StoryEditor

Film Amnestie zverejnil druhý teaser. Zobrazuje vzburu väzňov v Leopoldove

15.04.2019, 16:45
Autor:
(red)(red)
Snímka bude mať premiéru v novembri, na tridsiate výročie Nežnej revolúcie.

Veľká väzenská vzbura v Leopoldove, ktorá vyústila do najkrvavejšieho masakru v najprísnejšom väzení s tvrdými podmienkami, sa odohrala pred 29 rokmi v marci 1990. Hromadnej vzbure väzňov predchádzala amnestia Václava Havla, ktorú udelil 1. januára 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Vzťahovať sa mala na takmer 80 percent odsúdených.

Azyl Production

​Do slovenských kín príde v novembri, kedy si budeme pripomínať 30. výročia Nežnej revolúcie, nový celovečerný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska, ktorý sa venuje práve téme Havlovej amnestie a jej dôsledkov na spoločnosť.

Na česko-slovenskom filme sa v týchto dňoch intenzívne pracuje. Po prvom teaseri, ktorý priniesol zábery z prostredia leopoldovskej väznice a archívne zábery z prelomu 80. a 90. rokov, tvorcovia prichádzajú s druhým, ktorý už z filmu odhaľuje oveľa viac.

Rekonštrukcia doby alebo filmová fikcia?

Film je fikciou z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia. Príbeh je ale postavený na skutočnom období našich dejín. Producent filmu, Maroš Hečko, hovorí, do akej miery film odráža vtedajšiu realitu: “Nemali sme ambíciu zrekonštruovať dobu. Filmom chceme dosiahnuť, aby sa divák mohol na chvíľu vrátiť a pripomenúť si dôležitý dátum svojich dejín. Alebo, ak v tom čase ešte nežil, tak sa s ním aspoň oboznámi. Je to príbeh troch rodín, ktoré sú úzko prepojené s režimom a jeho praktikami. Podobných rodín s rozdielnymi typmi a charaktermi bolo vo vtedajšom Československu veľa. Teraz, keď už film dokončujeme, si myslím, že je o pestrosti typov a charakterov. Každý, kto v Československu počas socializmu žil, mal nejaký vzťah s týmto zriadením. Niekto spolupracoval, niekto bol priamym odporcom režimu, niekto strkal hlavu do piesku a nedovolil svojim deťom ani hlesnúť. V tomto Amnestie odrážajú realitu tej doby.”

Azyl Production

​Okrem dejovej linky s politickým pozadím konca totalitnej éry a nádeje v podobe Nežnej revolúcie sú vo filme dôležité aj slovenské väznice, ktoré sú po páde komunizmu plné politických väzňov. Vzniká nová československá vláda a Václav Havel sa stáva prezidentom. Po nástupe do úradu vyhlasuje nový prezident široké amnestie na oslobodenie neprávom väznených politických väzňov.

Situácia však nie je jednoduchá, lebo zvyšní väzni zacítia príležitosť na predčasné prepustenie a začínajú povoľovať svoje pudy. Obhajujú to nespravodlivosťou a neprávom, ktoré sú na nich páchané. Napätie vo väzniciach vrcholí a v Leopoldove stupňujúce sa nálady vyústia do agresívnej a masívnej väzenskej vzbury, ktorú mapuje aj aktuálny teaser.

Azyl Production

Azyl Production

​​​Spolupráca s tými, ktorí väznice zažili na vlastnej koži

Amnestie sú čiastočne vytvorené na námet knihy Amnestia, ktorá rozpútala peklo, ktorú napísal väzenský vychovávateľ Radovan Dunaj. Počas príprav členovia filmového štábu spolupracovali s Ministerstvom spravodlivosti aj so ZVJS. Od týchto inštitúcií dostali po obhliadkach a oboznámení sa s možnosťami povolenie nakrúcať vo Väznici Leopoldov.

Ministerstvo vnútra pomohlo so špeciálnymi jednotkami a bojovou technikou a okrem týchto jednotiek prebehla spolupráca aj s prvou protiteroristickou jednotkou v Československu, ktorá sa volá URNA. “Do väzenských scén sme zapojili aj ľudí, ktorí majú za sebou skúsenosť so slovenskými väznicami. Tí prispeli k veľkej uveriteľnosti väzenských scén a vojenského zásahu na potlačenie vzbury,” hovorí Maroš Hečko. 

Na otázku, či je možné vžiť sa do psychického nastavenia odsúdených na prelome 90. rokov, odpovedá producent filmu, Peter Veverka: “Jedná sa o najdôležitejšiu udalosť v našej modernej histórii. Stojí za pokus ponoriť sa do príbehu, atmosféry doby a to so všetkým, čo k tomu patrí. Naším cieľom je poskytnúť divákom takýto portál a následne rozpútať dialóg na témy, ktoré sú stále veľmi aktuálne.” Maroš Hečko dopĺňa: “Čím viac o tej dobe vieme, tým je prepojenie jednoduchšie. Je to aj o empatii v každom z nás.”

Azyl Production

​​Film Amnestie má ambíciu odprezentovať sa a uspieť aj na niektorom z veľkých filmových festivalov. Naposledy sa predstavil na Febiofeste 2019 na podujatí Industry Days, ktoré je určené predovšetkým filmovým profesionálom, producentom, sales-agentom a festivalovým programátorom. Hlavným pilierom bola prezentácia pripravovaných slovenských filmov Works In Progress, v rámci hraných filmov tu boli uvedené aj Amnestie.

Snímka vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom, scenáristom Marošom Hečkom. Trojica má za sebou spoluprácu na úspešnom filme Kandidát.

Snímka chce zaujať väčšinového, ale aj náročného diváka. V hlavných úlohách sa predstavia Juraj Bača, Natália Germani, Aňa Geislerová, Marek Majeský, Marek Vašuta, Norberta Lichý, Roman Luknár, Ján Jackuliak, Sáva Popovič, Martin Havelka či Jana Oľhová. 

Azyl Production

AMNESTIE

● žáner: detektívny politický triler
● réžia: Jonáš Karásek
● námet: Maroš Hečko a Beata Grünmannová na motívy knihy Radovana Holuba
● scenár: Maroš Hečko, Beata Grünmannová a Marek Janičík
● kamera: Tomáš Juríček
● hudba: Matúš Široký, Jozef Lupták a Aleš Březina
● produkcia: Viliam Štrelinger
● koproducent: Mayo Hurajt, Zuzana Balkoová a Ivan Juráš
● producenti: Maroš Hečko, Peter Veverka, Nataša Ďuričová a Jiří Konečný

01 - Modified: 2018-11-15 13:25:03 - Feat.: 0 - Title: Karáskov film Amnestie zverejnil prvý trailer. Do kín príde o rok v novembri 02 - Modified: 2019-09-13 08:30:26 - Feat.: 0 - Title: Havlova amnestia rozpútala peklo. Jonáš Karásek nakrúca film o vzbure väzňov v Leopoldove 03 - Modified: 2018-09-04 12:48:01 - Feat.: 0 - Title: Kontroverzné Havlove amnestie získavajú filmovú podobu. Snímka o vzbure v Leopoldove príde do kín na výročie Nežnej revolúcie 04 - Modified: 2017-10-04 18:02:07 - Feat.: 0 - Title: Vzniká film o kauze Gorila. Pripravujú ho tvorcovia Čiary a Kandidáta
01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
02. október 2023 13:22