Netflix
StoryEditor

Zisk Netflixu stúpol dvojciferne, slabé vyhliadky však oslabili akcie o pätinu

21.01.2022, 13:35
Autor:
ČTKČTKTASRTASR
Investori sa obávajú, že Netflix sa už blíži k vrcholu svojej popularity.

Výsledky Netflixu za štvrtý kvartál prekonali očakávania trhu. Spomalenie rastu počtu predplatiteľov však spôsobilo, že akcia spoločnosti sa v poburzovom obchodovaní prepadla o 20 percent.

Americký prevádzkovateľ platenej internetovej televízie počíta v prebiehajúcom štvrťroku s nárastom počtu predplatiteľov len o 2,5 milióna, pričom analytici prognózovali viac než dvojnásobok (5,9 milióna). Na porovnanie, v 1. kvartáli minulého rok dosiahol počet nových predplatiteľov 3,98 milióna.

Firma sklamala trhy údajom o počte nových používateľov a vo vyhlásení zverejnenom v noci na dnešok varovala, že kvôli silnejšej konkurencii, ktorá oslabuje jej pozíciu lídra v streamovaní videa, čaká pomalší rast počtu predplatiteľov aj v novom roku.

Za minulý rok získal Netflix celosvetovo 18,2 milióna predplatiteľov. To bolo najmenej za posledných päť rokov. V roku 2020, keď pandémia covidu-19, prinútila ľudí zostať doma, Netflix získal viac ako 36 miliónov predplatiteľov a vykázal vysoký zisk. Firma má teraz po celom svete 222 miliónov predplatiteľov.

Tržby vo 4. kvartáli medziročne stúpli o 16 percent na 7,7 miliardy amerických dolárov (6,8 miliardy eur) a zisk o 12 percent na 607 miliónov dolárov. Upravený zisk na akciu predstavoval 1,33 USD, pričom analytici očakávali 82 centov.

Silnejúca konkurencia

V posledných rokoch sa však na trhu presadzujú ďalšie služby podporované konkurentmi ako Walt Disney a Apple. Do streamovania videa sa snažia preniknúť aj televízie, ktoré tak chcú získať divákov a časť rozpočtov domácností. Rast konkurencie je tiež jedným z dôvodov, prečo sa Netflix vlani rozhodol expandovať do videohier.

Investori sa čoraz viac obávajú, že Netflix sa možno už blíži k vrcholu svojej popularity. Tieto obavy spôsobili prepad akcií z ich vrcholu 700 dolárov, kam sa dostali v polovici novembra, o viac ako 30 percent, upozornila agentúra AP.

24. jún 2022 06:54