StoryEditor

Prieskum: Cenová citlivosť zákazníkov počas pandémie klesla

27.11.2020, 05:00
Autor:
redred
Až 60 percent zákazníkov tvrdí, že nemajú problém zaplatiť za výrobky a služby viac, ak im značka poskytne lepšiu zákaznícku skúsenosť.

Hoci neistota vyvolaná pandémiou vyúsťuje do poklesu spotrebiteľskej dôvery a obáv z dosahov koronakrízy na životnú úroveň, význam ceny pri nákupnom rozhodovaní zákazníkov v Európe prekvapivo klesol. Ukázala to celoeurópska štúdia softvérovej a poradenskej firmy SAS a spoločnosti Futurum Research.

Kým pred koronakrízou zaradilo cenu medzi tri najdôležitejšie faktory pre nákupné rozhodnutie 61 percent spotrebiteľov, pri letnom dotazovaní už iba mierne nadpolovičná väčšina (54 percent), čo znamená pokles o sedem percentných bodov. Tri pätiny zákazníkov dnes zároveň tvrdia, že nemajú problém zaplatiť za výrobky a služby viac, ak im značka poskytne lepšiu zákaznícku skúsenosť.

Pri budovaní lojality sa môžu firmy výlučne na nízku cenu spoliehať ešte menej ako v minulosti. Keď sa dnes spotrebitelia rozhodujú kde minú peniaze, kladú čoraz väčší dôraz na služby a celkovú zákaznícku skúsenosť,“ sumarizuje Richard Kraus, country sales director softvérovej a poradenskej spoločnosti SAS.

Zaujímavou správou pre firmy je nízka tolerancia zákazníkov, či už voči nekvalitnej alebo nedostupnej zákazníckej podpore, voči problémom pri vracaní tovaru či reklamáciách, alebo voči nevhodnej komunikácii či zle fungujúcemu predajnému kanálu.

Tretina spotrebiteľov v súčasnosti stráca trpezlivosť so značkou už po prvej zlej skúsenosti a až 90 percent by vymenilo dodávateľa alebo viac u obchodníka nenakúpilo po dvoch až piatich zlých skúsenostiach.

Pre poskytovanie dobrej zákazníckej skúsenosti sa firmy musia zamerať na všetky fázy interakcií so zákazníkmi. Čiže poskytnúť jednotnú a personalizovanú komunikáciu cez rozličné kanály, umožniť jednoducho nakupovať a zabezpečiť zákaznícky servis s osobným a ľudským prístupom. V digitálnom prostredí, kde prebieha čoraz viac interakcií, nie je možné poskytovať personalizovanú komunikáciu a služby bez rozsiahlych analýz dát a technológií s prvkami umelej inteligencie,“ hovorí Kraus.

V budúcnosti význam zákazníckych dát podľa štúdie SAS a Futurum Research naďalej porastie. Firmy budú viac využívať technológie pre rozšírenú realitu, drony či chatbotov a virtuálnych asistentov, preto budú aj digitálne interakcie zákazníkov so značkami ešte častejšie.

štúdia Experience 2030, Futurum Research

​Štúdia SAS a Futurum Research poukázala tiež na odlišné vnímanie úrovne zákazníckej skúsenosti firiem a zákazníkov. O vlastnej schopnosti veľmi dobre napĺňať predstavy zákazníkov a budovať lojalitu je presvedčených až 9 z 10-tich obchodníkov a poskytovateľov služieb. Až 41 percent spotrebiteľov však tvrdí, že sú veľmi spokojní iba s tromi alebo menej značkami, u ktorých nakupujú.

01 - Modified: 2020-11-26 13:07:07 - Feat.: 0 - Title: Na zbytočnosti minieme v priemere 65 eur mesačne. Ročne je to takmer 800 eur 02 - Modified: 2020-10-18 18:51:42 - Feat.: 0 - Title: Prieskum: Každý desiaty Slovák pracuje aj počas voľna. Sme však na chvoste EÚ 03 - Modified: 2020-10-28 12:17:03 - Feat.: 0 - Title: Prieskum: Vianočné nákupy sa budú niesť v znamení efektívneho míňania 04 - Modified: 2020-11-04 07:36:19 - Feat.: 0 - Title: Prieskum: Slováci by si v amerických voľbách zvolili Joea Bidena
01 - Modified: 2023-03-22 06:48:00 - Feat.: - Title: Toto sú najobľúbenejšie značky Slovákov
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
04. jún 2023 21:35