Kapacita verejnoprávneho televízneho vysielania pre národnostné menšiny by mala postupne dosiahnuť minimálne štyri hodiny denne. V podanej hromadnej pripomienke k legislatívnemu návrhu zákona o mediálnych službách to navrhuje bývalý štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó, zastupujúci v súčasnosti novovzniknutú politickú stranu Aliancia.
V hromadnej pripomienke chce rozšíriť i definíciu povinného podielu slovenských hudobných diel tak, aby zahŕňala i pesničky v jazykoch národnostných menšín, rozšíriť chce i možnosť výnimiek pre povinné titulkovanie a preklad programov do štátneho jazyka.
V prípade zvýšenia kapacity národnostného vysielanie Rigó poukazuje na to, že hoci je desaťročia zákonom stanovený podiel národnostného vysielania podľa pomeru menšín k majoritnému obyvateľstvu, v televíznom vysielaní RTVS sa nedarí tento podiel naplniť.
„Nemyslím si, že práve teraz, keď sa s očakávaným spustením nových kanálov celkový vysielací čas televíznych vysielaní verejnoprávnych médií výrazne zvýši, by nebol dostatočný časový priestor na rozšírenie vysielania v jazykoch národnostných menšín,“ argumentuje.
Štyri hodiny denne
Navrhuje preto zadefinovať minimálnu dennú dotáciu národnostného vysielania, aby sa postupne dostala aspoň na štyri hodiny denne. V predloženom návrhu zákona sa stanovuje minimálny ročný podiel národnostného vysielania, ktorý má dosiahnuť postupne najmenej 360 hodín za rok. „Určenie ročného základu považujeme za najmenej vhodné, preto navrhujeme denný základ, viem si predstaviť aj týždenný či mesačný,“ uvádza Rigó.
Zmenu navrhuje aj pri kvótach pre slovenskú hudbu, definícia by sa podľa neho mala rozšíriť tak, že povinný podiel sa týka slovenských hudobných diel alebo diel v jazykoch národnostných menšín, teda aj skladieb s textom v jazyku národnostnej menšiny.
Hromadná pripomienka mieri aj k novelizácii zákona o štátnom jazyku a úprave výnimky z povinnosti vysielať v štátnom jazyku. Podľa návrhu v pripomienke by sa povinnosť nemala týkať vysielaní v úradnom jazyku Európskej únie a tiež v jazyku národnostných menšín. „Odstránili by sme tak zo zákona rozdielne zaobchádzanie s jednotlivými menšinovými jazykmi v Slovenskej republike na základe toho, či daný jazyk je alebo nie je aj úradným jazykom Európskej únie,“ dodal Rigó.
Jeho hromadná pripomienka je jedna z 13, ktoré v lehote pripomienkového konania prišli (do 18. 10.). Jedna z nich, týkajúca sa návrhu zrušenia kvót pre slovenskú hudbu vo vysielaní súkromných rádií, sa medzitým vyriešila, ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) na základe vzneseného nesúhlasu a po dohode so svojím straníckym lídrom strany Igorom Matovičom oznámila, že zmena sa konať nebude a politickým rozhodnutím sa súčasné nastavenie kvót zachová.