VOYO / Guru
StoryEditor

Potrebovala len objať. Na VOYO prichádza nová miniséria Guru

04.01.2022, 13:40
Autor:
redred
Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami o zneužití nadradeného postavenia k sexuálnemu útoku.

Nová trojdielna séria s názvom Guru, ktorú služba VOYO uvedie v piatok, 14. januára 2022, bude po projekte Prípad Roubal ďalšou minisériou natočenou pod značkou VOYO Originál.

Autormi projektu, ktorý vznikol v produkcii Dramedy Productions, sú Filip Bobiňski, Petr Šizling a Jan Coufal. Réžie sa ujal Biser A. Arichtev. Hlavné úlohy stvárňujú Anna Fialová, Zuzana Stivínová, Vojtěch Kotek či Kristýna Podzimková. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami a reflektuje celospoločensky rezonujúcu tému zneužitia nadradeného postavenia k znásilneniu či inému sexuálnemu útoku.

„Miniséria rozpráva príbeh mladej ženy Alice, ktorá príde v živote o istoty, o ktorých si myslela, že sú nemenné,“ hovorí scenárista a spoluautor projektu Ján Coufal a pokračuje: „Keď potom hľadá východisko, uverí v riešenie ponúkané okruhom ľudí okolo tantrickej lektorky Kláry a jej gurua. Až príliš neskoro si potom Alice uvedomí, že to, čo jej ponúkali, nebolo riešenie. Tí ľudia jej namiesto pomoci nenávratne ublížili. Zranili ju psychicky aj fyzicky. Alice sa potom pokúša svojmu okoliu dokázať, že ona nie je vinníkom, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale obeťou.“ 

Čo všetko je obeť sexuálneho napadnutia nútená podstúpiť? Je vôbec možné domôcť sa spravodlivosti v rámci systému, ktorý často nahráva skôr sexuálnym predátorom? Ako hlboké jazvy na psychike zanecháva nielen zneužitie samotné, ale aj všetko, čo po ňom nasleduje? Ako má reagovať okolie obete?

„Keď sme boli oslovení k spolupráci na jednom z prvých projektov značky VOYO Originál, cítili sme, že treba nájsť silný príbeh, a že aj forma jeho spracovania musí byť výrazná,“ vysvetľuje Filip Bobiňski, producent a showrunner minisérie. „Rozprávame príbeh znásilnenej ženy, o ktorej okolie v mnohých smeroch pochybuje. Ide o výsostne aktuálnu, nadčasovú a celospoločensky dôležitú tému, ktorá sa dá rozprávať filmovým spôsobom cez emócie postavy, s ktorou sa môžeme ľahko stotožniť. Veríme, že nami zvolená, miestami až surová forma ho opisuje veľmi naliehavo,“ uzatvára Bobiňski.

Silná téma a intenzívne emócie

Alice (Anna Fialová) je dlhodobo v zložitej životnej situácii – so svojím bývalým partnerom Radkom (Lukáš Melník) neustále bojuje o malú dcéru Emmu. Ako k jednému z východísk z nepriazne osudu sa Alice upína k na prvý pohľad terapeutickým lekciám jogy, ktoré prevádzkuje samozvaný guru Marek (Vojtěch Kotek) spolu so svojou manipulatívnou spolupracovníčkou Klárou (Kristýna Podzimková).

Pod príťažlivým ezoterickým obalom sa však skrýva niečo oveľa temnejšie. Alice, podobne ako ďalšie absolventky kurzu, podstúpi v jeho závere takzvaný rituál. Ani na chvíľu nezapochybuje, že išlo o znásilnenie. Všetko teda nahlási na políciu. Vyšetrovateľka Petra (Zuzana Stivínová) a jej kolegovia (Michal Isteník, Adéla Petřeková a Marek Pospíchal), ale aj štátny zástupca (Martin Myšička) sú k jej príbehu spočiatku silne nedôverčiví. Petra však začne postupne rozkrývať skutočnosti, ktoré zostavujú hrozný obraz toho, ako dlho, na koľkých ženách a s akou intenzitou guru násilné činy páchal.

