Scenár o strete kultúr v dnešnom prostredí krajín V4 - Ako v raji - získal ocenenie Filmovej nadácie na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary. Pochvalne sa o ňom vyjadruje mnoho odborníkov z brandže.
Napriek tomu v susednom Česku vyvolal kontroverzné reakcie a producenti prišli o financovanie z verejných zdrojov. Rozhodli sa preto obrátiť na verejnosť prostredníctvom portálu startovac.cz.
„Keď sa obraciame na fondy a zahraničné inštitúcie, narážame na neviditeľnú hradbu politickej korektnosti. Pohľad ľudí, ktorých poznám a s ktorými sa stretávam, je ale omnoho pragmatickejší. Ľudia, ako sa zdá, vnímajú islam v strednej Európe oveľa intenzívnejšie ako úradníci dohliadajúci na tú “správnu” pravdu. Po medializácii témy nášho filmu sa nám začalo ozývať veľa ľudí, ako môžu prispieť. Crowdfunding nám odhalí, ako je v Čechách a na Slovensku spoločnosť k tejto téme nastavená. Zdá sa, že ľudia chcú hovoriť o islame v strednej Európe otvorene“ vysvetlil tento - u nás zatiaľ nie veľmi používaný - nástroj na podporu filmovej tvorby producent Petr Klein Svoboda, ktorý sa v minulosti podieľal napríklad aj na úspešnom filme Pirko v hlavnej úlohe s obľúbenou Dominikou Morávkovou.
Scenár k pripravovanému filmu Ako v raji je o strete dvoch kultúr - kresťanskej a moslimskej – a ako hovorí jeho autorka, Lucia Klein Svoboda, „príbehy ilustrujú skutočný život a vzťahy medzi ľuďmi, ktorí vôbec nemusia byť zlí, len rozdielnosť prostredí, z ktorých pochádzajú, je občas príliš veľká“.
Predseda výboru Filmovej nadácie, bývalý generálny riaditeľ Českej televízie a rektor Akademie múzických umění v Prahe, Ivo Mathé, sa o projekte doslova vyjadril, že „má potenciál zasiahnuť celý kontinent“.
Stret kultúr v krajinách V4
Film rozpráva o štyroch príbehoch lásky odohrávajúcich sa v krajinách V4, pričom každá z nich má s islamom rozdielnu skúsenosť. Poliaci ho spoznali najmä po príchode utečencov z radov čečenskej inteligencie po roku 2000.
V Maďarsku žije relatívne veľká turecká komunita, ktorá tu je však len kvôli práci a rodiny majú doma. Slováci majú s moslimami spomedzi týchto krajín najmenšie skúsenosti, keďže väčšinou navštevujú len tunajšie kúpeľné mestá.
Iný je prípad našich západných susedov, kde silnie fenomén, keď osamelé Češky hľadajú útechu v náručí mladých mužov zo severnej Afriky.
Nakrúcať sa bude v koprodukcii partnerov zo štyroch krajín – Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Súčasťou tímu budú aj architekt Jan Vlček, držiteľ dvoch cien Český lev, a producent Adrás Muhi alebo kameramant Zoltán Lovasi, ktorý má na svojom konte niekoľko ocenení, medzi inými aj z filmových festivalov v Benátkach a v Berlíne.
„Stret kultúr je veľmi náročná a citlivá téma. V ľuďoch vyvoláva predsudky, obavy, ale na druhej strane nás dokáže obohatiť. Nešlo nám o prvoplánovú emóciu a aj preto trvalo päť rokov, kým som scenár dokončila. Spolupracovalo na ňom deväť špičkových orientalistov z celého regiónu, vďaka ktorým príbeh neskĺzava do stereotypov a zároveň nestráca silu výpovede,“ popisuje scenáristka.
Lucia Klein Svoboda (r. Gažiová) je absolventkou herectva na VŠMU, filmovej réžie v Nórsku, neskôr získala malý a veľký doktorát v odbore sociálna práca a na svojom konte má niekoľko odborných publikácií. Niekoľko rokov pôsobila medzi iným divadle Astorka Korzo ´90, Slovenskom národnom divadle a v Brne v divadle Bolka Polívky. Je spolurežisérkou a autorkou scenára k filmu Pirko a v roku 2017 získala prvú cenu Filmovej nadácie na Medzinárodnom festivale v Karlových Varoch za scenár Ako v raji.
Petr Klein Svoboda vyštudoval filmovú réžiu a produkciu na kalifornskej Occidental College. Venuje sa predovšetkým réžii a produkcii umeleckých projektov. V minulosti bol programovým riaditeľom najväčšieho českého videoportálu stream.cz a umeleckým riaditeľom medzinárodného filmového festivalu Artfilm. Spolu s Luciou Klein Svoboda režíroval film Pirko.
Snímka Pirko mala v slovenských kinách premiéru v roku 2016. S návštevnosťou 21 324 divákov bola štvrtým najnavštevovanejším slovenským filmom roka. Dominika Zeleníková-Morávková bola za úlohu Martiny nominovaná na cenu Slnko v sieti v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.