Čísla infikovaných Slovákov exponenciálne rastú a odborníci tvrdia, že sme vo vývoji druhej vlny len dva týždne za Českou republikou. V prieskume NMS Market Research odhalili, ako Slováci vnímajú priebeh druhej vlny a jednotlivé kroky vlády v snahe zabrániť šíreniu nákazy.
Výsledky ukázali, že väčšina Slovákov rešpektuje nariadenia a veria v miernejší priebeh druhej vlny ako v Čechách. O vakcínu proti COVID – 19 zatiaľ nie je veľký záujem. Účasť na plošnom testovaní môže dosiahnuť približne 74 percent, no mnoho Slovákov ešte nie je pevne rozhodnutých, či sa testovania zúčastnia.
7 z 10 Sovákov sú v dodržiavaní nariadení disciplinovaní
71 percent Slovákov tvrdí, že rešpektuje všetky nariadenia a dodržiava ich. Nariadenia za nezmyselné považuje 14 percent Slovákov, ktorí zároveň tvrdia, že ich ani nedodržiavajú.
V dodržiavaní opatrení sú poctivejšie ženy v porovnaní s mužmi a sympatizanti strán OĽANO a Progresívne Slovensko.
Nariadenia za nezmyselné považujú častejšie ľudia žijúci v menších obciach do 4 999 obyvateľov, z Banskobystrického a Trenčianskeho kraja. Ide o sympatizantov strán ĽSNS, SMER – SD a Vlasť.
Dve tretiny Slovákov sú zatiaľ optimistickí a veria v miernejší priebeh druhej vlny ako v ČR
Takmer dve tretiny Slovákov (65 percent) sú optimisti a veria, že priebeh druhej vlny bude na Slovensku miernejší ako v Čechách. Na druhej strane 18 percent Slovákov sa obáva podobného priebehu ako bol priebeh prvej vlny v Taliansku na jar tohto roku.
O vakcínu zatiaľ nie je veľký záujem
Aj keď počty nakazených neustále stúpajú a koniec krízy je v nedohľadne, o vakcínu proti COVID – 19 v našom prieskume prejavilo záujem len 38 percent Slovákov. 16 percent Slovákov sa určite pôjde dať zaočkovať, 23 percent uviedla možnosť skôr áno. Takmer polovica Slovákov nemá záujem o očkovanie proti COVID - 19.
„K očkovaniu sú priklonení skôr muži v porovnaní so ženami. Väčší záujem o vakcínu majú obyvatelia Bratislavy v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska. Pevne rozhodnutí sú častejšie sympatizanti strany OĽANO, Progresívne Slovensko, SPOLU a strany Za ľudí,“ dopĺňa výsledky Denisa Lakatošová z NMS Market Research.
Účasť na plošnom testovaní môže dosiahnuť 74 percent
V populácii Slovenska prieskum identifikoval 74 percent Slovákov, ktorí nemajú odmietavý postoj k plošnému testovaniu. „V tejto skupine respondentov sa nachádzajú tak pevne presvedčení testovania sa zúčastniť (28 percent), ako aj tí, ktorí síce plošné testovanie neodmietajú, ale účasť na ňom ešte zvažujú (46 percent). Skupina tzv. váhavých Slovákov môže byť kľúčová pre zabezpečenie vysokej účasti na testovaní,“ doplnila Denisa Lakatošová z agentúry NMS Market Research.
O niečo viac váhavejšie sú ženy v porovnaní s mužmi, obyvatelia veľkých miest nad 1 00 000 obyvateľov a obyvatelia východného Slovenska – najmä Košického kraja. Medzi váhavými Slovákmi sa vo väčšej miere vyskytujú sympatizanti strán HLAS – SD, SAS, KDH a strany Za ľudí.
Podľa váhavých Slovákov je pre zaistenie vyššej účasti nevyhnutná seriózna, zladená a jasná komunikácia vládnych predstaviteľov (15 percent). „Časť týchto respondentov považuje za neakceptovateľné vynucovať si účasť na testovaní vyhrážkami a sankciami, rovnako tak neakceptujú aktuálne nezhody a hádky medzi predstaviteľmi koalície,“ uviedla Denisa Lakatošová z NMS Market Research.
Pre 11 percent váhavých Slovákov by bola motivujúca odmena za účasť na testovaní. Zrozumiteľné informácie o priebehu testovania a jasná argumentácia dôvodov, ktoré vedú k testovaniu, chýbajú 11 percent váhavým Slovákov.