RTVS
StoryEditor

Čekovský kritizuje spustenie Športu. RTVS odmieta jeho vyjadrenia ako účelové

21.12.2021, 10:20
Autor:
hrnhrnTASRTASR
RTVS so spustením športovej televízie prešla na modernejší systém vysielania, ktorý nepodporujú televízory staršieho typu.

RTVS v polovici decembra oznámila, že kvôli spusteniu športovej televízie ukončuje vysielanie svojich televíznych služieb v staršom kompresnom formáte MPEG-2 a prechádza na modernejší systém MPEG-4. Zmena prebehne bez prerušenia vysielania a diváci, ktorí doteraz prijímali vysielanie v HD rozlíšení, si nebudú musieť stanice prelaďovať. Telerozhlas zároveň odporučil ľuďom vlastniacim prijímače staršieho typu zabezpečenie novšieho prijímača alebo set-top boxu, ktorého cena sa pohybuje v rozmedzí 20 – 30 eur.

Predsedu parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) na facebooku tento krok RTVS kritizuje: „RTVS spúšťa športový kanál. Starším divákom tým pripravila nepekný vianočný darček.“

Podľa poslanca diváci, ktorí vlastnia starší televízny prijímač či set-top box tzv. prvej generácie, prišli o vysielanie verejnoprávnej televízie. „Stovky, možno až tisícky domácností však na takýto formát nemajú vhodný televízor, alebo set-top box. Kým si nekúpia novú techniku, vianočné vysielanie si nepozrú,“ píše poslanec v statuse a dodáva, že „zo strany RTVS ide o nepochopiteľný a necitlivý krok“ a zmenu mohla spraviť až po sviatkoch. Ako tvrdí, kontaktovali ho najmä starší diváci, ktorí majú podľa neho v tomto období obmedzené možnosti, ako sa týmto zmenám prispôsobiť.

RTVS reaguje: Vyjadrenia sú účelové

RTVS zaregovala na Čekovského vyjadrenia s tým, že ich vníma ich ako účelové, načasované vo chvíli, keď odštartovala vysielanie štvrtej televíznej služby Šport. 

„Pán Čekovský zneužíva svoje politické postavenie na to, aby umelo vytváral dojem, že k zmene pristupujeme nezodpovedne, nesystematicky a necitlivo. V prvom rade nás mohol, predtým ako zverejnil tieto zavádzajúce tvrdenia, osloviť, aby dostal komplexný prehľad o celej situácii,“ uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

RTVS tvrdí, že si uvedomuje, že minoritná časť divákov má prijímač staršieho typu, ktorý podporuje výlučne štandard DVB-T/MPEG-2. „Vo chvíli, keď boli všetky potrebné úkony súvisiace s prípravou novej športovej stanice potvrdené a doladené, RTVS okamžite spustila procesy, aby mohla promptne a odborne práve divákom, ktorých sa zmeny týkajú, poradiť a byť nápomocná pri zaobstarávaní novšieho prijímača alebo set-top boxu,“ skonštatovala Pivarčiová.

Deklaruje, že v súvislosti s prelaďovaním podnikli sériu komunikačných aktivít, aby divákom dostatočne jasne vysvetlili, prečo k týmto krokom dochádza a v prípade nejasností im promptne pomohli. Taktiež RTVS v tejto súvislosti oslovila predajcov elektroniky so žiadosťou o spoluprácu, aby sa jednak dostatočne zásobili a aby boli v tejto veci s RTVS súčinní.

 „Tieto možnosti a informácie sú divákom dostupné v informačnom crowle (tečúci text) v spodnej časti obrazovky i prostredníctvom čítaných oznamov v televízii a rozhlase,“ poznamenala hovorkyňa.

RTVS informácie o nutnosti výmeny televízorov či set-top boxov starších ako sedem rokov zverejnila pred dvoma týždňami. Podľa Čekovského občania nemali nedostali dostatok času sa na zmenu pripraviť.

24. máj 2022 13:31