Netypický lockdown odštartuje na Slovensku 21. decembra, pre obchodníkov v kľúčovom období roka, kedy sa najviac nakupuje. Zatvoriť budú musieť všetky obchody a služby, okrem obchodom s nevyhnutným tovarom každodennej potreby. Otvorené tak zostanú predajne potravín, drogérie, stánky s dennou tlačou či lekárne.
Lockdown sa týka posilňovní, cukrární, kaviarní, barov, wellness centier, kasín či kín. Nedostupné budú aj doteraz otvorené terasy reštaurácií. Jedinou možnosťou pre gastrosektor, ktorý zažíva krušné časy, tak bude podobne ako počas prvej vlny donáška jedla domov.
Prísne obmedzenia sa majú skončiť 10. januára. Až potom prichádza do úvahy semafor ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý bude opatrenia riešiť regionálne podľa toho, aká je v danom okrese pandemická situácia.
Reštaurácie zajtra končia
Na aktuálne opatrenia vlády reaguje Ján Laš, Zachráňme gastro!: „Reštaurácie si to dnes zase odniesli ako prvé. V obchodných centrách, kostoloch a hypermarketoch sa ľudia ešte budú 12 dní tlačiť, kým reštaurácie zajtra končia. Zatvorením terás sa ďalšia obrovská časť podnikateľov, ktorí so svojimi zamestnancami ešte ako tak živorili, presúva do pásma bankrotu. Bez akýchkoľvek kompenzácií! Mnohí budú musieť ďalej platiť nájomné, energie, služby, účtovníkov, 20 percent odvodov a miezd zamestnancom a podobne, no napriek tomu, že krvácajú už od marca, od štátu na tento účel ešte nevideli ani euro. Toto je obrovské zlyhanie vlády, ktorá zo dňa na deň mení podmienky, ale ani 9 mesiacov jej nestačilo na to, aby predstavila funkčný kompenzačný systém podobný tomu rakúskemu. K tomuto veľkému problému sa vláda bude musieť postaviť čelom. Mimochodom, už v septembri bolo neskoro! Inak sa búrky, ako bola tá tohto týždňová s otváraním interiérov určite budú opakovať v omnoho horšom meradle. Ak sa súčasne so zatváraním nepredstavia kompenzačné opatrenia postihnutým podnikateľom, bude to absolútna katastrofa, pre tisíce ďalších ľudí, ich rodín a detí..."
Laš pripomína opatrenia, ktoré by gastro sektoru pomohlo prežiť koronakrízu. Ide najmä o odpustenie odvodov a daní za zamestnancov, ktorí nepracujú za celé obdobie obmedzení, dočasné razantné zníženie DPH na gastroslužby po vzore Česka, Rakúska, Nemecka a ďalších krajín, no najmä razantné urýchlenie pomoci, alebo vytvorenie systému peňažných záloh. "Je nemysliteľné, aby nám od marca nepristálo na účte ani euro (príspevok zamestnancom sme predsa poslali našim zamestnancom a ešte doložili minimálne 20 percentami," dodáva Laš. Dôležitým je tiež nastavenie jasných pravidiel pre skoré znovuotvorenie reštaurácií po vzore západnej Európy