Už je to rok, čo sa vinou pandémie preniesli naše životy do online sveta. Dospelí v ňom pracujú, deti sa v ňom učia a prostredníctvom rôznych aplikácií sa v ňom stretávame aj so svojimi blízkymi a príbuznými.
My ľudia si to ako-tak dokážeme vysvetliť a porozumieť tomu, zvieratá sú však na tom často oveľa horšie. Najmä tým, ktoré sa ocitnú v útulkoch, mimoriadne chýba ľudský dotyk, ľudská láska a starostlivosť. Mnohým deťom, ale aj nám dospelým, zasa chýbajú prechádzky s nimi, hladkanie či len také obyčajné šantenie.
„Cieľom tohto unikátneho projektu je to, aby si všetci, ktorí chcú domáce zvieratko, mohli vopred vyskúšať, čo to asi obnáša. Zároveň chceme aj v súčasnej lockdownovej dobe umožniť starať sa, aspoň takto virtuálne, o psíka aj tým, ktorých životy sa preniesli do online sveta na počítače, tablety a mobily. Prvý psí chatbot nám dáva možnosť veľmi interaktívne sa starať o zvieratko, aj keď máme veľmi obmedzené možnosti chodiť von či do prírody,“ zhodujú sa tvorcovia projektu.
Vychádzajúc z tejto skúsenosti spojila Sloboda zvierat svoje sily s influencerom Matúšom (@ToJeTenNášMatúš), agentúrou Wiktor Leo Burnett a Leopard Production, aby vytvorili unikátnu vec – prvého psieho chatbota na Slovensku.
Jeho tvárou sa stal Matúšov miláčik a jeden z najznámejších psov slovenského Instagramu, Ciri. Vďaka chatbotovi si tak bude môcť každý skúsiť, aké je starať sa o tohto hviezdneho psíka a nažívať s ním.
Virtuálna Ciri podá labku, prinesie hračku, bude sa maznať a počúvať na slovo – ale iba ak bude mať pravidelnú starostlivosť. Ako švajčiarsky ovčiak má totiž extrémne veľa energie a vyžaduje si od majiteľa mimoriadnu pozornosť. Okrem toho je potrebné každý deň ju poriadne nakŕmiť a doplniť jej tekutiny.
Aby všetko fungovalo tip-top, tvorcovia sa pri vývoji spojili s profesionálmi zo softvérovej technologickej spoločnosti Predu, ktorí sa špecializujú práve na vytváranie chatbotov.
Starostlivosť o skutočné zviera je náročná, preto na ulici každoročne končia tisíce domácich zvierat. Sú to zatúlané psíky a mačičky, ktoré sa svojim majiteľom jednoducho stratili, ale aj zvieratká, ktoré vyhodili na ulicu nezodpovední ľudia. Prevažne takí, ktorí chceli novou „hračkou“ potešiť seba alebo svoje deti a po čase zistili, že to jednoducho nezvládajú.
„Za rok 2020 sme len v bratislavskom útulku poskytli pomoc 2 148 zvieratám v núdzi, 800 sme vrátili pôvodným majiteľom a viac ako tisícke našli nový domov. Pomoc dostalo aj 650 ferálnych mačiek žijúcich dlhodobo v uliciach miest. Väčšinu svojich aktivít financujeme z darov verejnosti, preto je jej spoluúčasť na záchrane zvierat nevyhnutnosťou. Navyše, do konca marca je možné pomôcť Slobode zvierat darovaním dvoch percent z daní, na ktoré zostáva už len niekoľko dní,“ hovorí Kristína Devínska zo Slobody zvierat.
Sloboda zvierat preto nabáda ľudí, aby predtým, ako si zaobstarajú vlastné zviera, vyskúšali najprv Ciri.