StoryEditor

RTVS uvedie dokument Biele vrany. Šesť príbehov ľudí, ktorí sa nebáli poukázať na machinácie a krivdy

18.05.2018, 13:05
Autor:
(red)(red)
Sériu autorských dokumentov uvedie Dvojka od 21. mája.

Premiérovú šesťdielnu sériu autorských dokumentov o problémoch našej krajiny a tých, ktorí sa neboja napriek nepríjemnostiam upozorniť na problémy a bojujú za nápravu, prinesie RTVS každý pondelok od 21. mája o 21:30 na Dvojke.

Postavili sa neprávosti

Už 10 rokov Biele vrany vo svojom prostredí reagujú na machinácie a krivdy. Dokumentárna séria RTVS prezentuje aktuálne témy ako imigrácia, týranie detí, ekológia, zdravotníctvo či odlev mladých ľudí do zahraničia.

Úvodný príbeh Neviditeľné deti režiséra Mareka Franka rozpráva osud troch adoptovaných súrodencov, ktorých sa dotýka problém týrania detí a zároveň poukazuje na nemohúcnosť úradov pri zabezpečení ich ochrany. Diváci si ho môžu pozrieť v pondelok 21. mája o 21:25 na Dvojke. 

Ideovou myšlienkou druhej časti Na hranici (28. mája) režiséra Dominika Jursu sú odchody šikovných mladých ľudí do zahraničia, ktorí sa už nechcú vrátiť na Slovensko.

Režisérka Barbora Sliepková vo svojom filme Xenofóbia (4. júna) skúma, ako sa zakorenený strach z cudzieho stáva nástrojom manipulácie s verejnosťou. Obsahom tretieho príbehu je rasová neznášanlivosť na Slovensku, vzostup protiimigračnej rétoriky, narastajúca aktivita extrémistických strán.

Ústrednou témou štvrtého dielu od Leny Kušnierikovej je najznámejšia ekologická kauza na Slovensku a jej zdĺhavý, ale v konečnom dôsledku úspešný boj Pezinčanov pod názvom Pezinská skládka (11. júna).

Piaty príbeh Biomasaker (18. júna) režiséky Jany Bučky poukazuje na rozsiahly výrub lesov na Slovensku a boj aktivistov, ktorí sa mu snažia, napriek presile súkromných ekonomických záujmov, zabrániť.

Posledný diel série od Lenky Moravčíkovej Zdravie za milión (25. júna) mapuje zlý stav slovenského zdravotníctva napriek miliardám eur, ktoré doň prúdia cez zdravotné poistenie. Poukazuje na obrovský rozpor medzi pacientskou starostlivosťou, ktorú štát deklaruje a jej skutočnou úrovňou.

21. máj 2022 15:10