BBC
StoryEditor

Britská vláda sa chystá na dva roky zmraziť koncesionársky poplatok BBC

18.01.2022, 07:10
Autor:
ČTKČTK
BBC by tak mohli chýbať v rozpočte aj dve miliardy libier.

Financie vysielacej spoločnosti BBC utrpia v nasledujúcich dvoch rokoch značnú ranu, pretože britská vláda sa chystá aj napriek aktuálnej vysokej inflácii zmraziť koncesionársky poplatok tohto verejnoprávneho média. Informácie britskej tlače potvrdila ministerka kultúry Nadine Dorriesová. Naznačila tiež, že pre obdobie po roku 2028 bude vláda zvažovať zrušenie koncesionárskeho poplatku.

S informáciou o pláne ponechať ročný poplatok na súčasnej úrovni 159 libier (v prepočte 190,25 eura, na Slovensku je 55,68 eura, pozn. red.) na domácnosť prišiel pôvodne nedeľník Mail on Sunday, následne ju potvrdili zdroje denníka Financial Times a podvečer potom aj ministerka Dorriesová.

Poplatok rastie v závislosti od inflácie

V posledných rokoch poplatok narastá v závislosti od inflácie, teraz sa jedná o novom finančnom rámci BBC, ktorý má platiť od apríla. Ročný príspevok pritom vláda zmrazí na dva roky, oznámila ministerka s tým, že ide o súčasť snáh ochrániť verejné financie.

Dorriesová ďalej povedala, že koncesionársky poplatok sa po uplynutí dvojročného obdobia na ďalšie štyri roky zdvihne v závislosti od inflácie. Podľa ministerky bude potrebné prehodnotiť vhodnosť existencie koncesionárskeho poplatku vo svetle nových technológií, ktoré vniesli revolúciu do mediálnej krajiny, v ktorej pôsobí aj storočná BBC. „Nadišiel čas začať si klásť naozaj vážne otázky týkajúce sa dlhodobého modelu financovania BBC,“ povedala dnes Dorriesová poslancom. „A či je povinný koncesionársky poplatok spojený s trestnoprávnymi postihmi jednotlivých domácností naďalej vhodný,“ dodala politička.

BBC budú chýbať dve miliardy libier

Takýto postup by uľavil spotrebiteľom, ktorí sa stretávajú s rastúcimi životnými nákladmi, pre BBC by ale bol veľmi nepríjemný. Koncesionárske poplatky tvoria skoro tri štvrtiny rozpočtu vysielacej spoločnosti a ak by sa nemohli zvyšovať ako doteraz, vyžiadalo by si to značné škrty, píše Financial Times. Inflácia by v Británii mohla na jar dosiahnuť 30-ročné maximum šiestich percent či viac, a BBC by tak mohli chýbať aj dve miliardy libier. Spoločnosť sa pritom snaží obstáť v konkurencii súkromne financovaných spravodajských serverov alebo streamovacích služieb.

Generálny riaditeľ BBC Tim Davie reagoval, že BBC by nedokázala všetkému britskému publiku poskytovať rovnakú službu ako teraz, ak by bola financovaná iba komerčne. 

Budúcnosť BBC je neustálym predmetom politických debát a vláda v poslednej dobe navrhuje reformu jej financovania, pripomína agentúra Reuters. Existencia koncesionárskeho poplatku je však do konca roku 2027 garantovaná zvláštnou vyhláškou, ktorá vytyčuje spôsob financovania a misiu vysielacej spoločnosti. Kancelária premiéra Borisa Johnsona cez víkend uviedla, že dlhodobý ekonomický model BBC je „predmetom pokračujúcich vyjednávaní“.

Zmena financovania BBC

Ministerka Dorriesová však naznačila, že chce s aktuálnym modelom skoncovať. „Toto oznámenie o koncesionárskom poplatku bude tým posledným,“ uviedla v twitterovom príspevku, v ktorom zdieľala odkaz na článok Mail on Sunday. „Prišiel čas na debatu o nových spôsoboch, ako financovať, podporovať a predávať skvelý britský obsah,“ dodala Dorriesová.

Niektoré médiá posun vo vládnych plánoch interpretujú ako súčasť úhybného manévru premiéra Johnsona, ktorý sa snaží získať späť podporu Konzervatívnej strany po škandále okolo večierkov v Downing Street v čase prísnych protiepidemických reštrikcií. Okrem plánu týkajúceho sa BBC možno v tomto kontexte vnímať aj informáciu o zámere povolať vojakov do operácie proti nelegálnej migrácii cez Lamanšský prieliv.

Podľa denníka The Guardian je pravdepodobné, že plán zmraziť koncesionársky poplatok BBC bude populárny medzi členmi a voličmi Konzervatívnej strany, ktorej predstavitelia dlhodobo vyjadrujú výhrady voči práci tohto verejnoprávneho média. Opoziční labouristi naopak Johnsona obviňujú, že útočia na BBC v snahe udržať sa v premiérskom poste. „Predseda vlády si myslí, že tí, ktorí informujú o jeho porušovaní pravidiel by mali niesť následky, zatiaľ čo on vyviazne bez trestu,“ povedala tieňová ministerka kultúry Lucy Powellová.

01 - Modified: 2022-01-09 13:38:27 - Feat.: - Title: Novou riaditeľkou spravodajstva BBC sa stane Deborah Turnessová 02 - Modified: 2022-01-05 09:42:36 - Feat.: - Title: BBC si pripomína 100. výročie on-line výstavou, k videniu sú aj slávne kostýmy 03 - Modified: 2021-11-16 14:13:01 - Feat.: - Title: RTVS dostane od štátu 5,5 milióna eur. Ako ďalšiu kompenzáciu výpadku príjmov z koncesií 04 - Modified: 2021-11-04 16:54:02 - Feat.: - Title: Nové kritériá koncesionárskych poplatkov pre firmy 05 - Modified: 2021-08-26 18:44:06 - Feat.: - Title: RTVS dostane od štátu 8 miliónov eur za výpadok v koncesionárskych poplatkoch
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
20. júl 2024 21:41