditor

Talianska značka Versace sa ospravedlnila Číne za tričká s Hongkongom

13.08.2019, 17:28
Autor:
(čtk)(čtk)
Podobný prešľap spravila aj značka Coach.

Taliansky módny dom Versace sa ospravedlnil Číne za tričká, ktoré uvádzali čínske teritória Hongkong a Macao ako samostatné krajiny. Spoločnosť ich prestala vyrábať už na konci júla, kontroverzný nápis si ale všímajú ľudia na čínskych sociálnych sieťach. S podobným problémom sa momentálne stretávajú aj ďalšie západné značky - americká firma Coach alebo francúzska spoločnosť Givenchy, napísala agentúra Reuters.

Kontroverzné tričko, ktorého obrázok sa v Číne veľmi rýchlo rozšíril na sociálnych sieťach, je potlačené zoznamom miest, pri ktorých je vždy uvedená aj príslušná krajina. Objavuje sa tu napríklad dvojica "Miláno - Taliansko" alebo "New York - USA", používateľov sociálnych sietí pobúrili nápisy "Hongkong - Hongkong" a "Macao-Macao". Obe bývalé európske kolónie spadajú od konca minulého tisícročia pod Čínu.

Talianska spoločnosť sa ospravedlnila na populárnej čínskej sociálnej sieti Weibo. "Ospravedlňujeme sa za spôsobený spor. Milujeme Čínu a rešpektujeme jej zvrchovanosť," uviedla firma. "Čínska územnú celistvosť je nedotknuteľná a za všetkých okolností neporušiteľná," dodala spoločnosť Versace.

Osobné ospravedlnenie Čínskej ľudovej republike na svojom Instagrame zverejnila tiež Donatella Versace, hlavná módna návrhárka značky a sestra jej zakladateľa Gianniho. "Nikdy som nemala v úmysle spochybniť čínsku národnú zvrchovanosť, preto sa za túto nepresnosť osobne ospravedlňujem," uviedla návrhárka.

Do citlivej témy čínskych území sa zaplietli aj ďalšie luxusné značky. Americký Coach na podobne vyzerajúcom tričku uviedol Hongkong a ďalšie diskutované čínske územie, Taiwan, ako samostatné krajiny. Rovnaký prešľap urobila aj francúzska Givenchy, firmy prišli o veľvyslancov svojich značiek v Číne a na sociálnych sieťach čelia veľkej kritike.

Osobitné administratívne oblasti Macao a Hongkong od seba na juhu Číny delí delta Perlovej rieky. Pôvodne britský Hongkong sa stal súčasťou Čínskej ľudovej republiky v roku 1997, posledná portugalská kolónia Macao v roku 1999, obe majú od Pekingu oddelený právny systém. Hongkong v posledných mesiacoch zápasí s masívnymi demonštráciami proti dohľadu pevninskej Číny. Demonštrácie pôvodne začali ako protest proti zákonu o vydávaní stíhaných do pevninskej Číny a postupne prerástli v požiadavku na väčšiu demokratickosť politického systému.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. máj 2023 04:08