Checkbot je prvý chatbot, ktorý pomáha odhaľovať nezmysly na internete. Nedávno sa stal aj prvou virtuálnou bytosťou, ktorá naživo moderovala online diskusiu o tom, prečo ľudia veria anonymom a neovereným správam.
Doteraz Checkbot pracoval iba na Facebooku, kde ľuďom pomáhal rozlišovať informácie na dôveryhodné a také, ktoré by bolo lepšie si ešte raz overiť. Teraz však vďaka technológii rozšírenej reality (AR) nabral nový rozmer. Vie sa v reálnom čase zapájať do diskusií aj mimo Zuckerbergovho ihriska. Napríklad v populárnom Zoome.
Koncept Checkbota vznikol v agentúre Seesame, ktorá sa aj vďaka partnerom snaží Checkbota stále vylepšovať. AR filter vznikol vďaka podpore Holandskej ambasády. “Checkbota chceme stále vylepšovať a pridávať mu nové funkcionality. Je stelesnením nášho presvedčenia, že práve pomocou prepojenia ľudského rozumu a technológie môžeme bojovať s dezinformáciami a polarizáciou spoločnosti. Vidíme, že to má zmysel. Najmä v dobe, akú žijeme teraz. Aj vďaka vyvracaniu kopy hlúpostí o korone, videlo príspevky Checkbota v septembri takmer 800 000 ľudí. A to bez boostingu, všetko organicky. Ľudia to cenia, komentujú a zdieľajú.” hovorí jeden z tvorcov Checkbota, Dávid Benedig zo Seesame.
AR filtre ľudia najčastejšie používajú na Instagrame či Snapchate. No nájdu sa aj užitočnejšie využitia. Už niekoľko ich vzniklo zo spolupráce medzi Seesame a PS:Digital. “Máme radi, keď sú technológie použité rozumne. Na tomto projekte sa mi páčila tá dávka zdravej irónie, že online diskusiu o tom, prečo ľudia na internete veria anonymom, o ktorých nič nevedia, viedol avatar,” hovorí Róbert Szabó z PS:Digital, kde AR verzia Checkbota vznikla. Diskusia bola súčasťou online konferencie “Depolarisation: Road to deeper trust” v réžii organizácií PDCS a Dare to be Grey.
V minulosti sme mohli zo spoločnej dielne Seesame a PS:Digital vidieť napríklad vôbec prvé využitie AR filtra v naživo streamovanej tlačovej konferencii.