StoryEditor

Novela autorského zákona reaguje na nové metódy retransmisie

04.11.2021, 17:40
Autor:
TASRTASR
Návrh legislatívnej zmeny zavádza takisto nové výnimky z autorského práva.

Transpozície smerníc Európskeho parlamentu, ale aj rozšírenie povinných výnimiek z autorského práva a úprava povinností a práv v rámci on-line služieb zdieľania obsahu je obsahom návrhu novely autorského zákona. Na stredajšom rokovaní ho schválila vláda.

Ministerstvo kultúry SR ako predkladateľ upozorňuje, že v prípade prvej transpozície európskej smernice, týkajúcej sa autorského práva na digitálnom jednotnom trhu, by mala úprava viesť podľa predkladateľa k zlepšeniu využívania kreatívneho obsahu v digitálnom prostredí.

„Smernica o on-line prenosoch vysielateľov a retransmisii reguluje predovšetkým časť on-line služieb spojených s vysielaním, reaguje na nové metódy retransmisie a zavádza prenos programov prostredníctvom techniky tzv. priameho vstupu,“ dodáva rezort kultúry.

Cezhraničné poskytovanie on-line služieb

Objasňuje, že v tomto prípade je cieľom uľahčiť cezhraničné poskytovanie on-line služieb, ktoré sú doplnkom k vysielaniu, a retransmisii televíznych a rozhlasových programov s pôvodom v iných členských štátoch.

„K tzv. doplnkovým on-line službám preto uvedená smernica zavádza zásadu krajiny pôvodu, podľa ktorej sa k vymedzeným autorskoprávnym spôsobom použitia vysporiadajú práva a uzavrú licenčné zmluvy len v členskom štáte vysielateľa,“ dodáva rezort.

Výnimky z autorského práva

Predkladaný návrh taktiež rieši niekoľko aktuálnych aplikačných problémov z praxe a legislatívno-technicky spresňuje viaceré ustanovenia. „Na základe rozsiahlych konzultácií so širokým spektrom zainteresovaných subjektov, ktoré predchádzali príprave návrhu zákona, sa predovšetkým spresňujú a dopĺňajú niektoré ustanovenia piatej časti autorského zákona o správe práv,“ priblížil rezort.

Návrh legislatívnej zmeny zavádza takisto nové výnimky z autorského práva a práv súvisiacich s autorským právom. Zavádza sa napríklad nová výnimka na použitie diela na účel zachovania kultúrneho dedičstva. „Na základe takejto výnimky by malo byť možné vyhotovovať rozmnoženiny s použitím vhodného nástroja, prostriedku či technológie zachovávania, v akomkoľvek formáte alebo na akomkoľvek nosiči, v požadovanom množstve, v ktoromkoľvek štádiu životnosti,“ objasňuje v dôvodovej správe ministerstvo.

Novela by mala platiť od marca 2022.

01 - Modified: 2022-02-16 14:26:34 - Feat.: - Title: Zrušenie jednorazových odmien pre autorov ohrozí domácu produkciu 02 - Modified: 2022-02-17 06:53:56 - Feat.: - Title: Konflikt dvoch táborov: férové odmeňovanie vs. vysporiadanie autorských práv 03 - Modified: 2022-02-01 14:29:18 - Feat.: - Title: Ak prejde autorský zákon, tvorcovia chcú požiadať prezidentku o vetovanie 04 - Modified: 2021-12-29 11:55:34 - Feat.: - Title: Ministerka Milanová: Novela o RTVS je stále na stole 05 - Modified: 2021-11-22 15:26:49 - Feat.: - Title: O zákone na ochranu novinárov sa naďalej rokuje. Podľa Fica vyvolá ešte väčšiu averziu voči médiám
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
31. máj 2023 13:41