„Vždy robíme veľmi dôkladný kasting. Avšak meno Anny nám napadlo hneď na začiatku a proces kastingu bol skôr len potvrdením toho, čo sme si mysleli. Že v tej role bude excelentná. Anna v úlohe pôsobí nejednoznačne a zároveň veľmi silne prežíva emócie svojej postavy,“ hovorí Filip Bobiňski a uzatvára: „Trúfam si povedať, že sa nám podarilo natočiť silnú drámu, ktorá môže obstáť aj na medzinárodnej úrovni. Povedali sme si, že sa namiesto výrobnej pompéznosti budeme čo najviac sústrediť na herecký prejav, pretože herci sú tí, ktorí cez svoje postavy prenášajú na diváka emócie. Všetci sú skvelí. Vojtu Kotka navyše diváci uvidia v úplne inej hereckej polohe, než sú zvyknutí.”

„Ako pri väčšine iných vecí, ktoré režírujem, aj v tomto prípade bolo pre mňa kľúčové vytvoriť silnú atmosféru, vďaka ktorej sa diváci dokážu vnoriť do deja a spolu s postavami prežiť ich osudy. Keď ide navyše o niečo, čo je inšpirované skutočnými udalosťami, je to dôležité dvojnásobne,“ hovorí režisér Biser A. Arichtev a dodáva: „Režijne sa sústredím predovšetkým na emocionálny zážitok. Guru je veľmi emotívny, takže sme potrebovali skvelé herečky a hercov, ktorí dokážu také emócie na diváka čo najintenzívnejšie preniesť. To sa, myslím, podarilo a platí to nielen o Anne Fialovej v hlavnej úlohe. Aj vo všetkých ďalších diváci uvidia obdivuhodné a silné herecké výkony.“

GURU:

  • Autori projektu: Jan Coufal, Filip Bobiňski, Petr Šizling
  • Réžia: Biser A. Arichtev
  • Námet: Hana Roguljič
  • Scenár: Jan Coufal
  • Kreatívny producent TV Nova: Michael Bütow
  • Producent Dramedy Productions a showrunner: Filip Bobiňski
  • Výkonný producent Dramedy Productions: Petr Šizling
  • Hrajú: Anna Fialová, Zuzana Stivínová, Vojtěch Kotek, Kristýna Podzimková, Alžběta Malá, Lucie Štěpánková, Vasil Fridrich, Denisa Barešová, Martina Czyžová, Martin Myšička, Michal Isteník, Lukáš Melník, Adéla Petřeková, Marek Pospíchal, Jiří Roskot, Elizaveta Maximová a ďalší.

01 - Modified: 2021-11-23 15:19:04 - Feat.: 0 - Title: Novinky 2022 na VOYO: Seriály inšpirované skutočnými udalosťami i komediálny žáner 02 - Modified: 2021-12-28 12:45:12 - Feat.: 0 - Title: Televízie v januári uvedú štyri úplne nové seriály aj novú reality šou 03 - Modified: 2021-10-19 17:26:58 - Feat.: 0 - Title: Chcela slávu a lásku, oboje však strácala. Minisériu o začiatkoch kariéry Ivety Bartošovej natáča VOYO 04 - Modified: 2021-10-19 17:26:10 - Feat.: 0 - Title: Dali jej nepovolené meno, výnimočný osud si vybrala sama. VOYO natáča ďalšiu minisériu s názvom Dievča menom „Jitřní záře“ 05 - Modified: 2021-10-19 17:27:36 - Feat.: 0 - Title: Padla prvá klapka Národnej hádzanej. Komediálny seriál vzniká pod značkou VOYO Originál
01 - Modified: 2022-05-05 12:35:28 - Feat.: - Title: Miniséria Iveta spevácku legendu nesúdi. Prinesie jej skutočný príbeh 02 - Modified: 2022-04-27 08:35:50 - Feat.: - Title: Nova pripravuje denný seriál s netradičným konceptom. Neherci v ňom priblížia život mladých v Prahe 03 - Modified: 2022-04-28 17:13:05 - Feat.: - Title: RTVS nasadí na nedele nový seriál. Premiéru bude mať v máji 04 - Modified: 2022-04-19 07:50:43 - Feat.: - Title: Z chlapca na motorke superhrdina šumavského pohraničia. VOYO natáča novú minisériu Kráľ Šumavy 05 - Modified: 2022-03-25 11:25:07 - Feat.: - Title: Ultimátum znamená jediné: nie je cesty späť. Nová miniséria štartuje na obrazovkách Jojky
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 04:06